Մոսկվան պատրաստ է Երևանին ու Բաքվին հարթակ տրամադրել խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար. Գալուզին
Ռուսաստանը պատրաստ է հարթակ տրամադրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի Դաշնության փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինի խոսքերը։
«Ինչպես նախկինում, մենք պատրաստ ենք օգնել Բաքվին և Երևանին տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, մարդասիրական հարցերի լուծման, ինչպես նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար ռուսական հարթակ պատրաստելու և տրամադրելու հարցում»,- ասել է նա։
Գալուզինը նշել է, որ Ռուսաստանը հետևողականորեն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի՝ հարաբերությունների լիարժեք և համապարփակ կարգավորմանն ուղղված ջանքերին՝ համաձայն Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված եռակողմ համաձայնագրերի։
«Մենք զգալի ներուժ ենք տեսնում 3+3 տարածաշրջանային համագործակցության հարթակում, որը ներառում է Ռուսաստանը, Իրանը, Թուրքիան, Ադրբեջանը, Հայաստանը և Վրաստանը՝ այսինքն՝ Հարավային Կովկասի երկրները և նրանց պատմական հարևանները»,-հայտարարել է Գալուզինը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության պայմանագիրը։

Moscow ready to provide venue for Armenia-Azerbaijan peace treaty, Galuzin says
Russia is prepared to provide a venue for the signing of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan. The statement was made by Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin, according to TASS.
“As before, we are ready to assist Baku and Yerevan in unblocking transport and economic communications, resolving humanitarian issues, as well as preparing and providing a Russian platform for the signing of a peace treaty,” Galuzin said.
He noted that Russia continues to consistently support efforts by Armenia and Azerbaijan aimed at achieving a full and comprehensive normalisation of relations in line with the trilateral agreements reached by the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia between 2020 and 2022.
“We see significant potential in the 3+3 regional cooperation platform, which includes Russia, Iran, Türkiye, Azerbaijan, Armenia and Georgia - that is, the countries of the South Caucasus and their historical neighbours,” Galuzin said.