Արամ Ա Կաթողիկոսը Թուրքիայից գործնական քայլեր է պահանջում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայ Դատի առաջնահերթություններից պետք է լինի Թուրքական պետության կողմից գրավված եկեղեցիները հայ ժողովրդին վերադարձնելու պահանջը։ Նոր զարգացումների լույսի տակ՝ անհրաժեշտ է որդեգրել ռազմավարական և մարտավարական նոր մոտեցումներ։ Բրյուսելում անցկացվող Եվրոպահայերի համագումարի ժամանակ խոսելով հայկական եղեցիների վերադարձի պահանջի մասին՝ իր այս դիրքորոշումն է հայտնել Մեծի Տանն Կիլիկիո Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Կաթողիկոսը։ Նա նկատել է, որ Հայ Դատը տարբեր մոտեցումներ, շեշտավորում և առաջնահերթություններ է սկսում ունենալ վերջին տարիներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վեհափառ Հայրապետը անդրադարձել է միջազգային օրենքի ընձեռած հնարավորություններինևդժվարություններին։ «Հակառակ այն իրողության, որ ցեղասպանությունը որպես օրենքի սահմանում 1948-ինմուտք գործեց միջազգային օրենսդրական դաշտ, օսմանյան Թուրքիայիմի ազգ ոչնչացնելու ծրագիրը միջազգային օրենքի սահմանմամբ նկատվում է միայնորպես ցեղասպանություն։ Ցեղասպանությունը ոճիր է մարդկության դեմ և, հատևաբար, ցեղասպանը պետք է պատժվի և հատուցում տա զոհվածների հաջորդներին»,- շեշտել է Արամ Ա Կաթողիկոսը։ Նա կարևորել է հատուցմանը առաջնահերթություն տալու հրամայականը։ «Հայ ժողովուրդը հսկա կալվածքներ, նյութական, մշակութային և հոգևոր հսկա հարստություն է թողել Արևմտյան Հայաստանում և Կիլիկիայում։ Թուրքական սահմանմանը հակառակ` դրանք «լքված» կալվածքներ չեն կարող համարվել։ Մեկ և կես միլիոն հայեր են ջարդվել, իսկ մնացած հայերը պարտադրաբար աքսորվել են՝ թողնելով իրենց ողջ հարստությունը։ Հետևաբար, այդ կալվածքների և հարստության իրավատերը հայ ժողովուրդն է միջազգային օրենքի ցանկացած սահմանմամբ»,- հավելել է նա։
Ըդգծելով հատկապես հայ եկեղեցիների վերադարձի պահանջը՝ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը նշել է, որ, հստակ տվյալներով, շուրջ 2000 եկեղեցի եւ ուխտավայր է ունեցել հայ ժողովուրդը Արևմտյան Հայաստանում և Կիլիկիայում։ «Դրանցից որոշները քանդված են, մյուսները՝ մզկիթի, ախոռի, ճաշարանի, թանգարանի և այլ հանրային վայրերի են վերածվել։ Մի՞թե Թուրքիան կարող է ուրանալ, որ այսօր այլ նպատակներով օգտագործվող եկեղեցիները հայկական են։ Ինչո՞ւ է Թուրքիայի վարչապետը լուռ մնում, երբ իրեն ուղղված նամակի մեջ մենք անդրադառնում ենք այս հարցին։ Ինչո՞ւ է Թուրքիայի կառավարությունը լռում, երբ երկու Վեհափառ հայրապետները կոչ են անում ընդունել ցեղասպանությունը և հատուցել հայ ժողովրդի վնասները»,- հավաքվածներին է դիմել Վեհափառը։ Եզրափակելով խոսքը՝ նա նկատել է, որ եթե Թուրքիան նախանձախնդիր է մարդկային իրավունքների նկատմամբ, եթե հավատում է կրոնների, մշակույթների և ազգերի խաղաղ գոյակցությանը, նրա առաջին գործնական քայլը պետք է լինի հայկական եկեղեցիների վերադարձը։
Եվրոպահայերի համագումարը անցկացվել էհոկտեմբերի 14-15–ըԲրյուսելում։Եվրոպահայերի համագումարին մասնակցում էին Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա Վեհափառը, պետական բարձրագույն ներկայացուցիչներ, հայ եկեղեցու և եվրոպահայ համայնքների ներկայացուցիչներ:Համագումարի նպատակն է համախմբել եվրոպահայ ազգային ներուժը՝ Հայոց ցեղասպանության 100–ամյակին ընդառաջ։

Католикос Великого Дома Киликийского требует практических шагов со стороны Турции
Одним из приоритетов комитета «Ай-Дат» должно быть требование о возвращении армянскому народу захваченных Турцией церквей. Под светом новых развитий необходимо принять стратегические и тактические новые подходы. Как сообщает Арменпресс, в Брюсселе, на Съезде армян в Европе, говоря о требовании вернуть армянские церкви, такую позицию выразил Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый.
Он заметил, что в последние годы у «Ай Дата» возникают разные подходы, акценты и приоритеты.
Арам Первый коснулся возможностей и трудностей международного права. «Хотя в 1948 году геноцид вошел в международное законодательное поле, однако программа Османской империи по уничтожению целого народа по определению международного права отмечается только как геноцид.
Геноцид – это преступление против человечества, совершивший такой поступок должен быть наказан и возместить потомкам жертв», - подчеркнул Его Святейшество.
Он подчеркнул приоритетность возмещения. «Армянский народ оставил в Турции огромные имения, материальные, культурные и духовные богатства. Они не могут быть «покинутыми» имениями, как их определяет Турция. Было убито полтора миллиона армян, а остальные были насильственно депортированы, оставив все свое богатство. Следовательно, по всем определениям международного права, правовым наследником всех этих имений и богатств является армянский народ», - добавил Арам Первый.
Подчеркнув особо требование о возвращении армянских церквей, Католикос Великого Дома Киликийского отметил, что по четким данным, армянский народ на территории Западной Армении имел около 2000 церквей и святынь.
«Некоторые из них разрушены, другие – превращены в мечети, рестораны, музеи и другие общественные заведения. Разве может Турция сегодня отречься, сказав, что используемые в других целях церкви не армянские?
Почему молчит премьер Турции, когда в адресованных ему письмах мы обращаемся к этому вопросу? Почему молчит правительство Турции, когда два Католикоса призывают принять Геноцид армян и возместить убытки армянского народа?» - обратился к собравшимся Арам Первый.
Заключая свою речь, он заметил, что если Турция привержена к соблюдению прав человека, если верит в мирное сосуществование религий, культур и наций, то его первым практическим шагом должно стать возвращение армянских церквей.
Напомним, что 14-15 октября в Брюсселе прошел Съезд армян Европы, в котором приняли также участие председатель Национального Собрания Армении Овик Абрамян, президент НКР Бако Саакян, Его Святейшество Католикос Арам Первый, председатель европейского офиса «Ай Дата» Г.Карапетян, координатор подкомиссий «Ай Дата» АРФД А.Тер-Хачатрян, около 170 делегатов из почти 20 стран.