Ռուս-հայկական զբոսաշրջային արշավը կբացահայտի Հայաստանի զբոսաշրջային նոր ռեսուրսները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում անցկացվելիք ռուս-հայկական համատեղզբոսաշրջային արշավը կնպաստի Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտի զարգացմանը: Ինչպես սեպտեմբերի 27-ին հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ էկոնոմիկային փոխնախարար Արա Պետրոսյանը, սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 9-ը նախատեսված արշավի նպատակներից է բացահայտել Հայաստանի զբոսաշրջային նոր ռեսուրսները:
Փոխնախարարը կարևորեց Հայաստանը զբոսաշրջության կիզակետում պահելու պետության ջանքերը: «Պետությունն աշխատում է ստեղծել բարենպաստ միջավայր զբոսաշրջային ոլորտի զարգացման համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ընդգծեց Պետրոսյանը: Նրախոսքով, հոկտեմբերի 18-19-ը Հայաստանում կայանալիք միջազգային զբոսաշրջության կոնֆերանսը ևս կնպաստի ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրության աճին:
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն բարձր գնահատեց Հայաստանի զբոսաշրջային պոտենցիալը` ընդգծելով արշավի օգտակարությունը: «Սա շատ լավ և կարևոր սկիզբ է Հայաստան զբոսաշրջիկների հոսքի համար: Արշավում ընդգրկված գիտնականները և ասպիրանտները կնպաստեն Հայաստանի ճանաչողականության բարձրացմանը»,- նշեց Կովալենկոն: Դեսպանը կարևորեց նաեւ արշավի նկատմամբ լրագրողների հետաքրքրության բարձր մակարդակը:
Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի տնօրեն Ռոբերտ Մինասյանն ընդգծեց Հայաստանի գրավչության հանգամանքը զբոսաշրջիկների համար: «Մեր գլխավոր նպատակը Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միացյալ տուրիստական գոտու ստեղծումն է»,- նշեց Մինասյանը:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակի առթիվ Հայաստանում կանցկացվի հայ-ռուսական գիտական զբոսաշրջային արշավ։ Գիտարշավը կմեկնարկի Երևան քաղաքից և կընդգրկի Գյումրի, Դիլիջան, Սևան, Գորիս, Կապան, Մեղրի, Օշական և Էջմիածին քաղաքները:
Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ. ապրիլի 3-ին:

Armenian-Russian Tourism Campaign to reveal new tourism resources of Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS: The Russian-Armenian joint Tourism Campaign will contribute to the development of the field of tourism in Armenia. As reported by the Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Ara Petrosyan at the press conference held on September 27, the Tourism Campaign, to be held from September 30 to October 9, aimed at revealing the new tourism resources of Armenia.
The Deputy Minister highlighted the efforts of the state of keeping Armenia in the tourism focus. "The country works to create favorable environment for the development of the field of tourism", - stated Ara Petrosyan, as reported by Armenpress. According to him, the International Tourism Conference to be held on October 18-19 in Armenia will as well contribute to the growth of interest in the field.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to Armenia Vyacheslav Kovalenko highly evaluated the tourism potential of Armenia, emphasizing the importance of the Campaign. "It is a very good and important start for the inflow of tourists to Armenia. The scientists and aspirants, involved in the Campaign, will contribute to the increase in the recognition of Armenia", - said the Ambassador.Vyacheslav Kovalenko highlighted as well the high level of interest of the journalists towards the Campaign.
The Director of the Armenian Tourism Institute Robert Minasyan stated about the attractiveness of Armenia for tourists. "Our main objective is to create a united tourism zone between Armenia and Russia", - said Robert Minasyan.
The Armenian-Russian Scientific Tourism Campaign is to be held on the occasion of the 20th anniversary of the diplomatic relations between Armenia and Russia. The Campaign will launch from the city of Yerevan and will involve Gyumri, Dilijan, Sevan, Goris, Kapan, Meghri, Oshakan and Etchmiadzin cities.
The diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Russian Federation have been established on April 3 1992.