Հայաստանը գոհ է ռազմական ոլորտում Ռուսաստանի հետ համագործակցության մակարդակից
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը գոհունակություն է հայտնել ռազմարդյունաբերական ոլորտում Ռուսաստանի հետ համագործակցության մակարդակից:Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, այդ մասին Սարգսյանը նշել է «Ռիա-նովոստի»-ին տված հարցազրույցում:
«Ռուսաստանը ռազմավարական դաշնակից է: Այդպես ենք մենք դիտարկում ողջ համագործակցությունը, որը տեղի է ունենում Ռուսաստանի հետ, և զինվորական կադրերի պատրաստման, և ռազմատեխնիկական ոլորտում, և ռազմաքաղաքական երկխոսության մեջ: Մենք գտնում ենք, որ դա անքակտելի համալիր է: Մենք բաց ենք և պատրաստ նման երկխոսության հետագա ինտենսիվացման համար: Պաշտպանության նախարարների, գլխավոր շտաբների մակարդակով խորհրդակցությունները կրում ենք պարբերական բնույթ»,- ասել է Սարգսյանը:
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ հայ և ռուս զինվորականները մշտապես փոխանակվում են բարձր մակարդակի այցերով:«Ես շատ ուրախ եմ, որ իմ նշանակման պահից հնարավորություն եմ ունեցել Երևանում ընդունել Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարին՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին մասնակցության շրջանակում, պաշտոնական այցով լինել Ռուսաստանում: Մենք այստեղ ընդունել ենք ՌԴ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի պատվիրակությանը՝ Հայաստանի բանակի կազմավորման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների ընթացքում: Գտնում եմ, որ որքան շատ լինեն այցերը, այնքան լավ, որովհետև իրականում մեր համագործակցությունն ուղղված է մեր տարածաշրջանում մարտահրավերների ու սպառնալիքների լիարժեք ուսումնասիրությանը, փոխադարձ հետաքրքրությունների ըմբռնմանը և արտաքին քաղաքականության ու ռազմաքաղաքական բլոկի քաղաքականության կառուցմանն այդ շահերին համապատասխան»,- ընդգծել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
Վիգեն Սարգսյանը շեշտել է, որ հարաբերությունների ներկա մակարդակը շատ բարձր է: «Այն թեմաները, որոնք մենք այսօր քննարկում ենք մեր երկրների գիտական ինստիտուտների ներուժի զարգացման, արտադրական հզորությունների լիարժեք կիրառման պլանում և այդպես շարունակ, այդ ամենը բացում է հնարավոր փոխգործակցության ամբողջովին նոր շերտ: Մենք ցանկանում ենք դա նյութականացնել հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում և դրա համար կաշխատենք շատ ինտենսիվ»,- շեշտել է ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը:

Armenia is satisfied with level of military cooperation with Russia
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Vigen Sargsyan, defense minister of Armenia, expressed satisfaction over the level of cooperation with Russia in the military-industry sphere, Sargsyan told RIA Novosti.
“Russia is a strategic ally. This is how we view the entire cooperation, which happens with Russia, in both training for the military, military-technical sphere, and in military-political dialogue. We find this to be an indissoluble complex. We are open and ready for further intensifying such dialogue. The consultations on the levels of defense ministers and chiefs of general staffs are held regularly”, Sargsyan said.
Sargsyan stressed that Armenian and Russian military officials are always exchanging high level visits. “I am very happy that since my appointment I had the chance to receive the defense minister of Russia in Yerevan, within the framework of participation in the CSTO summit, and be on an official visit to Russia. Here we have received the delegation of the first deputy minister of defense of Russia, during the events on the 25th anniversary of the formation of Armenian Armed Forces. I find that the more visits happen, the better, because in reality our cooperation is aimed at fully studying the challenges and threats in our region, understanding mutual interests and building the foreign policy and military-political bloc policy in line with those interests”, he said.
Vigen Sargsyan emphasized that the current level of relations is very high. “Those subjects, which we discuss today in the background of developing the potential of scientific institutes of our countries, complete use of industrial capabilities and so on; all of this opens an entirely new layer of possible cooperation. We want to materialize it as soon as possible and we will work very intensively for this”, he said.