Հայաստանում բազմաթիվ քաղաքների ու գյուղերի ճանապարհներ փակ են կամ դժվարանցանելի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տարածքում փետրվարի 1-ի ժամը 08.30-ի դրությամբ կան փակ և դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից, փակ են Հ23 միջհամայնքային ավտոճանապարհիՈւրասար-Կաթնաղբյուր հատվածը ևԱրագածոտնի մարզի Շենկանի գյուղի ավտոճանապարհները:
Դժվարանցանելի են Մ-10 ավտոճանապարհի Վարդենյաց լեռնանցքի հատվածը, Մ-11 ավտոճանապարհի Սոթք-Քարվաճառհատվածի22-38-րդ կմ-երը,Կոտայքի մարզի Հրազդան, Չարենցավան քաղաքներիճանապարհները:
Տավուշի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Շիրակի, Սյունիքի մարզերում,Մ-2 ավտոճանապարհի Տիգրանաշենի ոլորաններում, Մ-7 ավտոճանապարհի Սպիտակ-Գյումրի, Մ-3 ավտոճանապարհի Սպիտակ-Երևան,Մ-2 ավտոճանապարհի«Զանգեր»-Սարավան,Հ6 և Հ4 ավտոճանապարհների Աշտարակ-Եղվարդհատվածներում տեղ-տեղառկա է մերկասառույց:
Արագածոտնի, Արարատի, Վայոց ձորի, Տավուշի, Արմավիրի մարզերում, Գեղարքունիքի մարզի Գավառ, Ճամբարակ, Սյունիքի մարզի Կապան, Քաջարան, Սիսիան քաղաքներում առկա են տեղումներ ձյան տեսքով:
Սարավան-«Զանգեր» ճանապարհահատվածին ուժեղ բուք է:
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից ստացված տեղեկատվության համաձայն Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը բաց է բոլոր տեսակիավտոմեքենաների համար անվաշղթաների կիրառման դեպքում, բացի կցորդիչովավտոմեքենաներից:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում դժվարանցանելի է Քարվաճառ-Սոթք ավտոճանապարհը: Շահումյանի շրջանում առկա են տեղումներ ձյան տեսքով: Հանրապետության ավտոճանապարհներին տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց:

Snowfalls prompt shutdown of several urban and rural roads, highways across Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. As of 08:30, numerous highways and roads throughout the country are difficult to pass or have been shut down, the ministry of emergency situations told ARMENPRESS.
The ministry said the H23 intercommunity highway’s Urasar-Katnaghbyur section and the roads of Shenkan village of Aragatsotn province have been shut down.
The Vardenyats Pass section of the M10 highway is difficult to pass, as well as the roads of Hrazdan and Charentsavan cities, and the 22-38km section of Sotk-Karvajar highway.
Clear ice has formed along the highways and roads of Tavush, Armavir, Gegharkunik, Shirak and Syunik provinces, Spitak-Gyumri (M7), Spitak-Yerevan (M3), Ashtarak-Yeghvard (H6 and H4).
Currently it’s snowing in the provinces of Aragatsotn, Ararat, Vayots Dzor, Tavush and Armavir, and in the cities of Kapan, Kajaran, Sisian, Gavar and Tchambarak.
A blizzard has formed in the Saravan-Zanger highway section.
Georgian authorities said the Stepantsminda-Lars highway is open for all types of vehicles with the use of snow chains, except trailers.