Երևանում ուղևորափոխադրումներից օրական հավաքագրվում է մոտ 80 միլիոն դրամ. Ավինյան
Վերջին 3-4 տարիների ընթացքում Երևանի հանրային տրանսպորտի ոլորտում տեղի է ունեցել քաղաքի պատմության մեջ ամենամեծ տրանսֆորմացիան։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երևանի ավագանու նիստում ասաց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին տարիներին իրականացվել են շարժակազմի փոփոխություն, միասնական տոմսային համակարգի ներդրում, ինչպես նաև փորձնական ավտոբուսային գծերի գործարկում։
«Այն, ինչ արվել է վերջին 3-4 տարիների ընթացքում հանրային տրանսպորտի տեսանկյունից, ունի պատմական նշանակություն»,- ասաց Ավինյանը։
Քաղաքապետի խոսքով՝ ներկայում Երևանի հանրային տրանսպորտում օրական իրականացվում է շուրջ 600 հազար վալիդացիա։ «Մենք այսօր օրական հասել ենք 600 հազար վալիդացիաների Երևան քաղաքում։ Երևան քաղաքում այսօր տեղի է ունենում 600 հազար ուղևորափոխադրում օրական, հավաքագրվում է մոտ 80 միլիոն դրամ։ Սա ռեկորդային ցուցանիշ է»,- նշեց նա։
Ավինյանը հավելեց, որ հանրային տրանսպորտի վճարային համակարգում ներդրվել են էլեկտրոնային լուծումներ։ «Մենք բերել ենք մաքսիմալ թափանցիկության, մաքսիմալ էլեկտրոնային լուծումների, որ Google Pay-ով, Apple Pay-ով կարողանան վճարումներ անել»,- ասաց քաղաքապետը։

Yerevan’s public transport system has undergone the biggest transformation in the city’s history over the past 3–4 years, Mayor Tigran Avinyan said.
Speaking at a City Council session, the mayor said that the past few years have seen changes to the fleet, the introduction of a unified ticketing system, as well as the launch of pilot bus routes.
“What has been done over the past 3–4 years in terms of public transport is of historic significance,” Avinyan said.
According to the mayor, around 600,000 validations are currently recorded daily on Yerevan’s public transport system.
“We have reached 600,000 validations per day in Yerevan today. Today, 600,000 passenger trips are made daily in Yerevan, and around 80 million drams [around $220,000] is collected. This is a record figure,” he said.
Avinyan added that electronic solutions have been introduced to the public transport payment system. “We have brought maximum transparency, maximum electronic solutions, so that payments can be made with Google Pay and Apple Pay,” the mayor said.