Հայաստանի տարածքում այլ երկրների ռազմական բազաներ բացելու քննարկումներ չկան. Վիգեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տարածքում այլ երկրների ռազմական բազաներ բացելու քննարկումներ այս պահին չկան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ռուսական «Ինտերֆաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: «Մենք նման դիմում չունենք նաև ռուսական կողմից: Գյումրիում ռուսական 102-րդ ռազմաբազան շատ կարևոր նշանակություն ունի մեզ համար: Մենք մեր ռուս գործընկերների հետ հետաքրքիր շփումներ ենք ունենում` այն ավելի արդիական դարձնելու, հնարավորություններն ավելի ընդլայնելու ուղղությամբ: Կան հստակ թեմաներ, ուղղություններ, որտեղ մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքում կարող են ի հայտ գալ համագործակցության նոր ձևաչափեր: Մասնավորապես, ես արդեն խոսել եմ հակաօդային պաշտպանության ոլորտում համագործակցության մասին: Կան թեմաներ, որոնք մենք պետք է միասին շատ ակտիվ քննարկենք»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ Գյումրին շատ կարևոր հարթակ է հայ-ռուսական փոխգործակցության համար: «Այնտեղ տեղակայված է ռուսական 102-րդ ռազմաբազան, այնտեղ ապրում են բազմաթիվ զինծառայողների ընտանիքներ և ավանդաբար այդ քաղաքում միշտ զարգացած են եղել արտադրական հզորությունները: Իհարկե, այդ քաղաքի ճակատագիրը մի փոքր բարդացավ 1988թ. տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով, երբ տուժեց քաղաքի ենթակառուցվածքների նշանակալի հատվածը, սակայն հիմա քաղաքն ակտիվորեն վերականգնում է իր երբեմնի դիրքերը, այդ թվում` արդյունաբերության ոլորտում: Այնտեղ հիմա կան նաև ռազմաարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկություններ: Մենք քննարկում ենք այս ուղղությամբ հնարավորություններն ընդլայնելու և Գյումրին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմաարդյունաբերական ոլորտում համագործակցության հարթակ դարձնելու հարցը»,- մանրամասնել է Վիգեն Սարգսյանը:

Обсуждений об открытии каких-либо баз других стран в Армении не ведется – Виген Саркисян
Вопрос об открытии военных баз других баз на территории Армении на данный момент не обсуждается. Как передает Арменпресс, так сказал министр обороны РА Виген Саркисян в интервью ИА ИНТЕРФАКС.
«На данный момент обсуждений об открытии каких-либо баз других стран в Армении уж точно не ведется. У нас нет и такого запроса с российской стороны. В принципе 102-я база имеет важное значение. Мы интенсивно общаемся с нашими российскими коллегами на тему ее модернизации, расширения ее возможностей. Есть конкретные темы, направления, где в результате нашей совместной работы могут появляться новые формы сотрудничества. В частности, я уже упомянул сферу ПВО. Есть темы, которые нам надо очень активно разрабатывать вместе», - сказал Виген Саркисян.
Он подчеркнул, что Гюмри – важная площадка для армяно-российского сотрудничества.
«Гюмри всегда являлся важной площадкой нашего союзнического взаимодействия: там расквартирована 102-я российская база, там проживает множество семей военнослужащих, и традиционно в Гюмри всегда были развитые производственные мощности.
Конечно, судьба этого города сложилась очень непросто после землетрясения 1988 года, когда пострадала значительная часть его инфраструктуры. Но сегодня город активно восстанавливает свои былые позиции, в том числе в производственной сфере. И есть предприятия военно-промышленного комплекса, которые там уже работают. Мы обсуждаем возможности дальнейшего расширения в этом направлении и превращения Гюмри в площадку военно-промышленного взаимодействия между нашими странами», - сказал министр.