ԱՊՀ-ի երկրների գագաթնաժողովում 16 փաստաթուղթ Է ստորագրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ-ի երկրների ղեկավարները Ղազախստանում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքում ստորագրել են միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի վերաբերյալ հայտարարություն, ինչպես նաեւ մինչեւ 2020 թվականը Համագործակցության մասնակից պետությունների ռազմական համագործակցության հայեցակարգը: Այս երկու փաստաթղթերը, ի թիվս 14 ուրիշների, ստորագրվել են ԱՊՀ-ի պետությունների ղեկավարների խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստի ընթացքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
Նաեւ ընդունվել Է հայտարարություն ՄԱԿ-ի ստեղծման 70-ամյակի առթիվ եւ ուղերձ՝ Չեռնոբիլի ատոմակայանի վթարի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Բացի այդ, որոշում Է ընդունվել արտաքին սահմանների ճգնաժամային իրավիճակների կարգավորման համար սահմանապահ եւ այլ գերատեսչությունների խմբավորման ձեւավորման մասին, ինչպես նաեւ 2016-2020 թվականներին արտաքին սահմանների անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված համագործակցության ծրագիր: Միանգամից մի քանի փաստաթղթեր նվիրված են կոոպերացմանը իրավապահ գործունեության ոլորտում, դրանք կանոնակարգում են համատեղ հետաքննչական-օպերատիվ խմբերի եւ պատժական ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի ստեղծումը: Ստորագրված փաստաթղթերի թվում Է նաեւ արտակարգ իրավիճակների կանխման եւ դրանց հետեւանքների վերացման բնագավառում համագործակցության մասին համաձայնագիրը:
Պետությունների ղեկավարները հաստատել են ԱՊՀ-ի Հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավարի եւ ԱՊՀ-ի պաշտպանության նախարարների խորհրդին առընթեր հակաօդային պաշտպանության հարցերի համակարգող կոմիտեի նախագահի թեկնածությունները:
Նաեւ պաշտոնապես ձեւակերպվել Է 2016 թվականին Համագործակցությունում նախագահության փոխանցումը Ղազախստանից Ղրղզստանին: Որոշվել Է, որ ԱՊՀ-ի պետությունների ղեկավարների խորհրդի հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2016 թվականի սեպտեմբերի 16-ին Ղրղզստանում:

Лидеры стран СНГ по итогам саммита в Казахстане подписали 16 документов
Лидеры стран СНГ по итогам саммита в Казахстане приняли заявление о борьбе с международным терроризмом и концепцию военного сотрудничества стран-участниц содружества до 2020 года,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Эти два документа в числе 14 других были подписаны во время заседания Совета глав государств СНГ в расширенном составе.
Также было принято заявление по случаю 70-летия создания ООН, обращение в связи с 30-й годовщиной аварии на Чернобыльской АЭС. Кроме того, было принято решение о формировании группировки пограничных и иных ведомств для урегулирования кризисных ситуаций на внешних границах, а также Программа сотрудничества в укреплении пограничной безопасности на внешних границах на 2016-2020 годы.
Сразу несколько документов посвящены кооперации в сфере правоохранительной деятельности, они регламентируют создание совместных следственно-оперативных групп и Совета руководителей пенитенциарных служб. Среди подписанных документов также Соглашение о сотрудничестве в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Лидеры государств утвердили кандидатуры главы Антитеррористического центра СНГ и председателя Координационного комитета про вопросам противовоздушной обороны при Совете министров обороны СНГ.
Наконец, была протокольно оформлена передача председательства в Содружестве от Казахстана к Киргизии в 2016 году. Установлено также, что следующее заседание совета глав государств СНГ пройдет 16 сентября 2016 года в Киргизии.