ՀՀ օմբուսդմենն ադրբեջանական գերության մեջ սպանված Կարեն Պետրոսյանի հարցով նամակ է գրել ՄԱԿ-ի ՄԻ հանձնակատարին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը նամակ է հղել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Նավի Փիլեյին` Ադրբեջանում գերի ընկած և մեկ օր անց սպանված ՀՀ քաղաքացի Կարեն Պետրոսյանի դեպքի առնչությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Պաշտպանի աշխատակազմից, նամակում ասված է.
«Իմ խորին մտահոգությունն եմ հայտնում Ադրբեջանում գերեվարված ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ խոշտանգումերի և սպանությունների, մասնավորապես, 2014թ. օգոստոսի 7-ին Ադրբեջանում գերի ընկած և մեկ օր անց սպանված ՀՀ քաղաքացի Կարեն Պետրոսյանի դեպքի առթիվ: Ադրբեջանական կողմը հրապարակավ նվաստացրել ու խոշտանգել է հոգեկան առողջության ակնհայտ խնդիր ունեցող Պետրոսյանին՝ նրան ներկայացնելով որպես «դիվերսանտ»: Դրան հետևեց Ադրբեջանի հայտարարությունն այն մասին, որ Պետրոսյանը հանկարծամահ է եղել «սրտային անբավարարությունից»: Մինչդեռ, ըստ Պետրոսյանի բժշկական քարտի, վերջինս եղել է ֆիզիկապես լիովին առողջ:
Կարեն Պետրոսյանի սպանությունից 17 օր անց ադրբեջանական կողմը դիակը դեռ չի հանձնել Հայաստանին: Ես հիմնավոր կասկածներ և մտավախություն ունեմ, որ Պետրոսյանի դիակի հանձնման ձգձգումը խոշտանգման հետքերը թաքցնելու նպատակ է հետապնդում: Նույն կերպ 2010թ. Ադրբեջանում գերության մեջ սպանվեց քաղաքացիական անձ Մանվել Սարիբեկյանը, իսկ մեկ այլ քաղաքացիական անձ Մամիկոն Խոջոյանը 2014թ. մահացավ Ադրբեջանում խոշտանգվելու հետևանքով, հայրենիք վերադառնալուց հետո:
Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար, Օմբուդսմենների միջազգային ինստիտուտի և Օմբուդսմենների եվրոպական ինստիտուտի անդամ Էլմիրա Սուլեյմանովան մինչ օրս որևէ դիրքորոշում չի հայտնել Կարեն Պետրոսյանի սպանության վերաբերյալ: Ակնկալելի էր Սուլեյմանովայի նման պահվածքը, քանի որ նույն այդ պաշտոնյան ողջունել էր իր հայրենակից Ռամիլ Սաֆարովի կողմից 2004 թվականին քնած հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի գլխատումը կացնահարման միջոցով՝ ոճրագործի գործողություններն անվանելով «հայրենասիրության օրինակ երիտասարդների համար»:
Գերուն խոշտանգելը խորապես հակասում է միջազգային մարդասիրական իրավունքով սահմանված նորմերին, մասնավորապես, պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին Ժնևի կոնվենցիայի դրույթներին:
Կոչ եմ անում Ձեզ անմասն չմնալ և հանդես գալ Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունները դատապարտող հայտարարությամբ, նպաստել Կարեն Պետրոսյանի դիակի՝ Հայաստան տեղափոխմանը և սպանության համակողմանի, անկողմնակալ ու թափանցիկ հետաքննության անցկացմանը»:

Armenia’s Ombudsman wrote letter to UN High Commissioner for Human Rights on Karen Petrosyan’s murder in Azerbaijani captivity
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. Human Rights Defender (Ombudsman) ofthe Republic of Armenia Karen Andreasyanhas sent a letter to the UN HighCommissioner for Human Rights Navi Pillay on the case of the Armenian citizen Karen Petrosyan taken captive in Azerbaijan and killed on the following day. As reports “Armenpress”, in his letter, Andreasyan pareticularly said that the Azerbaijani side humiliated and tortured Petrosyan, who obviously had mental problems, and presented him as a saboteur. This was followed by Azerbaijan's claims that Karen Petrosyan “unexpectedly died from a heart failure”.
As 17 days passed since his death, Azerbaijani side has not returned the body of Petrosyan in an attempt to hide the traces of torture, Ombudsman wrote.
Andreasyan reminded of a tragic precedent – the death of shepherd Manvel Saribekyan in Azerbaijan in 2010, as well as the case of Mamikon Khojoyan who died soon after being released from captivity.
The letter says Azerbaijan's Ombudswoman Elmira Suleymanova has not expressed any position in connection with the murder of Karen Petrosyan so far. Such behavior was expected, as the official has welcomed the actions of Ramil Safarov.
“Torture against a captive is contrary to the norms of the International Humanitarian Law, the provisions of the Geneva Convention. I am urging not to remain indifferent and to condemn the illegal actions of Azerbaijan, to facilitate the handover of Karen Petrosyan's body, as well as to assist a thorough, unbiased investigation into the murder,” Ombudsman resumed.