Իրանի եւ «վեցյակի» միջեւ համաձայնագիրը չի կանխի պատերազմը. Բենիամին Նեթանյահու
ԹԵԼ ԱՎԻՎ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի միջուկային ծրագրի առնչությամբ ձեռք բերված համաձայնագիրը ոչ միայն չի կանխի, այլեւ ավելի կմոտեցնի պատերազմը: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն՝ Քնեսեթում ունեցած ելույթի ժամանակ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, Նեթանյահուն հայտարարել է, որ համաձայնագիրը կմոտեցնի պատերազմը, քանի որ Իրանը կստանա միլիարդավոր դոլարներ, որոնք կօգտագործի տարածաշրջանում եւ աշխարհում ահաբեկչական գործողությունների իրականացման համար:
«Բացի այդ, կսկսվի մրցավազք Մերձավոր Արեւելքում՝ միջուկային սպառազինության համար»,-նշել էվարչապետը: Նա նաեւ խիստ քննադատության է ենթարկել այն հանգամանքը, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը բանաձևով հավանության է արժանացրել Իրանի եւ «վեցյակի» միջեւ համաձայնագիրը:
«Այն օրը, երբ Իրանի կառավարությունը վերահաստատում է իր մտադրությունը ոչնչացնել Իսրայելին, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը լեգիտիմացնում է մի պետության, որը պարբերաբար խախտել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համաձայնագրերն ու մտադիր է ոչնչացնել Իսրայելն ու ՄԱԿ-ի անդամ մնացած պետությունները: Մերձավոր Արեւելքում շատերը, այդ թվում՝ Իսրայելը, համարում են, որ Իրանի եւ «վեցյակի» միջեւ կնքված համաձայնագիրը վտանգավոր է նրանց համար, տարածաշրջանի եւ աշխարհի համար»,- ընդգծել է Նեթանյահուն:

Agreement between Iran and “5+1” not to prevent war. Benjamin Netanyahu
TEL-AVIV, JULY 20, ARMENPRESS. The agreement over Iran’s nuclear program will not prevent the war. Moreover, it will bring the war closer. This announcement was made by the Prime Minister of Israel Benjamin Netanyahu during his speech in the Knesset. As “Armenpress” reports, citing TASS, Netanyahu announced that the war will come closer as Iran will get billions of dollars which will be used in the region and the world to organize terrorist acts.
“Besides, nuclear arms race will be launched in the Middle East”, the Prime Minister mentioned. He also harshly condemned the fact that the UN Security Council gave an approval of the agreement between Iran and the “5+1” by a resolution.
“The same day that the Iranian government reaffirms its aim to destroy Israel, the UN Security Council legitimizes a state which haspermanentlyviolated the agreements of the UN SC and aims to destroy Israel and other UN members. Many states in the Middle East, including Israel, consider the agreement between Iran and the “5+1” dangerous for them, region and the world”, stressed Netanyahu.