Ռուս-հայկական զբոսաշրջային արշավը կբացահայտի Հայաստանի զբոսաշրջային նոր ռեսուրսները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում անցկացվելիք ռուս-հայկական համատեղզբոսաշրջային արշավը կնպաստի Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտի զարգացմանը: Ինչպես սեպտեմբերի 27-ին հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ էկոնոմիկային փոխնախարար Արա Պետրոսյանը, սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 9-ը նախատեսված արշավի նպատակներից է բացահայտել Հայաստանի զբոսաշրջային նոր ռեսուրսները:
Փոխնախարարը կարևորեց Հայաստանը զբոսաշրջության կիզակետում պահելու պետության ջանքերը: «Պետությունն աշխատում է ստեղծել բարենպաստ միջավայր զբոսաշրջային ոլորտի զարգացման համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ընդգծեց Պետրոսյանը: Նրախոսքով, հոկտեմբերի 18-19-ը Հայաստանում կայանալիք միջազգային զբոսաշրջության կոնֆերանսը ևս կնպաստի ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրության աճին:
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն բարձր գնահատեց Հայաստանի զբոսաշրջային պոտենցիալը` ընդգծելով արշավի օգտակարությունը: «Սա շատ լավ և կարևոր սկիզբ է Հայաստան զբոսաշրջիկների հոսքի համար: Արշավում ընդգրկված գիտնականները և ասպիրանտները կնպաստեն Հայաստանի ճանաչողականության բարձրացմանը»,- նշեց Կովալենկոն: Դեսպանը կարևորեց նաեւ արշավի նկատմամբ լրագրողների հետաքրքրության բարձր մակարդակը:
Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի տնօրեն Ռոբերտ Մինասյանն ընդգծեց Հայաստանի գրավչության հանգամանքը զբոսաշրջիկների համար: «Մեր գլխավոր նպատակը Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միացյալ տուրիստական գոտու ստեղծումն է»,- նշեց Մինասյանը:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակի առթիվ Հայաստանում կանցկացվի հայ-ռուսական գիտական զբոսաշրջային արշավ։ Գիտարշավը կմեկնարկի Երևան քաղաքից և կընդգրկի Գյումրի, Դիլիջան, Սևան, Գորիս, Կապան, Մեղրի, Օշական և Էջմիածին քաղաքները:
Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ. ապրիլի 3-ին:

Российско-армянская туристическая «экспедиция» выявит новые тур-ресурсы Армении
Предстоящая в Армении совместная российско-армянская туристическая экспедиция призвана содействовать развитию туризма в Армении. Как сказал на пресс-конференции 27 сентября замминистра экономики Ара Петросян, одна из целей экспедиции, организуемой с 30 сентября по 9 октября, выявить новые тур-ресурсы Армении.
«Государство работает над тем, чтобы создать благоприятную среду для развития сферы туризма в Армении», - подчеркнул, как сообщает Арменпресс, Ара Петросян. По его словам, безусловно, росту интереса к этой сфере будет способствовать и ожидаемая 18-19 октября в Армении международная конференция по туризму.
Чрезвычайный и Полномочный посол РФ в Армении Вячеслав Коваленко высоко оценил туристический потенциал Армении, подчеркнув важность и полезность предстоящей экспедиции. «Это прекрасное начало для стимулирования туристических потоков в Армению. В состав экспедиции включены ученые и аспиранты, что, безусловно, повысит интерес к Армении и уровень информированности об этой стране»,- сказал Коваленко. Посол подчеркнул также активный интерес журналистов к экспедиции.
Директор Армянского института туризма Роберт Минасян подчеркнул важность привлекательности Армении для туристов. «Главная наш цель – создание объединенной туристической зоны между Арменией и Россией»,-сказал он.
В связи с 20-летием установления дипломатических отношений между Арменией и Россией в Армении состоится армяно-российская научная тур-экспедиция, старт которой будет дан в Ереване. В «маршрут» экспедиции включены города Гюмри, Дилижан. Севан, Горис, Капан. Мегри, Ошакан и Эчмиадзин.