Հայաստանը գոհ է ռազմական ոլորտում Ռուսաստանի հետ համագործակցության մակարդակից
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը գոհունակություն է հայտնել ռազմարդյունաբերական ոլորտում Ռուսաստանի հետ համագործակցության մակարդակից:Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, այդ մասին Սարգսյանը նշել է «Ռիա-նովոստի»-ին տված հարցազրույցում:
«Ռուսաստանը ռազմավարական դաշնակից է: Այդպես ենք մենք դիտարկում ողջ համագործակցությունը, որը տեղի է ունենում Ռուսաստանի հետ, և զինվորական կադրերի պատրաստման, և ռազմատեխնիկական ոլորտում, և ռազմաքաղաքական երկխոսության մեջ: Մենք գտնում ենք, որ դա անքակտելի համալիր է: Մենք բաց ենք և պատրաստ նման երկխոսության հետագա ինտենսիվացման համար: Պաշտպանության նախարարների, գլխավոր շտաբների մակարդակով խորհրդակցությունները կրում ենք պարբերական բնույթ»,- ասել է Սարգսյանը:
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ հայ և ռուս զինվորականները մշտապես փոխանակվում են բարձր մակարդակի այցերով:«Ես շատ ուրախ եմ, որ իմ նշանակման պահից հնարավորություն եմ ունեցել Երևանում ընդունել Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարին՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին մասնակցության շրջանակում, պաշտոնական այցով լինել Ռուսաստանում: Մենք այստեղ ընդունել ենք ՌԴ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի պատվիրակությանը՝ Հայաստանի բանակի կազմավորման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների ընթացքում: Գտնում եմ, որ որքան շատ լինեն այցերը, այնքան լավ, որովհետև իրականում մեր համագործակցությունն ուղղված է մեր տարածաշրջանում մարտահրավերների ու սպառնալիքների լիարժեք ուսումնասիրությանը, փոխադարձ հետաքրքրությունների ըմբռնմանը և արտաքին քաղաքականության ու ռազմաքաղաքական բլոկի քաղաքականության կառուցմանն այդ շահերին համապատասխան»,- ընդգծել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
Վիգեն Սարգսյանը շեշտել է, որ հարաբերությունների ներկա մակարդակը շատ բարձր է: «Այն թեմաները, որոնք մենք այսօր քննարկում ենք մեր երկրների գիտական ինստիտուտների ներուժի զարգացման, արտադրական հզորությունների լիարժեք կիրառման պլանում և այդպես շարունակ, այդ ամենը բացում է հնարավոր փոխգործակցության ամբողջովին նոր շերտ: Մենք ցանկանում ենք դա նյութականացնել հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում և դրա համար կաշխատենք շատ ինտենսիվ»,- շեշտել է ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը:

Армения довольна уровнем военного сотрудничества с Россией
Министр обороны Армении Виген Саргсян выразил удовлетворенность сотрудничеством с Россией в военно-промышленной сфере. Как передает «Арменпресс», об этом Саргсян заявил в интервью российскому информационному агентству РИА Новости.
Россия – это стратегический союзник. Так мы рассматриваем все сотрудничество, которое проходит с Россией, и в плане подготовки военных кадров, и в военно-технической сфере, и в военно-политическом диалоге. Мы считаем, что это неразрывный комплекс. Мы открыты и готовы к дальнейшей интенсификации такого диалога. Консультации на уровне министерств обороны, на уровне генеральных штабов носят регулярный характер”, - отметил он.
Глава оборонного ведомства Армении подчеркнул, что армянские и российские военные регулярно обмениваются визитами на высоком уровне.
“Я очень рад, что с момента моего назначения имел возможность принять в Ереване министра обороны России в рамках его участия в саммите ОДКБ, побывать в России с официальным визитом. Мы принимали здесь делегацию во главе с первым заместителем министра обороны в ходе празднования 25-летия формирования армянской армии. Я считаю, что чем больше визитов, тем лучше, потому что на самом деле наше сотрудничество нацелено на полноценное изучение системы вызовов и угроз в нашем регионе, понимание взаимных интересов и выстраивание внешней политики и политики военно-политического блока с учетом этих интересов”, - отметил он.
Виген Саргсян подчеркнул, что нынешний уровень отношений очень высок.
Те темы, которые мы сегодня обсуждаем в плане развития и полного использования потенциала научных институтов наших стран, производственных мощностей и так далее, это все открывает совершенно новый пласт возможного взаимодействия. Мы хотим, чтобы это материализовалось в возможно короткие сроки и будем для этого работать очень интенсивно”, - отметил министр обороны РА.