Լիբանանում Հայաստանի դեսպանն այցելել է Արամ Ա Կաթողիկոսին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Քոչարյանը հունիսի 13-ի առավոտյան այցելել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսին: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Անթիլիասի պաշտոնական կայքից: Դեսպանը ողջունել է Վեհափառ Հայրապետի վերադարձը Վատիկանից: Վեհափառ Հայրապետն իր գոհունակությունն է հայտնել Վատիկան կատարած իր այցելության և, հատկապես, այդ առիթով Սրբազան Քահանայապետի ու Վատիկանի բարձրաստիճան պատասխանատուների հետ իր ունեցած հանդիպումների վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայասատանում վերջերս տեղի ունեցած` Հայոց ցեղասանության 100-րդ տարելիցի հանձնախմբի ժողովին և, ընդհանրապես, տարելիցի նախապատրաստական աշխատանքներին: Վեհափառ Հայրապետը կարևորությամբ շեշտել է Հայաստան-Սփյուռք գործակցությունն ավելի ամրապնդելու ու հայ ժողովրդի միասնակությանն ավելի շոշափելի արտահայտություն տալու հրամայականը՝ մասնավորապես, Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շեմին:

Посол Армении в Ливане посетил Католикоса Великого Дома Киликийского Арама Первого
Посол Армении в Ливане Ашот Кочарян 13 июня посетил Католикоса Великого Дома Киликийского Арама Первого. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Антилиаса, посол поприветствовал возвратившегося из Ватикана Католикоса. Арам Первый выразил удовлетворение визитом в Ватикан, особенно встречами с Папой и высокопоставленными лицами Святого Престола.
В ходе встречи стороны коснулись состоявшегося недавно в Армении заседания Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян и подготовительных работ годовщины.
Католикос отметил важность взаимодействия между Арменией и Диаспорой, укрепления связей и объединения армянского народа, особенно накануне 100-й годовщины Геноцида армян.