Աֆրիկացիները Եվրոպա մեկնելու համար օգտագործում են Հայաստանի տարածքը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին շրջանում արձանագրվել են Աֆրիկյան մայրցամաքի պետությունների քաղաքացիների կողմից Եվրոպա մեկնելու համար ՀՀ տարածքը որպես տարանցիկ գոտի օգտագործելու փորձերի աճ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ կառավարության հունիսի 28-ի նիստի օրակարգում ընդգրկված նախագծի հիմնավորման մեջ: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը գործադիրին է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2008 թվականի նախկին որոշումներից մեկում լրացում կատարելու մասին հարցը, որը վերաբերում է վերը նշված փաստին: Նախագիծը նպատակ ունի ավելի կառավարելի և վերահսկելի դարձնել Աֆրիկյան մայրցամաքի պետությունների քաղաքացիների և ճամփորդական փաստաթղթեր ունեցող անձանց մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն:
Նշված կոնտինգենտի անձինք ժամանում են Հայաստան և գտնվում են այստեղ անօրինական կերպով կամ ձևական ստեղծված ֆիրմաների միջնորդության հիման վրա փորձում են ստանալ կացության ժամանակավոր կարգավիճակ, որի հետևանքով դրանց հոսքը կարող է դառնալ անկառավարելի և ստեղծել բազմաթիվ խնդիրներ, ինչպես սոցիալական, դեմոգրաֆիական, առողջապահական (հաշվի առնելով նշված երկրներում ՁԻԱՀ-ի և այլ սուր վարակիչ հիվանդությունների տարածվածությունը), այնպես էլ քրեածին բնույթը:
Աֆրիկյան մայրցամաքի 40 պետությունները դեռ չեն մտնում ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված այն պետությունների ցանկում, որոնց քաղաքացիները ՀՀ մուտքի վիզա ստանալու համար կարող են դիմել միայն օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմիններ և հյուպատոսական հիմնարկներ, և միայն հրավերի հիման վրա, այդ երկրների քաղաքացիները հնարավորություն ունեն ժամանել Հայաստան ու առանց որևէ խոչընդոտի ՀՀ պետական սահմանի անցման կետերում ստանալ մուտքի վիզա։

Армения становится транзитной зоной для африканцев, стремящихся попасть в Европу
В последний период учащаются попытки со стороны граждан Африканского континента использовать территорию Армении как транзитную зону на пути следования в Европу. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в обосновании проекта, включенного в повестку заседания правительства 28 июня. Служба национальной безопасности Армении представила в орган исполнительной власти страны вопрос о внесении изменений в одно из прежних решений правительства от 2008 года, имеющее отношение к этому факту.
Цель представления проекта – обеспечить большую управляемость и контролируемость процесса проникновения граждан стран Африканского континента в Армению и достоверность ими документов.
Граждане этих стран прибывают в Армению и находятся здесь нелегальным путем или при содействии формально созданных фирм пытаются получить статус временного проживания. В результате, их приток в Армению может стать неуправляемым и создать многочисленные проблемы - социальные, демографические, в плане здоровья наших граждан (учитывая распространение в этих странах СПИД и других инфекционных заболеваний), а также криминального характера.
40 государств Африканского континента пока не включены в перечень тех государств, граждане которых, согласно решению правительства Армении, за получением визы могут обращаться в органы дипломатических служб Армении в иностранных государствах и посольские службы и, только при наличии приглашения, могут прибыть в Армению и без каких-либо препятствий получить въездную визу на одном из пропускных пунктов на государственной границе Армении.