Հայաստանից UWC ցանցի քոլեջներ ընդունված ուսանողներին հյուրընկալել են UWC Դիլիջան քոլեջում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: UWC Դիլիջան քոլեջում մայիսի 24-ին հանդիսավոր արարողությամբ ողջունել են հայաստանցի այն 21 երիտասարդներին, ովքեր այս տարի UWC ցանցի քոլեջների ընդունելության մրցույթի արդյունքներով հաղթող են ճանաչվել եւ 2015թ. օգոստոսից իրենց ուսումնառությունը կսկսեն ցանցի ութ քոլեջներում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից, միջոցառմանը ներկա են եղել UWC Դիլիջան քոլեջի համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Վերոնիկա Զոնաբենդը, քոլեջին աջակցող բարերարներ, UWC Դիլիջան քոլեջի, UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեի ղեկավարներ, UWC քոլեջների հայաստանցի շրջանավարտներ, ինչպես նաեւ նորընծա ուսանողներն ու նրանց ծնողները:
UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեի համակարգող Դարյա Բրոդնիկովսկայան, ներկայացնելով ընդունելության արդյունքներն ու ընթացակարգը, նշել է, որ այս տարի մրցակցությունը բավականին թեժ է եղել: Ստացվել է շուրջ 170 դիմում, ընտրական երեք փուլերի արդյունքներով UWC ցանցի քոլեջների ուսանողներ են դարձել 21 երիտասարդներ Երևանից, Դիլիջանից, Սիսիանից, Մասիսից, Գյումրիից ու Արցախից: Նրանցից 11-ը սովորելու են UWC Դիլիջան քոլեջում, մյուսները՝Իտալիայի, Գերմանիայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Հնդկաստանի, Սինգապուրի ու Նիդեռլանդների UWC քոլեջներում:
Բոլոր 21 երիտասարդներին ուսումնառության համար ամբողջական կամ մասնակի կրթաթոշակ է տրամադրվելու բարերարների՝ Ռուբեն Վարդանյանի եւ Վերոնիկա Զոնաբենդի, «RD գրուպ» ընկերության ղեկավար Գագիկ Ադիբեկյանի եւ «Ամերիա գրուպ» ընկերության աջակցությամբ:
Շնորհավորելով և հաջողություններ մաղթելով ապագա ուսանողներին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ նրանց նորամուտի արարողությունն արդեն ավանդական տոն է դառնում: Նա կարեւոր է համարել, որ երիտասարդները լինեն ոչ միայն հայկական մշակույթն ու ավանդույթները կրողը, այլ նաեւ փոխանցողը: «2015-ը շատ պատասխանատու տարի է Հայաստանի համար, որովհետեւ այս տարի լրացավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Մենք հիշում ենք, թե ինչ է տեղի ունեցել 100 տարի առաջ, բայց պատասխան տալու միակ տարբերակը ուժեղ լինելն է եւ հաջողության հասնելը: Դուք պայծառ երիտասարդներ եք, ու կասկած չունեմ, որ մեծ հաջողության եք հասնելու եւ ուր էլ գնաք` արժանի կերպով կներկայացնեք Հայաստանը եւ հայերին»,-նշել է նա:
Ռուբեն Վարդանյանը նաեւ շնորհակալություն է հայտնել ներկա բարերարներին, ովքեր աջակցում են ոչ միայն հայ, այլեւ մյուս ուսանողներինUWC-ի քոլեջներում կրթաթոշակների տրամադրման հարցում: «Մեծ երջանկություն է, երբ կան մարդիկ, ովքեր կիսում են քո երազանքները քեզ հետ միասին, համատեղ իրականացնում նախագծերը»,-ավելացրել է նա:
Քոլեջիհիմնադիրների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը նկատել է, որ այս օրը երիտասարդների համար դառնում է նոր կյանք սկսելու հնարավորություն: «Այս ամենը հնարավոր է դարձել մի շարք մարդկանց ջանքերի, փորձի, գիտելիքների, սիրո շնորհիվ: Ընտրական գործընթացը նույնպես սովորական չէ, այն պարզապես գիտելիքների ստուգման թեստ չէ, այլ յուրօրիանակ փորձ, որը դուք ձեռք եք բերում: Ամենակարեւորն այն է, որ ամեն ինչ արվում է սիրով, եւ դրանում ներգրավված մարդիկ իսկապես հավատում են նրան, ինչ անում են»,-նշել է ՎերոնիկաԶոնաբենդը: Նանաեւ շնորհակալագրեր է հանձնելուսանողների ընտրական գործընթացում ներգրավված անձանց:
Իսկ UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեի կողմից նվերներ են հանձնվել են ապագա ուսանողներին: Նրանց ողջունել է նաեւ UWC Դիլիջան քոլեջիտնօրեն Ջոն Փադըֆութը. «Ուզում եմ դիմել ծնողներին: Մի սպասեք, որ երկու տարի անց ձեր երեխաները նույն բնավորությամբ տուն կվերադառնան: Ոչ, նրանք վերադառնալու են ավելի հասուն, ուժեղ, խելացի ու փորձառու»:
Միջոցառման շրջանակում բացվել են նաեւ քոլեջի տարածքում տեղադրված ցուցատախտակները,որոնցումերախտագիտություն է հայտնվում բարերարներ Արման Ոսկերչյանին եւ Քրիստինա Տեր-Ղազարյանին՝ քոլեջի բժշկական կենտրոնին անհրաժեշտ սարքավորումներ տրամադրելու եւ Զիավուդին Մագոմեդովի «PERI» բարեգործական հիմնադրամին՝ քոլեջի թենիսի դաշտի կառուցմանն աջակցելու համար:

В колледже UWC Dilijan состоялась встреча будущих студентов сети колледжей UWC из Армении с благотворителями
В колледже UWC Dilijan 24 мая состоялась торжественная церемония приветствия 21 студента из Армении, ставших в этом году победителями по итогам конкурсного отбора кандидатов в колледжи международной сети United World Colleges (UWC). С августа 2015 года они станут полноправными студентами восьми колледжей системы UWC.
Как сообщили Арменпресс в Отделе по связям с общественностью Фонда IDeA, на мероприятии присутствовали соучредители колледжа UWC Dilijan Рубен Варданян и Вероника Зонабенд, руководители Дилижанского колледжа и Национального комитета UWC в Армении, доноры, армянские выпускники колледжей UWC, а также новоиспеченные студенты и их родители.
Представитель Национального комитета UWC в Армении Дарья Бродниковская, представив процедуру и результаты приема, отметила, что в этом году конкуренция была достаточно жесткой.
Поступило около 170 заявок на обучение в UWC в 2015–2017 гг., по итогам трех этапов конкурса был отобран 21 подросток из Еревана, Дилижана, Сисиана, Масиса, Гюмри и Арцаха. 11 из них будут учиться в UWC Dilijan College, остальные 10 – в колледжах UWC в Италии, Германии, США, Канаде, Индии, Сингапуре и Нидерландах.
Все студенты получат полный или частичный грант на обучение благодаря содействию Рубена Варданяна и Вероники Зонабенд, руководителя организации «RD Group» Гагика Адибекяна, а также компании Ameria Group.
Поздравив и пожелав удачи будущим студентам, Рубен Варданян сказал, что церемония их приветствия уже становится доброй традицией. Он отметил важность того, чтобы студенты UWC были не только носителями, но также распространителями армянской культуры и традиций в колледжах UWC по всему миру.
«Этот год очень ответственный, так как отмечается 100-летняя годовщина Геноцида армян в Османской империи. И наш лучший ответ на события 100 летней давности - не только сохранить память, а быть сильными и успешными гражданами мира, вкладывая в развитие мировой культуры и науки наши знания и умения… Вы молодые и открытые миру люди, и должны осознавать ответственность, которую вы несете на себе будучи армянами. Там, где вы будете жить и работать, должны делиться своей культурой и традициями, тем, что умеете и знаете, и несете в себе как армяне».
Р.Варданян также выразил благодарность присутствующим благотворителям, которые содействуют предоставлению стипендий не только армянским, но и иностранным студентам для обучения в UWC Dilijan college.
«Это огромное счастье, когда есть люди, которые разделяют с тобой твои мечты, твои проекты и вместе это делают», - добавил он.
Председатель Совета управляющих UWC Dilijan College Вероника Зонабенд заметила, что этот день является для многих возможностью начать новую жизнь.
«То, что вы сегодня видите, стало возможным благодаря усилиям, опыту, знаниям и любви многих людей, которые вложили свою душу на разных этапах этого процесса. Процесс отбора студентов также был необычным и отличается в UWC, что вы все испытали на себе. Это не просто набор тестов, проверяющих знание, а необычный опыт, который у всех у вас был. Самое главное отличие в том, что все делается с любовью, и люди, которые вовлечены в это, они, действительно, горят тем, что делают, верят в это и любят то, что они делают».
Она также вручила благодарственные грамоты волонтерам, участвующим в отборе кандидатов на обучение в колледжи UWC.
Со своей стороны Национальный комитет UWC в Армении вручил подарки будущим студентам. С приветственным словом к студентам обратился также директор колледжа UWC Dilijan Джон Паддифут: «Хочу обратиться к родителям. Не ждите, что ваши дети вернутся теми же через два года. Нет, они вернутся более зрелыми, сильными, умными и опытными».
В рамках мероприятия открылись установленные на территории колледжа почетные доски со словами благодарности филантропам Арману Воскерчяну и Кристине Тер-Казарян за обеспечение медицинского центра колледжа необходимым оборудованием, а также благотворительному фонду PERi Зиявудина Магомедова за строительство теннисных кортов на территории UWC Dilijan.