ԿԸՀ նախագահի գնահատմամբ՝ թեժ և դինամիկ քարոզարշավի գործընթացում էական խնդիրներ չեն արձանագրվել
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանի դիտարկմամբ՝ բավականին դինամիկ մթնոլորտում ընթացող նախընտրական քարոզչության գործընթացում լուրջ խնդիրներ չեն արձանագրվել։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Վահագն Հովակիմյանը նշեց, որ ԿԸՀ-ի աշխատանքները նախընտրական քարոզչության փուլում բաժանված են եղել երկու հիմնական ուղղությունների՝ ընտրությունների կազմակերպչական գործընթացների իրականացում և քարոզարշավի ընթացքում ի հայտ եկող խնդիրներին ու թերություններին արձագանքում։
«Քարոզարշավին մասնակցում է 18 քաղաքական ուժ։ Բոլորն ակտիվորեն օգտագործում են քարոզչական գործիքները, խոսույթը բավականին սուր է, պայքարը՝ թեժ, սակայն այս պայմաններում արձանագրված խնդիրները հիմնականում տեխնիկական բնույթի են»,- ասաց ԿԸՀ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ առավել հաճախ հանդիպող խախտումները կապված են քարոզչական պաստառների՝ չնախատեսված վայրերում փակցման հետ։ Թեև նախորդ տարիների համեմատ նման դեպքերը նվազել են, սակայն դեռևս շարունակում են արձանագրվել։
Անդրադառնալով վարչական ռեսուրսի չարաշահման վերաբերյալ խոսակցություններին՝ Հովակիմյանը պարզաբանեց, որ Ընտրական օրենսգիրքը վարչական ռեսուրսի չարաշահում է համարում այն դեպքերը, երբ հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձը քարոզչության նպատակով օգտագործում է իրեն ի պաշտոնե տրամադրված ռեսուրսները կամ ազդեցություն է գործադրում ենթակաների վրա՝ նրանց պարտադրելով մասնակցել քաղաքական միջոցառումների։
«Եթե պետական կամ համայնքային ծառայողը սեփական նախաձեռնությամբ աշխատանքային ժամին մասնակցում է քարոզչական միջոցառման, ապա դա վարչական ռեսուրսի չարաշահում չէ, այլ աշխատանքային պարտականությունների չկատարում, որի գնահատականը պետք է տա տվյալ աշխատակցի ղեկավարը»,-պարզաբանեց նա՝ շեշտելով, որ վարչական ռեսուրսի հնարավոր չարաշահման վերաբերյալ դիմումներն անմիջապես ուղարկվում են դատախազություն՝ իրավական գնահատական տալու համար։
Հովակիմյանի խոսքով՝ քարոզարշավի ընթացքում ԿԸՀ ստացած դիմումների մոտ 80 տոկոսը վերաբերել է ընտրական ցուցակներին և հաշվառման տվյալների ճշգրտմանը։
Բուն ընտրական գործընթացների հետ կապված ստացվել է շուրջ երկու տասնյակ դիմում-բողոք, որոնք հիմնականում վերաբերում են վարչական ռեսուրսի հնարավոր չարաշահման, քարոզչության կամ դիտորդական գործունեության վերաբերյալ հարցերին։
Ամփոփելով նախապատրաստական աշխատանքները՝ ԿԸՀ նախագահը վստահեցրեց, որ ընտրական համակարգը լիովին պատրաստ է հունիսի 7-ի քվեարկությանը։
«Ավարտվել են տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամների և ղեկավար կազմերի վերապատրաստումները։ Ընտրատեղամասերի կահավորման համար նախատեսված բոլոր միջոցները տրամադրված են։ Քվեաթերթիկների և ծրարների առաքումն արդեն սկսվել է»,-տեղեկացրեց Հովակիմյանը՝ ավելացնելով, որ ԿԸՀ-ն այս օրերին աշխատում է շուրջօրյա ռեժիմով։
Խոսելով ընթացիկ տարվա հունիսի 7-ին Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրությունների ու ընտրական գործընթացների առանձնահատկություններից՝ Հովակիմյանն ընդգծեց միջազգային հանրության աննախադեպ ուշադրությունը։
«Չեմ հիշում որևէ ընտրություն, որի նկատմամբ միջազգային կազմակերպությունների և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետաքրքրությունն այսքան մեծ լիներ։ Հայաստանում հավատարմագրված գրեթե բոլոր դեսպանատներն ընտրությունների օրը կունենան հավատարմագրված այցելուներ»,- ներկայացրեց ԿԸՀ նախագահը։

The head of the Central Electoral Commission (CEC), Vahagn Hovakimyan, has said that the electoral system is fully prepared for the parliamentary elections scheduled for June 7 and highlighted that no major violations have been recorded during a vigorous and highly competitive campaign involving 18 political parties and alliances.
In an interview with Armenpress, Hovakimyan said that most reported issues have been technical in nature.
He also highlighted what he described as unprecedented international attention to the elections, noting that nearly all diplomatic missions in Armenia will have accredited visitors present on election day.
Hovakimyan said that during the election campaign period, the Central Electoral Commission's work had been divided into two main areas: implementing the organizational processes of the elections and responding to issues and shortcomings arising during the campaign.
“Eighteen political forces are participating in the campaign. All of them are actively using campaign tools, the rhetoric is quite sharp, and the contest is intense. However, under these conditions, the issues recorded have been mainly of a technical nature,” the CEC chairman said.
The most common violations have been related to the placement of campaign posters in unauthorized locations. Although such cases have decreased compared to previous years, they continue to be recorded.
Addressing reports of the alleged misuse of administrative resources, Hovakimyan explained that the Electoral Code considers administrative resource abuse to occur when a public official uses resources provided by virtue of their position for campaign purposes or exerts influence on subordinates by compelling them to participate in political events.
“If a state or municipal employee participates in a campaign event during working hours on their own initiative, this is not considered misuse of administrative resources but rather a failure to perform work duties, which should be assessed by that employee’s supervisor,” he explained, emphasizing that submissions concerning the alleged misuse of administrative resources are immediately forwarded to the Prosecutor’s Office for legal assessment.
Hovakimyan added that about 80 percent of the submissions received by the CEC during the campaign concerned voter lists and the correction of voter registration data.
The CEC also received around two dozen complaints and submissions directly related to the electoral process, mainly concerning the alleged misuse of administrative resources, campaigning, or observer activities.
Summing up the preparatory work, the CEC chairman said that the electoral system is fully prepared for the June 7 vote.
“The training of members and chairpersons of precinct election commissions has been completed. All materials intended for equipping polling stations have been provided. The delivery of ballots and envelopes has already begun,” Hovakimyan said, adding that the CEC is currently operating around the clock.
Hovakimyan highlighted the unprecedented attention being paid to the June 7 elections by the international community.
“I do not recall any election that attracted such a high level of interest from international organizations and diplomatic missions. Nearly all embassies accredited in Armenia will have accredited visitors on election day,” the CEC chairman said.