ԿԸՀ-ն մերժեց «Ուժեղ Հայաստան»-ի ընտրացուցակի գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու «Հանրապետություն» կուսակցության դիմումը
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հունիսի 5-ին` 22։00-ին, գումարելով արտահերթ նիստ, հունիսի 6-ին հրապարակեց որոշումը` մերժելով «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրացուցակի գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու «Հանրապետություն» կուսակցության դիմումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը ընթերցեց հանձնաժողովի որոշումը, համաձայն որի` դիմումատուի փաստարկներում չկա որևիցե հիմք կուսակցությունների դաշինքի ընտրացուցակի գրանցումն ուժը կորցրած կամ անվավեր ճանաչելու համար։
«Հանրապետություն» կուսակցությունը հունիսի 5-ին դիմում է ներկայացրել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով՝ պահանջելով կասեցնել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի մասնակցությունը 2026 թվականի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններին։

ЦИК отклонила заявление о признании утратившей силу регистрации блока партий «Сильная Армения»
Центральная избирательная комиссия Армении на внеочередном заседании 5 июня отклонила заявление партии «Республика» о признании утратившей силу регистрации избирательного списка блока партий «Сильная Армения».
Как сообщает Арменпресс, председатель ЦИК Ваагн Овакимян зачитал решение Комиссии, согласно которому в аргументах заявителя нет каких-либо оснований для признания регистрации избирательного списка блока партий утратившей силу или недействительной.
Партия «Республика» 5 июня подала заявление в ЦИК с требованием приостановить участие блока «Сильная Армения» в парламентских выборах 7 июня 2026 года.