Աթենքի բորսայի ինդեքսը կտրուկ ընկել Է հինգշաբաթյա ընդմիջումից հետո սակարկությունների առաջին օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աթենքի ֆոնդային սակարանի ֆոնդային ինդեքսը հինգ շաբաթվա ընթացքում սակարկությունների բացակայությունից հետո սակարկությունների առաջին օրն իջել Է 23 տոկոսով՝ մինչեւ 615,12 կետ: Հունաստանի ազգային բանկի բաժնետոմսերի արժեքը սակարկությունների սկզբում կտրուկ ընկել Է 30 տոկոսով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Աթենքի ֆոնդային սակարանն աշխատանքն սկսկել Է օգոստոսի 3-ին հինգ շաբաթվա դադարից հետո, որի պատճառը կապիտալի շարժման նկատմամբ հունիսի 29-ին սահմանված վերահսկողությունն Էր: Առայժմ սակարանը կաշխատի հատուկ ռեժիմով. օտարերկրացի ներդրողների համար սահմանափակումներ չեն լինի միջոցների ծախսման հարցում, իսկ տեղացի խաղորդները գործարքները կվճարեն կանխիկ դրամով կամ Էլ արտասահմանյան բանկերից իրենց փողերի փոխանցումների հաշվին:
Ենթադրվում Էր, որ սակարանը կկարողանա աշխատել հուլիսի 29-ին կամ 30-ին, սակայն պարզվել Է, որ նախապես անհրաժեշտ Է շտկումներ մտցնել Հունաստանի բանկերի համակարգերի ծրագրերում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Индекс Афинской биржи упал на 23% в первый день торгов после пятинедельного перерыва
Фондовый индекс Афинской фондовой биржи упал на 23% до 615,12 пункта в начале первого дня торгов после отсутствия торгов на протяжении пяти недель. Акции национального банка Греции обвалились на 30% в начале торгов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Афинская фондовая биржа начала работу 3 августа после пятинедельной паузы, вызванной введением 29 июня контроля за движением капитала. Пока биржа будет работать в особом режиме - для иностранных инвесторов не будет ограничений в расходовании средств, а местным игрокам нужно будет оплачивать сделки наличными или за счет переводов своих денег из зарубежных банков.
Предполагалось, что биржа сможет заработать 29 или 30 июля, однако выяснилось, что предварительно нужно внести коррективы в программы систем банков Греции.