Իրանը և Իսրայելը հայտարարել են հարվածները դադարեցնելու մասին
Իրանի «Խաթամ ալ Անբիա» ռազմական հրամանատարության կենտրոնական շտաբը հայտարարել է, որ դադարեցնում է հարվածներն Իսրայելի դեմ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
Իրանը միաժամանակ նախազգուշացրել է, որ եթե հարվածները շարունակվեն, այդ թվում՝ Լիբանանի հարավում, ապա Իրանն ավելի հուժկու պատասխան կտա, քան նախկինում:
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն էլ X-ում գրել է, որ երկիրը չի նահանջի ոչ մի սպառնալիքի առջև: Նրա խոսքով՝ Թեհրանը «չի լքել ո՛չ ռազմադաշտը, ո՛չ էլ բանակցային սեղանը»:
Իր հերթին, իսրայելական 12-րդ ալիքը, վկայակոչելով իսրայելցի բարձրաստիճան պաշտոնյայի, հաղորդում է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խնդրանքով Իսրայելը դադարեցնում է Իրանի դեմ հարձակումները, սակայն Լիբանանի հարավում գործողությունները կշարունակվեն, եթե «Հեզբոլլահ» շարժումը հարվածի Իսրայելին:
Հունիսի 7-ի երեկոյան Իրանը երկու տասնյակից ավելի հրթիռներ է արձակել Իսրայելի ուղղությամբ՝ ի պատասխան իսրայելական բանակի կողմից Բեյրութի արվարձանում «Հեզբոլլահ»-ի թիրախների գնդակոծության։ Իրանական կողմը նշել է, որ Իսրայելն ավերիչ հարվածներ է ստացել: Իսրայելն իր հերթին հայտարարել է, որ Իրանից արձակված բոլոր հրթիռները խոցվել են կամ ընկել բաց տարածքում։
Իսրայելի բանակն էլ հայտարարել է Իրանի կենտրոնական և արևմտյան հատվածներում ռազմական թիրախներին հարվածներ հասցնելու մասին։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կողմերին կոչ է արել դադարեցնել կրակը և հայտարարել է, որ բանակցություններ են ընթանում։

Иран и Израиль объявили о прекращении ударов
Центральный штаб военного командования Ирана «Хатам аль-Анбия» объявил о прекращении ударов по Израилю.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Би-Би-Си, при этом Иран предупредил: если удары продолжатся, в том числе на юге Ливана, то Тегеран даст еще более мощный ответ, чем прежде.
Президент Ирана Масуд Пезешкиан написал в X, что страна не отступит ни перед какими угрозами. По его словам, Тегеран «не покинул ни поле боя, ни стол переговоров».
В свою очередь, 12-й канал израильского телевидения со ссылкой на высокопоставленного чиновника сообщает, что по просьбе президента США Дональда Трампа Израиль прекращает атаки против Ирана. Однако удары по югу Ливана продолжатся, если движение «Хезболла» нападет на Израиль.
Вечером 7 июня Иран выпустил более двух десятков ракет в направлении Израиля в ответ на обстрелы израильской армией объектов «Хезболлы» в пригороде Бейрута. Иранская сторона отметила, что Израиль получил разрушительные удары. Израиль, в свою очередь, заявил, что все выпущенные из Ирана ракеты были сбиты или упали на открытой местности.
Армия обороны Израиля также заявила о нанесении ударов по военным целям в центральной и западной частях Ирана.