Ադրբեջանի համար ռազմական գործողությունները ներքին տնտեսական խնդիրները լուծելու փորձեր են
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շփման գծում Ադրբեջանի կողմից վարած քաղաքականությունը չի համապատասխանում ռազմական տրամաբանությանը: Այդ երկրի կողմից ռազմական հարձակումները պայմանավորված են ներքին քաղաքական գործոններով եւ ընթանում են դիվանագիտական օրացույցով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Մեդիա կենտրոն»-ում տեղի ունեցած ասուլիսում ասաց Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Նրա խոսքով` Ադրբեջանի համար ռազմական գործողությունները ներքին տնտեսական խնդիրները լուծելու փորձեր են: «Նրա համար կարեւորը ոչ թե արդյունքն է, այլ ուղղակի հարձակումը»,-ասաց Կիրակոսյանը՝ հավելելով, թե միմիայն Ադրբեջանն է, որ հանդիսանում է տարածաշրջանային խաղաղության համար գլխավոր սպառնալիքը:
Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրենը ցավալի համարեց այն հանգամանքը, որ ոչ ոք եւ ոչինչ չի կանգնեցնում Ադրբեջանին հերթական հարձակումը նախաձեռնելիս: «Այս անգործությունը եւ Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշման բացակայությունը ավելի են սրում իրավիճակը: Ընդամենը մի երկիր կա, որը կարող է արագ արձագանքել Ադրբեջանի հերթական հարձակման դեպքում, եւ դա Ռուսաստանն է»,-հավելեց բանախոսը:
Ասուլիսի մյուս մասնակիցը՝ Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանն էլ նշեց, որ Ադրբեջանն ամեն անգամ բանակցությունները վարում է նախապայմանների լեզվով: «Այս իրավիճակը մեղմացնելու համար մեզ, նախ եւ առաջ, անհրաժեշտ է ակտիվացնել քաղաքական եւ դիվանագիտական ջանքերը, ինչպես նաեւ հզորացնել մեր բանակը»,-ասաց Գրիգորյանը:

Для Азербайджана военные действия – это попытка решения внутренних экономических проблем
Стратегия Азербайджана на линии соприкосновения не соответствует военной логике. Военные нападения, организованные этой страной, обусловлены внутриполитческими факторами и проистекают по дипломатическому календарю.
По сообщению «Арменпресс», об этом в ходе пресс-конференции в «Медиа центре» заявил директор Центра региональных исследований, политолог Ричард Кирагосян.
По его словам, для Азербайджана военные действия – это попытка решения внутренних экономических проблем. “Для него важен не результат, а именно само нападение”, - заявил он, добавив, что только Азербайджан представляет собой главную угрозу для мира в регионе.
Директор Центра региональных исследований с сожалением отметил, что никто и ничто не останавливают Азербайджан от инициирования очередной агрессии. “Это бездействие и отсутствие давления на Азербайджан еще более обостряют ситуацию. Есть всего одна страна, которая может быстро отреагировать в случае очередной агрессии со стороны Азербайджана - и это Россия”, - добавил Киракосян.
Другой участник пресс-конференции – руководитель Арменского центра глобализации и региональных исследований Степан Григорян, в свою очередь, отметил, что на этот раз Азербайджан ведет переговоры на языке предусловий. “Для разрядки данной ситуации нам, прежде всего, необходимо активизировать свои политические и дипломатические усилия, а также укрепить нашу армию”, - отметил Григорян.