Եվրախորհրդարանում ձևավորվել է Լեռնային Ղարաբաղի առաջին խումբը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության աջակցությամբ Եվրոպական Խորհրդարանում հոկտեմբերի 15-ին ներկայացվել է Լեռնային Ղարաբաղի խումբը, որը նպատակ ունի խթանել քաղաքացիական հասարակության ու ժողովրդավարական կառավարման համակարգերը, ինչպես նաև եվրոպական արժեքների տարածումը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպությունից, ԵԽ որոշ անդամներ պատրաստակամություն են հայտնել անդամակցելու խմբին: Այն պատրաստվում է գլխավորել ԵԺԿ խմբակցության անդամ Ֆրանկ Էնգելը:
Եվրոպական քաղաքական ընտանիքի ազգությամբ տարբեր ներկայացուցիչներից կազմված ԼՂ խումբը նպաստելու է ԵՄ պաշտոնյաների, ՔՀԿ ներկայացուցիչների և ԼՂ բոլոր մակարդակների ներկայացուցիչների, ներառյալ քաղաքացիական հասարակության միջև կապերի հաստատմանը, նաև խթանելու է ճանաչողական այցերի կազմակերպմանը դեպի տարածաշրջան: Ոչ պաշտոնական խումբը հետաքրքված է նաև միջազգային խմբերում և ԵՄ ծրագրերում ԼՂ ներկայացվածության հարցով:
ԵԽ-ն նշել է, որ կարողությունների ամրապնդման կոմպլեմենտար միջոցներով Եվրամիությունն ի զորու է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև գոյություն ունեցող հակամարտությունը լուծելու Մինսկի խմբի ջանքերին, իսկ խումբը կնպաստի այդ քայլերին: «Այս խումբը մի օրգան է, որը միավորում է տարածաշրջանի հանդեպ գիտելիք ունեցող և հետաքրքություն ցուցաբերող մարդկանց, որոնք պատրաստ են Ղարաբաղի ժողովրդի տրամադրության տակ լինել»,- նշել է պարոն Էնգելը: «Մենք ցանկանում ենք մարդկանց իրազեկել տարածաշրջանի չճանաչված հատվածի մասին, որը, ի վերջո, ժողովրդավար հանրապետություն է և ցուցաբերում է համապատասխան վարքագիծ»:
Պարոն Էնգելն ավելացրել է նաև, որ «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպությունը եղել է և կլինի Լեռնային Ղարաբաղը եվրոպական օրակարգում առաջադրող առանցքային դերակատար: Խմբի համար կենսական կարևորություն ունի ապավինել ԼՂ իշխանությունների հետ հաղորդակցում և համագործակցություն ապահովելու ՀԵԲ-ի փորձին:
ԼՂ ներկայացուցիչները ողջունել են այս նախագիծը և երկու ղեկավար մարմինների միջև համագործակցության կոչերը: «Սա բնականոն արդյունք է և ինչ-որ չափով ԵՄ իստիտուտների ընդունած պաշտոնական փաստաթղթերի կատարում, որը խրախուսում է ԵՄ պաշտոնյաներին մուտք գործել Լեռնային Ղարաբաղ և հանդիպել բոլոր մակարդակների ներկայացուցիչներին», -նշել է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության ղեկավար Էդուարդո Լորենցո Օչոան:
Նմանատիպ խմբեր ձևավորած են Ֆրանսիայի և Լիտվայի խորհրդարանների օրինակով, ԵԽ անդամները հիմնադրում են առաջին միջազգային խումբը, որը անցնում է ազգային սահմանները:

В Европарламенте сформирована первая группа по Нагорному Карабаху
15 октября в Европарламенте, pри содействии организации «Европейские друзья Армении», была представлена группа Нагорного Карабаха, которая призвана стимулировать системы гражданского общества и демократического управления, а также популяризацию европейских ценностей на всей территории Нагорного Карабаха. Как сообщили Арменпресс в этой организации, некоторые депутаты Европарламента выразили готовность войти в состав этой группы, которую собирается возглавить член фракции Европейской народной партии (ЕНП) Франк Энгель.
Группа НК, в составе которой представители европейской политической семьи разных национальностей, будет содействовать установлению связей между должностными лицами ЕС и представители НК на всех уровнях, а также стимулировать ознакомительные визиты в регион. Неофициальная группа заинтересована и в представительстве НК в международных группах и программах ЕС.
Европарламент отметил, что укреплением возможностей комплементарным путем, Евросоюз в состоянии содействовать усилиям Минской группы ОБСЕ в решении существующего конфликта между Карабахом и Азербайджаном, а группа, в свою очередь, будет оказывать содействие этим шагам. «Эта группа – орган, который объединяет людей, осведомленных об этом регионе и интересующихся этим регионом, которые готовы быть в распоряжении народа НК. Мы стремимся информировать людей о непризнанной части этого региона, которая, в конце концов, является демократической республикой и демонстрирует соответствующий подход», - сказал Энгель.
Он также добавил, что организация «Европейские друзья Армении» была и будет ключевым действующим лицом в европейской повестке по Нагорному Карабаху. Жизненно важным для группы НК является сотрудничество с властями НКР и использование опыта организации «Европейские друзья Армении».
Представители Нагорного Карабаха приветствовали этот проект и призывы к сотрудничеству между двумя руководящими органами. «Это логичный результат и, в какой-то мере, выполнение официaльных документов, принятых институтами ЕС, которые стимулируют визиты должностных лиц ЕС в Нагорный Карабах и их встречи с представителями НК на всех уровнях», - сказал руководитель организации «Европейские друзья Армении» Эдуардо Лоренцо Очоа.
Подобные группы сформированы по примеру парламентов Франции и Литвы. Члены Европарламента создают первую международную группу, которая переходит национальные границы.