Polymetal-ը Հայաստանում 3,5 մլն դոլարով գնել Է Լիճքվազի ակտիվի 25 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում արծաթի խոշորագույն արտադրող եւ ոսկու առաջատար արդյունահանողներից մեկը՝ Polymetal-ը, Հայաստանում ձեռք Է բերել Լիճքվազի ակտիվի 25 տոկոսը եւ համաձայնեցրել Է իր բաժինը մինչեւ 50 տոկոս ավելացնելու կարգը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում անելով ընկերությանը:
25 տոկոսի գնումը կատարվել Է Polymetal-ի՝ 3,5 միլիոն դոլար գումարի բաժնետոմսերի դիմաց: Ընկերությունը նաեւ ստանձնել Է հանքավայրի երկրաբանական-հետախուզական աշխատանքների, տեխնոլոգիական հետազոտությունների ֆինանսավորման եւ սույն աշխատանքների ավարտից հետո ընկերությունում բաժինը մինչեւ 50 տոկոս ավելացման իրավունքի դիմաց JORC-ին համապատասխան պաշարների գնահատման հաշվետվության պատրաստման պարտավորություններ:
Polymetal-ի կարծիքով՝ Լիճքվազի հանքավայրն ունի երկրաբանական հետախուզության մեծ ներուժ: Պատմական գնահատման համաձայն՝ ենթադրյալ պաշարները կազմում են 2,4 միլիոն տոննա հանքանյութ՝ 6,9 գ/տ պարունակությամբ, ինչը համապատասխանում Է 0,6 միլիոն ունցիա ոսկու համարժեքին: Հանքավայրը գտնվում Է Հայաստանի Մեղրու շրջանում (Սյունիքի մարզ)՝ Երեւանից 380 կիլոմետր հարավ ընկած շրջանում: Դա զարգացած ենթակառուցվածքով (Էլեկտրականություն, ջուր, բնակարան) եւ որակյալ աշխատուժ ունեցող տարածաշրջան Է:
«Ես ուրախ եմ հաղորդելու Լիճքվազում բաժին ձեռք բերելու որոշման, Հայաստանում մեր առաջին ակտիվի մասին,- հայտարարել Է Polymetal-ի գլխավոր տնօրեն Վիտալի Նեսիսը:- Հուսով եմ, որ այս մեծ նախագիծն ավելի կմեծանա երկրաբանական հետախուզության արդյունքում եւ օպտիմալ հենակետ կստեղծի նոր տարածաշրջանում մեր հետագա զարգացման համար»:
Այժմ Polymetal-ն ակտիվներ ունի ՌԴ-ում (Մագադանի եւ Սվերդլովսկի մարզերում, Խաբարովսկի երկրամասում, Չուկոտկայում) եւ Ղազախստանում:

Polymetal купила 25% актива Личкваз в Армении за $3,5 млн
Polymetal, крупнейший в Рjccbb производитель серебра и один из ведущих золотодобытчиков, приобрел 25% актива Личкваз в Армении и согласовал порядок увеличения своей доли до 50%, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Покупка 25% произведена за акции Polymetal на сумму $3,5 млн. Компания также взяла на себя обязательства по финансированию геологоразведочных работ на месторождении, технологических исследований и подготовки отчета по оценке запасов в соответствии с JORC в обмен на право увеличить долю в компании до 50% после окончания данных работ.
По мнению Polymetal, месторождение Личкваз обладает высоким потенциалом геологоразведки. Согласно исторической оценке, предполагаемые ресурсы составляют 2,4 млн тонн руды с содержанием 6,9 г/т, что соответствует примерно 0,6 млн унций золотого эквивалента. Месторождение расположено в районе Мегри на юге Армении (Марз Сюник) в 380 км к югу от Еревана. Это регион с развитой инфраструктурой (электричество, вода, жилье) и доступом к квалифицированной рабочей силе.
"Я рад сообщить о решении приобрести долю в Личквазе, нашем первом активе в Армении, - заявил гендиректор Polymetal Виталий Несис. - Надеюсь, что этот проект с высокими содержаниями станет больше по итогам геологоразведки и создаст оптимальный плацдарм для нашего дальнейшего развития в новом регионе".
Сейчас Polymetal имеет активы в РФ (в Магаданской и Свердловской областях, в Хабаровском крае, на Чукотке) и в Казахстане.