Պարալիմպիկ խաղերին Հայաստանը կներկայացնեն երկու մարզիկներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի Պարալիմպիկ խաղերինՀայաստանըկներկայացնեն երկու մարզիկներ:Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեից, Լոնդոնում կայանալիք Պարալիմպիկ խաղերին Հայաստանը կներկայացնեն ծանրամարտուհի Գրետա Վարդանյանը եւ լողորդուհի Մարգարիտա Հովակիմյանը:
Գրետա Վարդանյանն արդեն երկրորդ տարին է, ինչ Հայաստանը ներկայացնում է Պարալիմպիկ խաղերին. այս անգամ Վարդանյանն օլիմպիական խաղերի ուղեգիր է նվաճել` մասնակցելով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում կայացած միջազգային մրցաշարին: Մարգարիտա Հովակիմյանն առաջին անգամ է մասնակցում Պարալիմպիկ խաղերին: Հայ լողորդուհին լոնդոնյան խաղերի մասնակցության իրավունքը վաստակել է ԱՄՆ-ում եւ Ռուսաստանի Դաշնությունում տեղի ունեցած լողի միջազգային մրցաշարերին մասնակցելուց հետո:
Այս տարի Լոնդոնում կայանալիք Պարալիմպիկ խաղերի բացման պաշտոնական արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 29-ին: Խաղերը կավարտվեն սեպտեմբերի 9-ին:
Պարալիմպիկ խաղերը սկիզբ են առել 1948 թվականի Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերին զուգահեռ: Նեյրովիրաբույժ Լյուդվիգ Գուտմանի նախաձեռնությամբ` խաղերը կազմակերպվել են Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից վերադարձած սահմանափակ կարողություններ ունեցող մարդկանց համար: Առաջին պարալիմպիկ խաղերն անց են կացվել 1960 թվականին` Հռոմում:

В Паралимпийских играх Армению будут представлять две спортсменки
На Паралимпийских играх в Лондоне Армения будет представлена двумя спортсменами. Как сообщили Арменпресс в Национальном Олимпийском Комитете Армении, это Грета Варданян – тяжелая атлетика, и Маргарита Овакимян – плавание.
Грета Варданян уже второй год представляет Армению на Паралимпийских играх: на сей раз она завоевала олимпийскую путевку, участвуя в международном турнире, проходящем в Объединенных Арабских Эмиратах.
Маргарита Овакимян участвует впервые и завоевала это право после участия в международных соревнованиях по плаванию в США и России.
Официальная церемония открытия Паралимпийских игр в Лондоне состоится 29 августа, а завершатся Игры 9 сентября.
Впервыепаралимпийские игры проводились в 1948 годув Лондоне, в составеОлимпийских игр. По инициативе нейрохирурга Людвига Гутмана, игры были организованы для людей с ограниченными возможностями, вернувшимися искалеченными со Второй мировой войны.