Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացավ հայկական արտադրության զինատեսակների և սպառազինության ցուցահանդեսը, որը կազմակերպվել էր Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության կողմից։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը նշեց, որ իրենք 2019 թվականից իրականացնում են «Սիլիկոն Մաունթինզ» տեխնիկական գագաթնաժողովը, որը միավորում է պետական կառույցներին, տեխնոլոգիական համայնքին, միջազգային ընկերություններին և տարբեր երկրների շատ հանրաճանաչ խոսնակների։
«Այս տարի որոշեցինք հանդես գալ նոր կոնցեպտով, որի անունը «Ռայզ» է, առաջին անգամ է իրականացվում Հայաստանում։ Այս հարթակում միավորվել են ճարտարագիտությունը, նորարարությունը, գիտությունը և ռազմարդյունաբերությունը։ Այսօր ցուցահանդեսին մասնակցում են հայկական առաջատար ռազմարդյունաբերական և գիտահետազոտական ընկերություններ, ինժեներական թիմեր՝ ներկայացնելով իրենց արտադրանքն ու գաղափարները։ Երեկ նաև ունեցել ենք ֆորում, որի ընթացքում քննարկվել են ճարտարագիտության, ռազմարդյունաբերության և կիբեռանվտանգության ոլորտներին առնչվող կարևոր հարցեր»,- ասաց Մուսայելյանը։
Նա հավելեց, որ ցուցահանդեսում ներկայացված են բացառապես հայկական արտադրության զինատեսակներ։ ՏՀՏ գործատուների միությունը հիմնականում աշխատում է ԲՏԱ և ԿԳՄՍ նախարարությունների, ինչպես նաև ռազմարդյունաբերության կոմիտեի հետ։ Այն սերտորեն աշխատում է նշված բնագավառում գործունեություն ծավալող բոլոր ընկերությունների հետ։
Մարզահամերգային համալիրի դրսի հատվածում ներկայացված էին ծանր զրահատեխնիկան, հարվածային և հետախուզական ԱԹՍ-ները, իսկ ներսում նռնականետներ, ականներ, բարձր ռադիոհաճախականություն ունեցող սարքեր և այլ զինատեսակներ։ Ցուցահանդեսին մասնակցում էին ոչ միայն ռազմարդյունաբերական ընկերությունները, այլև ինժեներական թիմեր, որոնք ներկայացել էին բավականին հետաքրքիր լուծումներով։
Որոշ զինատեսակներ արդեն իսկ կիրառվում են ԶՈՒ կողմից, որոշներն էլ անցնում են պետական փորձարկում։ Նպատակը նաև այն է, որ ցուցահանդեսին մասնակցող ընկերությունները շփվեն, իրականացնեն փորձի փոխանակում և փակեն ամբողջական շղթան՝ վերջնական ու մրցունակ արտադրանք ունենալու համար։
«Ցուցահանդեսի թեմատիկան ինքնին հետաքրքիր է։ Դեռ միջոցառումից առաջ մարդիկ մեզ դիմում էին բազմաթիվ հարցերով, իսկ այս օրերին ցուցաբերեցին մեծ ակտիվություն և հետաքրքրություն։ Մարդիկ ուզում են տեսնել երկրի պոտենցիալը ռազմարդյունաբերության ոլորտում։ Այցելուների մեծ հոսքն իսկապես գոհացուցիչ է։ Հուսով ենք, որ սա կլինի ամենամյա։ Մի քանի երկրներից տարբեր պատվիրակություններ նույնպես այցելել են Հայաստան և հետաքրքրություն ցուցաբերել մեր ռազմարդյունաբերական ոլորտի նկատմամբ, ինչը շատ ոգևորիչ է։ Մեր նպատակն է այս հարթակը տրամադրել այն ընկերություններին, որոնք ուզում են ներկայանալ ամբողջ աշխարհին՝ որպես մրցունակ պրոդուկտ արտադրող։ Ընկերություններն այդ կերպ հնարավորություն են ստանում իրենց արտադրանքը ներկայացնել, իսկ երկիրը դիրքավորվում է աշխարհի տեխնոլոգիական քարտեզի վրա»,- նշեց Մուսայելյանը։
Ցուցահանդեսին մասնակցող «Դավարո» ՍՊԸ հիմնադիր տնօրեն Դավիթ Գալոյանը նշեց, որ իրենց ընկերությունը սկսել է իրականացնել ԱԹՍ համակարգերի նախագծումներ ու արտադրություն և որոշ նմուշներ արդեն իսկ մատակարարում է ՀՀ զինված ուժերին։ Դրանք հաջողությամբ անցել են պետական փորձարկումներ։ Միևնույն ժամանակ, սկսել են ցամաքային ռոբոտիզացված համակարգերի նախագծման աշխատանքները և այս ցուցահանդեսին ներկայացրել են նմուշներ։
«Մեր արտադրած ԱԹՍ-ները տարբեր տեսակի են և տարբեր նշանակության։ Կան ինչպես հարվածային, այնպես էլ տարաբնույթ խորությունների համար նախատեսված հետախուզական ԱԹՍ-ներ։ Մարտական մասերի արտադրությունից սկսած մինչև էլեկտրոնիկա և ծրագրային ապահովում իրականացնում է մեր ընկերությունը։ Գործընթացն ամբողջությամբ իրականցվում է Հայաստանում։ Ունենք նմուշներ, որոնք նոր են ներկայացվում և առաջիկայում կանցնեն պետական փորձարկում՝ համալրելով հայկական բանակի զինանոցը։ Շուտով կկնքվեն նոր պայմանագրեր։ Ներկացրել ենք նաև ցամաքային ռոբոտիզացված համակարգեր, որոնք ներկայիս պատերազմներում լայնորեն օգտագործվում են։ Առաջնագծում մարդկանց գործողությունների քանակն արդեն կրճատվում է, նրանց փոխարինում է տեխնիկան։ Մարտավարությունը ներկայում մոտ 80 տոկոսով իրականացվում է ռոբոտիզացված համակարգերով՝ կենդանի ուժը ռիսկային գոտիներից հանելու նպատակով»,- ասաց Գալոյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ «Դավարո» ՍՊԸ իրականացրել է նաև զրահապատ մեքենայի նախագիծ։ Հետագայում կլինեն այլ նմուշներ՝ համագործակցելով արտասահմանյան գործընկերների հետ։ Ընկերությունը մեծապես կարևորում է համատեղ նախագծերի իրականացումը, բանակցում է նաև իր արտադրանքն այլ երկրներում վաճառելու վերաբերյալ։ Ներկայում համատեղ նախագիծ է իրականացնում ֆրանսիական կողմի հետ, իսկ գնման մասով ընկերությունը զուգահեռաբար բանակցում է յոթ երկրների հետ։
«Լոկատոր» ՓԲԸ նախագահ Արման Խաչատրյանն իր հերթին նշեց, որ իրենց ընկերությունը հիմնադրվել է 2007 թվականին, հիմնական գործունեության ոլորտն ավտոմատացումն է։ Պետական շատ կառույցներ աշխատում են տվյալ ընկերության կողմից գրված ծրագրային ապահովմամբ, ընկերության ստեղծած էլեկտրոնիկայով։ Ռազմարդյունաբերության ոլորտում «Լոկատոր» ՓԲԸ-ն գործում է 2014 թվականից։ Լինելով ՏՏ բնագավառի ընկերություն՝ այն ի սկզբանե նպատակադրվել է ավտոմատացնել այն ամենը, ինչ հնարավոր է։
«Այսօրվա ցուցահանդեսին ներկայացրել ենք մեր արտադրության ինքնակառավարվող և արհեստական բանականությամբ աշխատող ռումբը, որը եզակի էր այն պահին, երբ ստեղծում էինք։ Ռումբը երկու կիլոմետր բարձրությունից խոցում է երկու մետր շառավղով թիրախներ։ Մենք ստեղծել ենք այնպիսի ծրագրային ապահովում, որն ԱԹՍ-ներին թույլ է տալիս առանց արբանյակային տեղորոշման հասնել թիրախներին։ Մեր արտադրության ինքնակառավարվող ռումբերի որոշակի քանակ արդեն իսկ կա հայկական բանակի զինանոցում, իսկ նոր արտադրված դրոնները շուտով կանցնեն պետական փորձարկում»,- ասաց Խաչատրյանը։
Նա հավելեց, որ Հայաստան ժամանած որոշ պատվիրակություններ հետաքրքրվել են տվյալ ընկերությամբ։ Մասնավորապես հունական կողմը զորավարժարանում գործի մեջ տեսել է ընկերության արտադրանքը։
«Ֆրանսիայից և Հնդկաստանից նույնպես հետաքրքրված են մեր արտադրանքով, սակայն ռազմարդյունաբերության ոլորտում համագործակցությունը պահանջում է երկար ժամանակ՝ ներառելով աստիճանական մշակումներ, պայմանագրեր, թույլտվություններ։ Մենք 10 օրից մասնակցելու ենք Ֆրանսիայում կայանալիք «Եվրոսաթելիտ» ցուցահանդեսին։ Ֆրանսիական կողմը մեզ սպասում է համագործակցության շուրջ բանակցություններ վարելու համար»,- ասաց Խաչատրյանը։
Ցուցահանդեսին մասնակցող «Արսենալ ԼՏԴ» ՍՊԸ ֆինանսական տնօրեն Սուրեն Գալստյանը հայտնեց, որ իրենց ընկերությունը 2019 թվականից ակտիվորեն զբաղվում է ռազմարդյունաբերությամբ։ Եթե սկզբնական շրջանում ընկերությունն ուներ մի քանի նմուշ, ապա այսօր արտադրանքի տեսականին ընդգրկում է 40-ից ավել զինատեսակներ։ Դրանք աշխարհում հայտնի տրամաչափերի ականանետներ են, դրանց ականները, ինչպես նաև 122, 152, 185 մմ տրամաչափով արկերը։
«Մեր ընկերությունը ոչ միայն արտադրում է հիմնական արտադրատեսակները, այլև լրացուցիչ բոլոր բաղադրիչ մասերը։ Մասնավորապես, ականանետների համար արտադրում ենք նշանոցներ, ականների և արկերի համար՝ բոլոր հիմնական և լրացուցիչ լիցքերը, պայթուցիչները, այսինքն՝ ներառում ենք ամբողջ կոմպլեքսը, ինչը բացառիկ երևույթ է ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև ամբողջ աշխարհում։ Ցուցահանդեսում ներկայացված մեր ամբողջ տեսականին ՀՀ օրենսդրության համաձայն անցել է պետական փորձարկում և որակի ու կիրառելիության մասով խնդիրներ չեն առաջացել։ Մեր ընկերության արտադրանքի շատ նմուշներ ընդգրկված են հայկական բանակի զինանոցում և օրեր առաջ ներկայացվեցին նաև զորահանդեսի ժամանակ»,- ասաց Գալստյանը։
«Արսենալ ԼՏԴ» ՍՊԸ-ն մասնակցում է միջազգային կարևորագույն ցուցահանդեսներին։ Դրսից հետաքրքրությունը հայկական արտադրանքի նկատմամբ շատ մեծ է, ուստի ընկերությունը տևական ժամանակ զբաղվում է նաև սեփական արտադրության զինատեսակների արտահանմամբ։
Ցուցահանդեսին մասնակցող մեկ այլ ընկերության՝ «Այ Դի Էս» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչ Գարրի Ասրյանն էլ հայտնեց, որ իրենք ներկայացել են հայրենական արտադրության բավականին մեծ սպառազինությամբ և ռազմական տեխնիկայով։ Ներկայացված էր ինչպես զինամթերք, այնպես էլ բարձր տեխնոլոգիական սպառազինություն։
«Մենք ներկայացրել ենք համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, ականանետային համալիրներ, ռադիոլոկացիոն և հետախուզական միջոցներ, մեծ քանակի ու ծավալի ԱԹՍ-ներ։ Մեր ամբողջ տեխնիկան ավտոմատացված է, կարելի է կիրառել ինչպես ավտոմատ, այնպես էլ մեխանիկական ռեժիմով։ Ներկայացրել ենք երեսուն անուն տեխնիկա, որոնք հաջողությամբ անցել են գործարանային փորձարկումներ, մեծ մասը նաև պետական փորձարկումներ»,- ասաց Ասրյանը։
Տվյալ ընկերությունը հիմնականում աշխատում է հայրենական կառույցների՝ ՊՆ-ի հետ։ Դիտարկում է նաև արտասահմանյան գործընկերների հետ համագործակցելու տարբերակները՝ սերտորեն աշխատելով ԲՏԱ նախարարության հետ։ Գլխավոր խնդիրը զինված ուժերին որակյալ և նոր արտադրանքով ապահովելն է, ուստի այժմ մշակվում են նոր պայմանագրերը՝ հերթական խմբաքանակները հայկական բանակին մատակարարելու համար։

В Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване состоялась выставка вооружения и военной техники армянского производства, организованная Союзом работодателей в сфере информационно-коммуникационных технологий (ИКТ).
В беседе с Арменпресс исполнительный директор Союза работодателей ИКТ Эдуард Мусаелян отметил, что с 2019 года они проводят технологический саммит «Silicon Mountains», который объединяет государственные структуры, технологическое сообщество, международные компании и очень известных спикеров из разных стран.
«В этом году мы решили выступить с новой концепцией под названием RISE, которая реализуется в Армении впервые. На этой площадке объединились инженерия, инновации, наука и военная промышленность. Сегодня в выставке принимают участие ведущие армянские военно-промышленные и научно-исследовательские компании, инженерные команды, которые представляют свою продукцию и идеи. Вчера у нас также прошел форум, в ходе которого обсуждались важные вопросы, связанные со сферами инженерии, военной промышленности и кибербезопасности», — сказал Мусаелян.
Он добавил, что на выставке представлены образцы вооружения исключительно армянского производства. Союз работодателей ИКТ в основном работает с министерствами высокотехнологичной промышленности и образования, науки, культуры и спорта, а также с Военно-промышленным комитетом. Он тесно сотрудничает со всеми компаниями, разворачивающими деятельность в указанной сфере.
На открытой площадке Спортивно-концертного комплекса была представлена тяжелая бронетехника, ударные и разведывательные БПЛА, а внутри — гранатометы, мины, высокорадиочастотные устройства и другие виды вооружения.
В выставке принимали участие не только военно-промышленные компании, но и инженерные команды, которые представили довольно интересные решения.
Некоторые виды вооружения уже применяются Вооруженными силами, а другие проходят государственные испытания. Цель также заключается в том, чтобы участвующие в выставке компании общались, осуществляли обмен опытом и замыкали полную цепочку для получения конечного и конкурентоспособного продукта.
«Тематика выставки сама по себе интересна. Еще до начала мероприятия люди обращались к нам с многочисленными вопросами, а в эти дни проявили большую активность и интерес. Люди хотят видеть потенциал страны в сфере военной промышленности. Большой поток посетителей действительно радует. Надеемся, что это станет ежегодным событием. Из нескольких стран Армению также посетили различные делегации и проявили интерес к нашей военно-промышленной сфере, что очень воодушевляет. Наша цель — предоставить эту площадку тем компаниям, которые хотят заявить о себе всему миру как о производителях конкурентоспособного продукта. Таким образом компании получают возможность представить свою продукцию, а страна позиционирует себя на технологической карте мира», — отметил Мусаелян.
Принимающий участие в выставке учредитель и директор ООО «Даваро» Давид Галоян отметил, что их компания начала осуществлять проектирование и производство систем БПЛА и некоторые образцы уже поставляет Вооруженным силам Армении. Они успешно прошли государственные испытания. В то же время начаты работы по проектированию наземных роботизированных комплексов, образцы которых были представлены на этой выставке.
«Производимые нами БПЛА бывают разных типов и разного назначения. Есть как ударные, так и разведывательные БПЛА, предназначенные для работы на различной глубине. Наша компания осуществляет весь процесс — от производства боевых частей до электроники и программного обеспечения. Процесс полностью реализуется в Армении. У нас есть образцы, которые только сейчас представляются и в ближайшее время пройдут государственные испытания, пополнив арсенал армянской армии. Скоро будут заключены новые контракты. Мы также представили наземные роботизированные комплексы, которые широко используются в современных войнах. На передовой объем действий людей уже сокращается, их заменяет техника. Тактика в настоящее время примерно на 80 процентов реализуется с помощью роботизированных систем с целью вывода живой силы из зон риска», — сказал Галоян.
По его словам, ООО «Даваро» также реализовало проект бронированной машины. В дальнейшем в сотрудничестве с зарубежными партнерами появятся и другие образцы. Компания придает огромное значение реализации совместных проектов, а также ведет переговоры о продаже своей продукции в другие страны. В настоящее время реализуется совместный проект с французской стороной, а по части закупок компания параллельно ведет переговоры с семью странами.
Председатель ЗАО «Локатор» Арман Хачатрян, в свою очередь, отметил, что их компания была основана в 2007 году, а основной сферой деятельности является автоматизация. Многие государственные структуры работают на программном обеспечении, написанном данной компанией, и на созданной ею электронике. В военно-промышленной сфере ЗАО «Локатор» действует с 2014 года. Будучи ИТ-компанией, она изначально поставила перед собой цель автоматизировать всё, что возможно.
«На сегодняшней выставке мы представили управляемую бомбу нашего производства, работающую на базе искусственного интеллекта, которая была уникальной на момент создания. Бомба с высоты двух километров поражает цели в радиусе двух метров. Мы создали такое программное обеспечение, которое позволяет БПЛА достигать целей без спутниковой навигации. Определенное количество управляемых бомб нашего производства уже имеется в арсенале армянской армии, а недавно произведенные дроны вскоре пройдут государственные испытания», — сказал Хачатрян.
Он добавил, что некоторые прибывшие в Армению делегации заинтересовались данной компанией. В частности, греческая сторона увидела продукцию компании в действии на военном полигоне.
«Франция и Индия также заинтересованы нашей продукцией, однако сотрудничество в военно-промышленной сфере требует много времени, включая поэтапные разработки, контракты, разрешения. Через 10 дней мы примем участие в выставке Eurosatory, которая пройдет во Франции. Французская сторона ждет нас для проведения переговоров о сотрудничестве», — сказал Хачатрян.
Финансовый директор принимающего участие в выставке ООО «Арсенал ЛТД» Сурен Галстян сообщил, что их компания с 2019 года активно занимается военной промышленностью. Если на начальном этапе у компании было всего несколько образцов, то сегодня ассортимент продукции включает более 40 видов вооружения. Это известные в мире минометы различных калибров, мины к ним, а также снаряды калибров 122, 152 и 185 мм.
«Наша компания производит не только основные изделия, но и все дополнительные компоненты. В частности, для минометов мы производим прицелы, для мин и снарядов — все основные и дополнительные заряды, взрыватели, то есть охватываем весь комплекс, что является исключительным явлением не только в регионе, но и во всем мире. Весь наш ассортимент, представленный на выставке, прошел государственные испытания в соответствии с законодательством Армении, и никаких проблем с качеством и применимостью не возникло. Многие образцы продукции нашей компании включены в арсенал армянской армии и несколько дней назад были также представлены во время военного парада», — сказал Галстян.
ООО «Арсенал ЛТД» участвует в важнейших международных выставках. Интерес из-за рубежа к армянской продукции очень велик, поэтому компания уже долгое время занимается также экспортом вооружения собственного производства.
Представитель еще одной участвующей в выставке ЗАО «Ай Ди Эс» Гарри Асрян также сообщил, что они представили довольно большой объем вооружения и военной техники отечественного производства. Были продемонстрированы как боеприпасы, так и высокотехнологичное вооружение.
«Мы представили реактивные системы залпового огня, минометные комплексы, радиолокационные и разведывательные средства, а также большое количество и разнообразие БПЛА. Вся наша техника автоматизирована, её можно использовать как в автоматическом, так и в механическом режиме. Мы представили тридцать наименований техники, которые успешно прошли заводские испытания, а большая часть — и государственные испытания», — сказал Асрян.
Данная компания в основном работает с отечественными структурами — с министерством обороны. Она также рассматривает варианты сотрудничества с зарубежными партнерами, тесно взаимодействуя с министерством высокотехнологичной промышленности. Главная задача заключается в обеспечении вооруженных сил качественной и новой продукцией, поэтому сейчас прорабатываются новые контракты для поставки очередных партий армянской армии.