ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում ընդունվել է Հայաստանի նախաձեռնած «Կրթություն խաղաղության համար» բանաձևը
Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայում ընդունվել է Հայաստանի նախաձեռնած «Կրթություն խաղաղության համար» բանաձևը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց «Կրթություն խաղաղության համար» բանաձևը, որը նախաձեռնել էր Հայաստանի Հանրապետությունը։ Այս նախաձեռնության միջոցով ՀՀ-ն վերահաստատում է, որ կրթությունը մեր ռազմավարական առաջնահերթությունն է և խաղաղության կառուցման կարևորագույն հենասյունը»,-գրել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Միրզոյանն իր գրառման մեջ նաև շնորհակալություն է հայտնել այն պետություններին, որոնք աջակցել են Հայաստանի նախաձեռնությանը և համահեղինակել են բանաձևը։

В Генассамблее ООН принята инициированная Арменией резолюция «Образование ради мира»
В Генеральной Ассамблее Организации Объединенных Наций принята инициированная Арменией резолюция «Образование ради мира».
Как сообщает Арменпресс, об этом на платформе X написал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
«Генеральная Ассамблея ООН приняла инициированную Республикой Армения резолюцию “Образование ради мира”. Посредством этой инициативы Республика Армения подтверждает, что образование является нашим стратегическим приоритетом и важнейшей опорой построения мира», — написал глава МИД Армении.
В своей публикации Мирзоян также выразил благодарность государствам, которые поддержали инициативу Армении и выступили соавторами резолюции.