Հայաստանից UWC ցանցի քոլեջներ ընդունված ուսանողներին հյուրընկալել են UWC Դիլիջան քոլեջում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: UWC Դիլիջան քոլեջում մայիսի 24-ին հանդիսավոր արարողությամբ ողջունել են հայաստանցի այն 21 երիտասարդներին, ովքեր այս տարի UWC ցանցի քոլեջների ընդունելության մրցույթի արդյունքներով հաղթող են ճանաչվել եւ 2015թ. օգոստոսից իրենց ուսումնառությունը կսկսեն ցանցի ութ քոլեջներում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից, միջոցառմանը ներկա են եղել UWC Դիլիջան քոլեջի համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Վերոնիկա Զոնաբենդը, քոլեջին աջակցող բարերարներ, UWC Դիլիջան քոլեջի, UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեի ղեկավարներ, UWC քոլեջների հայաստանցի շրջանավարտներ, ինչպես նաեւ նորընծա ուսանողներն ու նրանց ծնողները:
UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեի համակարգող Դարյա Բրոդնիկովսկայան, ներկայացնելով ընդունելության արդյունքներն ու ընթացակարգը, նշել է, որ այս տարի մրցակցությունը բավականին թեժ է եղել: Ստացվել է շուրջ 170 դիմում, ընտրական երեք փուլերի արդյունքներով UWC ցանցի քոլեջների ուսանողներ են դարձել 21 երիտասարդներ Երևանից, Դիլիջանից, Սիսիանից, Մասիսից, Գյումրիից ու Արցախից: Նրանցից 11-ը սովորելու են UWC Դիլիջան քոլեջում, մյուսները՝Իտալիայի, Գերմանիայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Հնդկաստանի, Սինգապուրի ու Նիդեռլանդների UWC քոլեջներում:
Բոլոր 21 երիտասարդներին ուսումնառության համար ամբողջական կամ մասնակի կրթաթոշակ է տրամադրվելու բարերարների՝ Ռուբեն Վարդանյանի եւ Վերոնիկա Զոնաբենդի, «RD գրուպ» ընկերության ղեկավար Գագիկ Ադիբեկյանի եւ «Ամերիա գրուպ» ընկերության աջակցությամբ:
Շնորհավորելով և հաջողություններ մաղթելով ապագա ուսանողներին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ նրանց նորամուտի արարողությունն արդեն ավանդական տոն է դառնում: Նա կարեւոր է համարել, որ երիտասարդները լինեն ոչ միայն հայկական մշակույթն ու ավանդույթները կրողը, այլ նաեւ փոխանցողը: «2015-ը շատ պատասխանատու տարի է Հայաստանի համար, որովհետեւ այս տարի լրացավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Մենք հիշում ենք, թե ինչ է տեղի ունեցել 100 տարի առաջ, բայց պատասխան տալու միակ տարբերակը ուժեղ լինելն է եւ հաջողության հասնելը: Դուք պայծառ երիտասարդներ եք, ու կասկած չունեմ, որ մեծ հաջողության եք հասնելու եւ ուր էլ գնաք` արժանի կերպով կներկայացնեք Հայաստանը եւ հայերին»,-նշել է նա:
Ռուբեն Վարդանյանը նաեւ շնորհակալություն է հայտնել ներկա բարերարներին, ովքեր աջակցում են ոչ միայն հայ, այլեւ մյուս ուսանողներինUWC-ի քոլեջներում կրթաթոշակների տրամադրման հարցում: «Մեծ երջանկություն է, երբ կան մարդիկ, ովքեր կիսում են քո երազանքները քեզ հետ միասին, համատեղ իրականացնում նախագծերը»,-ավելացրել է նա:
Քոլեջիհիմնադիրների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը նկատել է, որ այս օրը երիտասարդների համար դառնում է նոր կյանք սկսելու հնարավորություն: «Այս ամենը հնարավոր է դարձել մի շարք մարդկանց ջանքերի, փորձի, գիտելիքների, սիրո շնորհիվ: Ընտրական գործընթացը նույնպես սովորական չէ, այն պարզապես գիտելիքների ստուգման թեստ չէ, այլ յուրօրիանակ փորձ, որը դուք ձեռք եք բերում: Ամենակարեւորն այն է, որ ամեն ինչ արվում է սիրով, եւ դրանում ներգրավված մարդիկ իսկապես հավատում են նրան, ինչ անում են»,-նշել է ՎերոնիկաԶոնաբենդը: Նանաեւ շնորհակալագրեր է հանձնելուսանողների ընտրական գործընթացում ներգրավված անձանց:
Իսկ UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեի կողմից նվերներ են հանձնվել են ապագա ուսանողներին: Նրանց ողջունել է նաեւ UWC Դիլիջան քոլեջիտնօրեն Ջոն Փադըֆութը. «Ուզում եմ դիմել ծնողներին: Մի սպասեք, որ երկու տարի անց ձեր երեխաները նույն բնավորությամբ տուն կվերադառնան: Ոչ, նրանք վերադառնալու են ավելի հասուն, ուժեղ, խելացի ու փորձառու»:
Միջոցառման շրջանակում բացվել են նաեւ քոլեջի տարածքում տեղադրված ցուցատախտակները,որոնցումերախտագիտություն է հայտնվում բարերարներ Արման Ոսկերչյանին եւ Քրիստինա Տեր-Ղազարյանին՝ քոլեջի բժշկական կենտրոնին անհրաժեշտ սարքավորումներ տրամադրելու եւ Զիավուդին Մագոմեդովի «PERI» բարեգործական հիմնադրամին՝ քոլեջի թենիսի դաշտի կառուցմանն աջակցելու համար:

Solemn ceremony for novice students from Armenia admitted to United World Colleges held at UWC Dilijan College
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS: A solemn ceremony orchestrated at UWC Dilijan College on May 24 welcomed the 21 young students from Armenia who were named winners as a result of the contest for UWC admission and who will start studying at one of eight United World Colleges from August 2015, Armenpress reports, citing the press service of theIDeA Foundation.
UWC Dilijan College Co-Founders Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend, heads of UWC Dilijan College and UWC Armenian National Committee, Armenian UWC graduates as well as the novice students and their parents attended the event.
Presenting the admission results and process, UWC Armenian National Committee Coordinator Daria Brodnikovskaya said that this year the competition was really tough. Around 170 applications were submitted and after the three selection stages 21 students from Yerevan, Dilijan, Sisian, Masis, Gyumri and Artsakh got the chance to pursue their education at one of United World Colleges. Out of them, 10 will study at UWC Dilijan College and the rest at UWC Colleges in Italy, Germany, U.S., Canada, India, Singapore and the Netherlands.
All 21 students will be granted scholarships with the support of philanthropists Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend, President of RD Group Gagik Adibekyan and Ameria Group.
Congratulating and wishing success to the future students, Ruben Vardanyan noted that the ceremony for novice students is gradually becoming a traditional event. He also stressed that they are not only the bearers of the Armenian culture and traditions, but are also the ones transmitting them.
“2015 is a very responsible year as it marked the centenary of the Armenian Genocide. We remember what happened 100 years ago but the only way to respond is to be strong and successful. You are bright young people and I have no doubt that you will achieve success and with dignity will represent Armenians and Armenia irrespective of where you go,” he noted.
Ruben Vardanyan expressed gratitude to the present philanthropists with the help of which not only Armenian but also non-Armenian students were given scholarships. “I am immensely happy that there are people sharing my dreams, and we commit joint efforts to implement the projects,” he added.
Chair of the Board of Governors of UWC Dilijan College Veronika Zonabend noted that this day grants the young students an opportunity to start a new life. “All this was possible owing to the efforts, practice, knowledge and love of a number of people. The selection process was not a common one – it was not just a knowledge assessment test, but a unique practice that you acquired. What matters is that everything is done with love and people involved in it also have faith in what they do,” noted Veronika Zonabend.
She also handed over acknowledgement letters to people involved in the student selection process.
The future students received gifts from UWC Armenian National Committee. Head of the College John Puddefoot also welcomed them and said: “I would like to turn to the parents. Don’t expect your children to return home the same people they were. They will be more mature, stronger, smarter and more experienced.”
The opening of commemorative plaques placed in the College territory was also held during the event. They express gratitude to philanthropists Arman Voskerchyan and Kristine Ter-Kazaryan for providing the medical center of the College with medical equipment and to Ziyavudin Magomedov’s PERI Charitable Foundation for the construction of the tennis court in the territory of UWC Dilijan.