Հայաստանի տարածքում այլ երկրների ռազմական բազաներ բացելու քննարկումներ չկան. Վիգեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տարածքում այլ երկրների ռազմական բազաներ բացելու քննարկումներ այս պահին չկան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ռուսական «Ինտերֆաքս» գործակալությանը տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: «Մենք նման դիմում չունենք նաև ռուսական կողմից: Գյումրիում ռուսական 102-րդ ռազմաբազան շատ կարևոր նշանակություն ունի մեզ համար: Մենք մեր ռուս գործընկերների հետ հետաքրքիր շփումներ ենք ունենում` այն ավելի արդիական դարձնելու, հնարավորություններն ավելի ընդլայնելու ուղղությամբ: Կան հստակ թեմաներ, ուղղություններ, որտեղ մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքում կարող են ի հայտ գալ համագործակցության նոր ձևաչափեր: Մասնավորապես, ես արդեն խոսել եմ հակաօդային պաշտպանության ոլորտում համագործակցության մասին: Կան թեմաներ, որոնք մենք պետք է միասին շատ ակտիվ քննարկենք»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ Գյումրին շատ կարևոր հարթակ է հայ-ռուսական փոխգործակցության համար: «Այնտեղ տեղակայված է ռուսական 102-րդ ռազմաբազան, այնտեղ ապրում են բազմաթիվ զինծառայողների ընտանիքներ և ավանդաբար այդ քաղաքում միշտ զարգացած են եղել արտադրական հզորությունները: Իհարկե, այդ քաղաքի ճակատագիրը մի փոքր բարդացավ 1988թ. տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով, երբ տուժեց քաղաքի ենթակառուցվածքների նշանակալի հատվածը, սակայն հիմա քաղաքն ակտիվորեն վերականգնում է իր երբեմնի դիրքերը, այդ թվում` արդյունաբերության ոլորտում: Այնտեղ հիմա կան նաև ռազմաարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկություններ: Մենք քննարկում ենք այս ուղղությամբ հնարավորություններն ընդլայնելու և Գյումրին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմաարդյունաբերական ոլորտում համագործակցության հարթակ դարձնելու հարցը»,- մանրամասնել է Վիգեն Սարգսյանը:

No discussions on stationing foreign military bases in Armenian territory, says defense minister
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. Currently there are no discussions on opening military bases of other countries in the territory of Armenia, defense minister Vigen Sargsyan told Interfax in an interview.
“We don’t have such a request from the Russian side also. The 102nd Russian military base in Gyumri has a very important significance for us. We have interesting contacts with our Russian partners in the direction of making it more modern and expanding the capabilities. There are specific topics, directions, where new formats of cooperation might arise as result of our joint work. Namely, I have already mentioned the cooperation in the air defense field. There are topics, which we must very actively discuss together”, Sargsyan said.
The minister emphasized that Gyumri is a very important platform for the Armenian-Russian partnership.
“The 102nd military base is stationed here, families of numerous servicemen live there and traditionally industrial capacities have always been developed in this city. Of course, the destiny of this city became a bit complicated as result of the devastating 1988 earthquake, when a significant part of the city’s infrastructure was damaged, however now the city is actively restoring its positions, including in the industrial sector. Currently there are military-industrial complex enterprises there. We are discussing the issue of expanding the possibilities in this direction and making Gyumri a platform for cooperation in the military-industrial field between Armenia and Russia.