Արգենտինական պարբերականը հրապարակել է հայ եւ արգենտինացի գործիչների «ԼՂՀ ապագան» խորագրով նամակը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի մասին Արգենտինայում Ադրբեջանի դեսպան Մամեդ Ահմազադեի հոդված-նամակն առաջացրել է տեղի հայ մտավորականության եւ արգենտինացի հասարակության դժգոհությունը: Դեսպանի նամակը տպագրվել է Արցախի անկախության օրը Բուենոս Այրեսի The Natioan պարբերականում, ինչին հաջորդել է նույն պարբերականում հայ եւ արգենտինացի գործիչների «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ապագան» խորագրով պատասխան նամակի հրապարակումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով PrensaArmenia.com-ը, Արգենտինայում, Չիլիում, Ուրուգվայում եւ Պարագվայում Հայաստանի դեսպան Վահագն Մելիքյանը հիշեցրել է, որ 1988թ. փետրվարի 20-ին, իրավական բոլոր նորմերին համապատասխան, ԼՂԻՄ մարզխորհրդի 20-րդ գումարման նստաշրջանում որոշում կայացվեց դիմել Ադրբեջանական ԽՍՀ, Հայկական ԽՍՀ և ԽՍՀՄ Գերագույն խորհուրդներին` մարզը Ադրբեջանի կազմից դուրս բերելու և Հայաստանի կազմի մեջ ընդգրկելու մասին:
«Արցախի ինքնորոշման քաղաքակիրթ քաղաքական որոշումը հանգեցրեց Ադրբեջանի իշխանությունների զայրույթին եւ նրանք սկսեցին սպանել Սումգայիթում ապրող հայ քաղաքացիներին: Նրանք հետապնդում եւ վախեցնում էին Ադրբեջանի տարածքում ապրող կես միլիոն հայերին: Այս անգամ էլ Ադրբեջանի ձեռքով իրականացվող նոր ցեղասպանությունից խուսափելու համար Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը պատրաստվեց ինքնապաշտպանության եւ տարավ հաղթանակ ադրբեջանական բանակի դեմ հանուն պատմական տարածքների պահպանման եւ հանուն այնտեղ ապրող մարդկանց»,- գրել է Մելիքյանը` եւս մեկ անգամ հիշեցնելով, որ 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հռչակվեց անկախ: Բունեոս Այրեսի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի միջազգային իրավունքի դասախոս Ռոբերտո Մալխասյանն էլ գրել է, որ Ղարաբաղի հայերը ինքնորոշվել են համաձայն միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերի: «Ինչ վերաբերում է տարածքային ամբողջականությանը, որի մասին խոսում է ադրբեջանցի դեսպանը, ապա հենվելով Հաագայի միջազգային դատարանի եզարափակիչ որոշման վրա, որը վերաբերում է Կոսովոյի անկախությանը, կարող ենք փաստել, որ այս սկզբունքը չի կարող գործածվել Ղարաբաղի պարագայում»,-գրել է նա:
Քաղաքագետ, Klarin թերթի խմբագիր Ֆաբիան Բոսոերն էլ անդրադարձել է ազգերի ինքնորոշման խնդրին` փաստելով, որ դա լուրջ սկզբունք եւ կարեւորագույն հարց: Տարածքային ամբողջականության մասին գրելով, Բոսոերը հիշատակել է 20-րդ դարի առաջին` Հայոց ցեղասպանությունը, որը դեռեւս չի ճանաչվել Թուրքիայի կողմից եւ չի պահպանվել տարածքային ամբողջականության սկզբունքը: Քաղաքագետն անդրադարձել է ԼՂՀ-ում ժողովրդավարության մակարդակին` շեշտելով, որ 2012թ. կայացած նախագահական ընտրություններն իրենց պատրաստվածությամբ եւ քաղաքակրթությամբ կարող էին օրինակ ծառայել բազմաթիվ պետությունների համար:
1991թ. սեպտեմբերի 2-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցավ պատգամավորների մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհրդի համատեղ նստաշրջան, ուր ընդունվեց «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին» հռչակագիր։ Նույն թվականի դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցավ հանրաքվե, որը հաստատեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը։ Այդ օրը ԼՂՀ բնակչության 99 տոկոսը քվեարկեց հօգուտ անկախության:

Аргентинское издание опубликовало письмо армянских и аргентинских деятелей «Будущее НКР»
Статья-письмо посла Азербайджана в Аргентине Мамеда Ахмазаде о Нагорном Карабахе вызвала возмущение у местной армянской интеллигенции и аргентинской общественности. Письмо азербайджанского посла было опубликовано в День независимости Арцаха в издании The Natioan Буэнос-Айреса, после чего последовала публикации в том же издании ответного письма под заглавием «Будущее Нагорно-Карабахской Республики».
Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на PrensaArmenia.com, посол Армении в Аргентине, Чили, Уругвае и Парагвае Ваагн Меликян напомнил, что 20 февраля 1988 года на 20-ой сессии Областного совета НКАО в соответствии со всеми правовыми нормами было принято решение обратиться к Верховным советам Азербайджанской ССР, Армянской ССР и СССР для вывода области из состава Азербайджана и включения ее в состав Армении.
«Цивилизованное политическое решение Арцаха о самоопределении возмутило власти Азербайджана и повлекло за собой убийство армянских граждан в Сумгаите. Угрозам и преследованиям подвергались полмиллиона армян, проживающих в Азербайджане. Чтобы избежать нового геноцида от рук Азербайджана, народ Нагорного Карабаха подготовился к самозащите и одержал победу над азербайджанской армией во имя сохранения исконных армянских территории и проживающих здесь людей», - пишет Меликян, еще раз напоминая, что 2 сентября 1991 года Нагорно-Карабахская Республика провозгласила свою независимость.
Преподаватель юридического факультета университета Буэнос-Айреса по международному праву Роберто Малхасян пишет, что армяне Карабаха самоопределились в соответствии со всеми нормами международного права. «Что касается территориальной целостности, о которой говорит азербайджанский посол, то основываясь на заключительном решении международного суда Гааги, которое касается независимости Косово, можно констатировать, что этот принцип не может быть использован в условиях Карабаха», - пишет он.
Политолог, редактор газеты Klarin Фабиан Босоер, коснувшись права наций на самоопределение, подчеркнул, что это серьезный и важнейший принцип.
Политолог подчеркнул и уровень демократии в НКР, отметив, что президентские выборы 2012 году по своей организованности и цивилизованности могут служить примером для многих государств.
2 сентября 1991 года на совместной сессии областного и районного советов народных депутатов Нагорного Карабаха и Шаумянского района
была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика, а 10 декабря 1991 года, спустя несколько дней после распада Советского Союза, в Нагорном Карабахе был проведен референдум, на котором 99,89% населения высказалось за выход из состава Азербайджана и полную независимость.