ՌԴ ԱԳՆ-ն մտահոգված է Լիբանանում ներքաղաքական իրադրության սրմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունում խորն անհանգստությամբ են ընդունել Լիբանանում ներքաղաքական իրավիճակի սրումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին ասվում է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության տարածած մեկնաբանության մեջ: «Վերջին օրերին նկատելիորեն սրվել է ներքաղաքական իրավիճակը Լիբանանում»,- ասված է փաստաթղթում: Օգոստոսի 22-23-ը Բեյրութի կենտորնական մասում անցկացվել են զանգվածային ցույցեր, որոնք որոշ դեպքում վերածվել են բախումների օրինապահ մարմինների ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես նշվում է ԶԼՄ-ներում, բախումների արդյունքում տասնյակ ցուցարարներ և ոստիկանության անդամներ են վնասվածքներ ստացել: Այս ամենի համար առիթ են հանդիսացել Լիբանանում վերջին շրջանում կենցաղային թափոնների վերացման և տեղափոխման հետ կապված խնդիրները, սակայն ցուցարարները առաջ են բերում քաղաքական կարգախոսներ` պահանջելով կառավարության հրաժարականը: «Ակնհայտ է, որ երկրի նախագահի թեկնածուի շուրջ ազգային համաձայնության բացակայության և միջազգային ահաբեկչության մարտահրավերների պայմաններում չափազանց կարևոր է պահպանել երկրի կայունությունը և թույլ չտալ հասարակական-քաղաքական հակադրությունների խորացումը»,- նշվել է ՌԴ ԱԳՆ-ի հաղորդագրության մեջ:
ՌԴ աչտաքին քաղաքական գերատեսչությունը կարևորել է ներքին օրակարգային հարցերում լիբանանյան քաղաքական ուժերի կողմից լայն երկխոսություն ծավալելու անհրաժեշտությունը` հավատարիմ մնալով երկրի ինքնիշխանության, միասնականության, տարածքային ամբողջականության և ժողովրդավարական հիմքերին:

МИД РФ: Россия обеспокоена обострением внутриполитической ситуации в Ливане
В России с глубокой обеспокоенностью воспринято обострение внутриполитической обстановки в дружественном Ливане. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом говорится в распространенном в понедельник комментарии МИД РФ.
В последние дни заметно обострилась внутриполитическая ситуация в Ливане, указывается в документе. 22-23 августа в центральной части Бейрута прошли массовые манифестации, в некоторых случаях вылившиеся в столкновения с представителями органов охраны правопорядка. Как отмечается в СМИ, в результате столкновений получили ранения десятки протестующих и сотрудников полиции. Поводом для выступлений стали возникшие в Ливане в последний период проблемы с вывозом и утилизацией бытовых отходов, однако демонстранты перешли к выдвижению политических лозунгов, требуя отставки правительства.
"Очевидно, что в условиях отсутствия национального согласия относительно кандидатуры президента страны и противостояния вызову международного терроризма крайне важно сохранить стабильность страны и не допустить углубления общественно-политических противоречий, - отметили в российском дипведомстве. - По-прежнему убеждены в безальтернативности решения назревших проблем и вопросов внутренней повестки дня Ливана через широкий диалог ливанских политических сил на основе их общей приверженности суверенитету, единству, территориальной целостности и демократическим устоям страны".