Հայաստանն էլեկտրոնային կառավարման մակարդակով 61-րդ տեղում է ՄԱԿ-ի վարկանիշում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 193 երկրների թվում 61-րդ տեղն Է զբաղեցրել Էլեկտրոնային կառավարման զարգացման մակարդակով ՄԱԿ-ի համաշխարհային վարկանիշում (United Nations E-Government Survey 2014: E-Government for the Future We Want), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
E-Government Survey 2014 վարկանիշում երկրի դիրքը որոշվում Է՝ կախված Էլեկտրոնային կառավարման զարգացման ինդեքսից, E-Government Development Index (EGDI), որը չափում Է բնակչությանը ծառայություններ մատուցելու նպատակով տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելու կառավարության պատրաստակամությունն ու կարողությունը:
Մաթեմատիկական առումով EGDI-ն երեք հիմնական ցուցանիշների միջին թվաբանականն Է, որոնք գնահատում են Էլեկտրոնային կառավարության կարեւոր ասպեկտները՝ առցանց-ծառայությունների (Online Service Index, OSI) ընդգրկույթն ու որակը, հեռահաղորդակցական ենթակառուցվածքի զարգացման մակարդակը (Telecommunication Infrastructure Index, TII) եւ մարդկային կապիտալի ծավալը (Human Capital Index, HCI):
2014 թվականի վարկանիշի առաջատար Է դարձել Հարավային Կորեան, որին հաջորդում են՝ Ավստրալիան, Սինգապուրը, Ֆրանսիան, Հոլանդիան, Ճապոնիան, ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Նոր Զելանդիան եւ Ֆինլանդիան: Վարկանիշը եզրափակում Է Սոմալին: Նախկին խորհրդային հանրապետություններից Էստոնիան վարկանիշում զբաղեցնում Է 15-րդ տեղը, Ռուսաստանը՝ 27-րդ, Ղազախստանը՝ 28-րդ, Լատվիան՝ 31-րդ, Բելառուսը՝ 55-րդ, Վրաստանը՝ 58-րդ, Մոլդովան՝ 66-րդ, Ադրբեջանը՝ 68-րդ, ՈՒկրաինան՝ 88-րդ եւ Ղրղզստանը՝ 101-րդ տեղը:
Հետազոտությունը, որն անցկացվել Է 2014 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին, ընդգրկել Է ՄԱԿ-ի անդամ 193 երկրներ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Armenia ranked 61th in UN world rankings on e-government development report
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS. Armenia has been ranked the sixty-first of 193 member state countries, by the United Nations Department of Economic and Social Affairs (UNDESA) E-Government survey report 2014, E-Government for the Future We Want, reports “Armenpress”.
The countries in the rating E-Government Survey 2014 are ranked depending on the E-Government Development Index (EGDI), which is a composite indicator that measures the willingness and ability of governments to use ICT to provide services to the public.
Under this year's theme 'E-Government for the Future We Want', the United Nations E-Government Survey Report 2014 presents a systematic assessment of the use and potential of information and communication technologies (ICT) to transform the public sector by enhancing efficiency, effectiveness, transparency, accountability, access to public services and citizen participation in the 193 member states of the United Nations at all levels of development.
The top five in the index EGDI include South Korea (0.9462), Singapore (0.9076), Japan (0.8874), Israel (0.8162) and Bahrain (0.8089).
The United Nations E-Government Survey 2014: E-Government for the Future We Want was completed in January 2014 and launched in June 2014. The theme of the 2014 is particularly relevant to addressing the multi-faceted and complex challenges that our societies face today. The publication addresses critical aspects of e-government for sustainable development articulated along eight chapters.