Էմանուել Մակրոնը նոր նշանակումներ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էմանուել Մակրոնը, ով ստանձնել է Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնը, արդեն նշանակումներ է արել Ելիսեյան պալատի համակարգում:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, գլխավոր քարտուղար է դարձել Ալեկսի Կոհլերը, ով նախկինում աշխատել է պետական ներգրավվածության տնտեսական ակտիվության գործակալությունում:
Նա այնտեղ զբաղեցրել է ֆինանսների նախարար Պիեր Մոսկովիսի գրասենյակի տնօրենի տեղակալի պաշտոնը: 44-ամյա Կոհլերը Ֆրանսիայի էլիտար ENA դպրոցի շրջանավարտ է, ղեկավարել է երկրի էկոնոմիկայի նախարարության ապարատը, երբ Մակրոնը գլխավորում էր այդ գերատեսչությունը:
Հայտնի է նաև, որ Գերմանիայում Ֆրանսիայի նախկին դեսպան Ֆիլիպ Էթյենը կդառնա դիվանագիտական հարցերով նախագահի խորհրդականը:
Նախագահի գրասենյակի տնօրեն է նշանակվել Պատրիս Ստրոզդան:
Նա ավարտել է ադմինիստացիայի ազգային էլիտար դպրոցը: Նախկինում Ստրոզդան վարչապետի գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնում էր, սակայն շուտ լքել էր այն:
Մակրոնի հատուկ խորհրդական է նշանակվել 30-ամյա Իսմայիլ Էմելիենը: Դա ֆրանսիական հանրապետության ղեկավարի օգնականի ամենակարևոր պաշտոնն է:
Համաձայն գործակալության տվյալների` նոր կառավարության կազմը և նախարարների կաբինետի ղեկավարին Մակրոնը կհայտարարի երկուշաբթի օրը` մայիսի 16-ին:

Макрон произвел первые назначения
Эмманюэль Макрон, вступивший в должность президента Франции, уже произвел первые назначения в аппарате Елисейского дворца.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, генсекретарем стал Алекси Колер, работавший ранее в Агентстве участия государства в экономической деятельности. 44-летний Колер, выпускник элитной школы ENA, занимал пост заместителя директора кабинета министра финансов Пьера Московиси, а затем стал директором кабинета Макрона, когда тому доверили должность министра экономики.
Советником Макрона по дипломатическим вопросам стал Филипп Этьенн.
Директором кабинета президента назначен Патрис Строзда. Он окончил престижную Национальную школу администрации. В течение недолгого времени он находился на посту директора кабинета премьер-министра Бернара Казнёва, однако быстро покинул его.
Специальным советником президента назначен 30-летний Исмаэль Эмельен. Это особо важная должность ближайшего помощника главы французского государства.