Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցավ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ամփոփիչ մեծ հանրահավաքը
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամները Հայաստանի Հանրապետությունում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավն ամփոփող մեծ հանրահավաք անցկացրեցին Հանրապետության հրապարակում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանրահավաքը վարում էր Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Հանրահավաքի ընթացքում ելույթ ունեցավ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը՝ կարծիք հայտնելով, որ Երևանում և ամբողջ Հանրապետությունում ձևավորվել է հանգստության և ներքին խաղաղության մթնոլորտ։
«Այդ խաղաղությունն առաջին հերթին գալիս է այն խաղաղությունից, որը հաստատվել է մեր սահմաններին և մեր Հանրապետությունում։ Խաղաղությանը զուգահեռ մենք, այնուամենայնիվ, ունենք մի փոքրիկ տագնապ, որը խոսում է այն մասին, որ այս խաղաղությունը մեզ համար թանկ է, ինչպես երբևէ։ Այդ տագնապը մեզ ասում է, որ այն մարդիկ, ովքեր ծառայում են այլ երկրների հատուկ ծառայությունների հրահանգներին, եկել են և ուզում են մեր խաղաղությունը խլել մեզնից։ Սակայն այդ մարդիկ չեն կարող վերադառնալ, չի ստացվելու»,-ասաց Ավինյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ ընտրությունների արդյունքում հայ ժողովուրդը կլուծի այդ անձանց խնդիրը։
Հանրահավաքին ելույթ ունեցավ նաև Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ նշելով, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամները եղել են ՀՀ բոլոր մարզերում և ստացել են քաղաքացիների դրական վերաբերմունքը։
«Մեզ հիմա մնում է ընդամենը մի բան․ մենք պետք է տեր կանգնենք խաղաղությանը և այն ժառանգենք մեր երեխաներին»,-ասաց Ալեն Սիմոնյանը՝ դիմելով հանրահավաքին մասնակցող քաղաքացիներին։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական շտաբի պետ Արայիկ Հարությունյանը իր ելույթում մանրամասներ, որ քարոզարշավի 28 օրերի ընթացքում ՔՊ-ի թիմը հանդիպել է ավելի քան 1 միլիոն 800 հազար քաղաքացիների հետ։
«Մենք ձեզ հետ խոսել ենք մեր հաջողություններից և սխալներից, ասել ենք՝ սիրում ենք ձեզ, լսել ենք քննադատություն, համաձայնել կամ անհամաձայնություն ենք հայտնել և հղկել մեր քաղաքականությունը։ ՔՊ-ի հաջողության բանաձևը ներդաշնակությունն է հանրության հետ։ Մենք ազնիվ ենք մեր հաջողությունների և սխալների մեջ։ Քաղաքացին տեսնում և հասկանում է, որովհետև մեր մղումն անձնական շահը չէ, մեր մղումը՝ Հայաստանն է»,-մատնանշեց Հարությունյանը։
Նա շեշտեց, որ Հայաստանը ցանկանում է լինել մեծ աշխարհի լիիրավ և հասկանալի գործընկեր, որ Հայաստան եկող տարբեր երկրների քաղաքացիներ իրենց կզգան ինչպես տանը։
«Մենք ցանկանում ենք, որ ոչ միայն մեր այն քաղաքացիները, որոնք տասնամյակներ շարունակ գնացել են երկրից, վերադառնան իրենց պետություն և մնան այստեղ, այլև այլ երկրների քաղաքացիների համար մեր պետությունը լինի ցանկալի ուղղություն՝ այցելելու, ներդրումներ անելու, գործունեություն ծավալելու համար»,-ընդգծեց Արայիկ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ քարոզարշավը և բոլոր հարցումները ցույց են տալիս, որ քաղաքացիների մեծամասնությունն իրենց ձայնը տալու է Խաղաղության օրակարգին, ինչպես դա արեց 2021 թվականի ընտրություններում։
Հանրահավաքին ելույթ ունեցավ նաև ԱԺ պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը։ Նա իր խոսքում վստահություն արտահայտեց, որ Հայաստանի Հանրապետության տերը ՀՀ քաղաքացին է, որը տիրոջ իր իրավունքը երբեք ոչ մեկին չի զիջելու։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն էլ ներկայացրեց 2026 թվականին Հայաստանի գրանցած տնտեսական ցուցանիշները՝ 2018 թվականի համեմատ և ընդգծեց, որ այդ բոլոր ցուցանիշները խոսում են միայն աճի և զարգացման մասին։
Հանրահավաքի ընթացքում պաշտպանության բնագավառում իրականացված բարեփոխումների և ձեռքբերումների մասին խոսեց պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։ Նա ներկայացրեց ինչպես վերջին տարիներին պաշտպանության ոլորտում կատարված ներդրումները, այնպես էլ մատնանշեց ՀՀ-ի կողմից ձեռք բերված նորագույն սպառազինությունը։
Կուսակցության ամփոփիչ հանրահավաքում իր մտքերն արտահայտեց նաև Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն, ով խոսեց առողջության համընդհանուր ապահովագրության ներդրման մասին։
«2018-ից 8 տարի անց կրկին այստեղ ենք՝ տեր կանգնելու մեր խաղաղությանը, պաշտպանելու խաղաղության պայմաններում արժանապատիվ և երջանիկ ապրելու մեր իրավունքը, խաղաղության բերած զարգացման հնարավորությունները»,-իր ելույթում նշեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ մանրամասն ներկայացնելով Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացի իրադարձությունները։
Հանրապետության հրապարակում կայացած ամփոփիչ հանրահավաքում ելույթ ունեցավ նաև արձակուրդում գտնվող ՀՀ վարչապետ, ՔՊ վարչության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանն՝ իր խոսքը սկսելով սաղմոս համար 20-ով։ Նա նշեց, որ քարոզարշավի ընթացքում քաղաքացիներն իրեն ուղերձներ են հղել, որոնցով ցանկանում է կիսվել հանրահավաքի մասնակիցների հետ․ «Ժողովուրդը պետության տերն է և ժողովուրդը պետք է ուղղորդի պետությանը։ Այդ ուղղորդումներից առաջինն այն է, որ պատերազմի եռագլուխ կուսակցությունը 2026 թվականի հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքներով չպետք է մտնի խորհրդարան։ Այն լրտեսական ցանցերը, որոնք մտածում են, թե կարող են գնել հայ ժողովրդին, կարող են անվանարկել ժողովրդին, այդ ուժերը պետք է ծնկի բերվեն քվեարկության արդյունքներով։ Ժողովուրդը հստակ ձևակերպել է իր ուղերձը․ ընտրություններից անմիջապես հետո, կարճ ժամանակում Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է կալանավորվի և կանգնի դատաստանի առաջ Մարտի 1-ի ոճրագործության համար»։
Նա ընդգծեց, որ ՀՀ դատական համակարգը օր առաջ պետք է վերադարձնի ժողովրդից թալանածը։
«Ես կարևորում եմ անկախ դատական համակարգի գոյությունը, բայց ակնհայտ է, որ ՀՀ-ում, ցավոք, դեռևս չի հաջողվել այնպես անել, որ արդարադատությունը տեսանելի, հասկանալի լինի ժողովրդին։ Ինչո՞ւ մինչև այժմ լուծված չէ այս խնդիրը․ ես հստակ ասում եմ՝ դրա համար առանցքային պատճառներից մեկը ՀՀ-ում ժողովրդի կողմից չընդունված սահմանադրությունն է, որը բոլոր հնարավոր ձևերով պաշտպանության տակ է առնում սովորական քաղաքացիական և դատական մաֆիաները»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այս 8 տարիների ընթացքում ինքը պայքար է մղել այդ մաֆիաների դեմ։
Նա նաև նշեց, որ այդ մաֆիաների խնդիրը չի ստացվելու լուծել առանց սահմանադրական կարգավորումների։ Նրա խոսքով՝ այս է նաև պատճառը, որ ինքը շատ է կարևորում ընտրություններից հետո նոր սահմանադրության ընդունումը։ Նա վստահեցրեց, որ հունիսի 7-ից հետո ՀՀ նախկին ղեկավարները պատիժներ կկրեն։
«Իրավապահ համակարգից ակնկալում եմ և պահանջում եմ՝ բոլոր ընտրակեղծարարները, բոլոր ընտրակաշառք բաժանողները շատ արագ՝ ժամերի ընթացքում, բոլորն՝ առանց բացառության, պետք է հայտնվեն բանտերում։ Այս պահից սկսած՝ ես պահանջում եմ, որ իրավապահ համակարգը գործի առավել արդյունավետ»,-ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հանրահավաքի մասնակիցներին միաժամանակ կոչ անելով գնահատել մինչ այժմ իրավապահների կողմից իրականացված գործողությունները։ Նա բոլոր քաղաքացիներին հորդորեց տեր կանգնել Հայաստանի Հանրապետությանը, անկախությանն ու ազատությանը։
Նիկոլ Փաշինյանն ու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության մյուս ներկայացուցիչները հանրահավաքի մասնակիցներին հորդորեցին անպայման մասնակցել ընտրություններին և քվեարկել 16 համարի օգտին։
Հանրահավաքն ավարտվեց դրոնների շոուով և Նիկոլ Փաշինյանի ստեղծած «Վարչաբենդ» երաժշտական խմբի ելույթով։

На площади Республики состоялся большой итоговый митинг партии «Гражданский договор»
Члены партии «Гражданский договор» провели на площади Республики большой митинг, подводящий итоги предвыборной кампании. Как сообщает Арменпресс, митинг вел вице-спикер Национального Собрания Рубен Рубинян.
В ходе митинга выступил мэр Еревана Тигран Авинян, выразив мнение, что в Ереване и по всей Республике Армения сформировалась атмосфера спокойствия и внутреннего мира.
«Этот мир в первую очередь исходит от того мира, который установился на наших границах и в нашей стране. Параллельно с миром у нас, тем не менее, есть небольшая тревога, которая говорит о том, что этот мир дорог нам как никогда. Эта тревога говорит нам, что люди, служащие приказам спецслужб других стран, пришли и хотят отнять у нас наш мир. Однако эти люди не смогут вернуться, у них ничего не получится», — сказал Авинян, выразив уверенность, что по результатам выборов армянский народ решит проблему этих лиц.
На митинге также выступил председатель Национального Собрания Ален Симонян, отметив, что в ходе предвыборной кампании члены партии «Гражданский договор» посетили все области Армении и встретили положительное отношение граждан.
«Теперь нам остается только одно: мы должны отстоять мир и завещать его нашим детям», — сказал Ален Симонян, обращаясь к участвующим в митинге гражданам.
Руководитель администрации премьер-министра Армении, начальник предвыборного штаба партии «Гражданский договор» Араик Арутюнян в своем выступлении уточнил, что за 28 дней предвыборной кампании команда партии «Гражданский договор» встретилась более чем с 1 млн 800 тыс граждан.
«Мы говорили с вами о наших успехах и ошибках, говорили, что любим вас, выслушивали критику, выражали согласие или несогласие и оттачивали нашу политику. Формула успеха партии «Гражданский договор» — это гармония с обществом. Мы честны в своих успехах и ошибках. Гражданин видит и понимает это, потому что наше стремление — не личная выгода, наше стремление — это Армения», — подчеркнул Арутюнян.
Он подчеркнул, что Армения хочет быть полноправным и понятным партнером для большого мира, чтобы граждане разных стран, приезжающие в Армению, чувствовали себя как дома.
«Мы хотим, чтобы не только наши граждане, уезжавшие из страны на протяжении десятилетий, возвращались в свое государство и оставались здесь, но и чтобы для граждан других стран наше государство было желанным направлением для посещения, инвестиций и ведения деятельности», — подчеркнул Араик Арутюнян, добавив, что предвыборная кампания и все опросы показывают, что большинство граждан отдадут свои голоса за Повестку мира, как они это сделали на выборах 2021 года.
На митинге также выступил депутат НС Ваагн Алексанян. В своей речи он выразил уверенность в том, что хозяином Республики Армения является гражданин Республики Армения, который никогда и никому не уступит свое право хозяина.
Министр экономики Геворг Папоян представил экономические показатели, зафиксированные Арменией в 2026 году по сравнению с 2018 годом, и подчеркнул, что все эти показатели говорят исключительно о росте и развитии.
В ходе митинга о реформах и достижениях в сфере обороны рассказал министр обороны Сурен Папикян. Он представил инвестиции, сделанные в оборонный сектор за последние годы, а также указал на новейшее вооружение, приобретенное Республикой Армения.
На итоговом митинге партии своими мыслями поделилась и министр здравоохранения Анаит Аванесян, которая рассказала о внедрении всеобщего медицинского страхования.
«Спустя 8 лет после 2018 года мы снова здесь, чтобы отстоять наш мир, защитить наше право жить достойно и счастливо в условиях мира, а также возможности развития, принесенные миром», — отметил в своем выступлении министр иностранных дел Арарат Мирзоян, подробно представив развития в процессе мирного урегулирования с Азербайджаном.
Выступивший на итоговом митинге на площади Республики находящийся в отпуске премьер-министр Армении, председатель правления партии «Гражданский договор» Никол Пашинян начал свою речь с 20-го псалма.
Он отметил, что в ходе предвыборной кампании граждане направили ему послания, которыми он хочет поделиться с участниками митинга:
«Народ — хозяин государства, и народ должен направлять государство. Первое из этих направлений заключается в том, что трехглавая партия войны по результатам выборов 7 июня 2026 года не должна пройти в парламент. Те шпионские сети, которые думают, что могут купить армянский народ, могут опорочить народ, эти силы должны быть поставлены на колени результатами голосования. Народ четко сформулировал свое послание: сразу после выборов, в короткие сроки Роберт Кочарян должен быть арестован и предстать перед судом за преступление 1 марта».
Он подчеркнул, что судебная система Армении как можно скорее должна вернуть награбленное у народа.
«Я придаю большое значение существованию независимой судебной системы, но очевидно, что в Республике Армения, к сожалению, до сих пор не удалось сделать так, чтобы правосудие было видимым и понятным народу. Почему до сих пор не решена эта проблема? Я четко говорю: одна из ключевых причин этого — не принятая народом Конституция, которая всеми возможными способами берет под защиту гражданскую и судебную мафии», — сказал Пашинян, добавив, что на протяжении этих 8 лет он вел борьбу против данных мафий.
Он также отметил, что проблему этих мафий не удастся решить без конституционных регулирований. По его словам, это также является причиной, почему он считает крайне важным принятие новой Конституции после выборов. Он заверил, что после 7 июня бывшие руководители Армении понесут наказания.
«От правоохранительной системы я ожидаю и требую: все фальсификаторы выборов, все, кто дает предвыборные взятки, очень быстро, в течение нескольких часов, все без исключения должны оказаться в тюрьмах. С этого момента я требую, чтобы правоохранительная система действовала максимально эффективно», — подчеркнул Никол Пашинян, призвав участников митинга одновременно с этим оценить действия, предпринятые правоохранителями к настоящему времени.
Он призвал всех граждан отстоять Республику Армения, ее независимость и свободу.
Никол Пашинян и другие представители партии «Гражданский договор» призвали участников митинга обязательно принять участие в выборах и проголосовать за номер 16.
Митинг завершился шоу дронов и выступлением созданной Николом Пашиняном музыкальной группы «Варчабенд».