ԱՄԷ-ն Իրանի հարձակումներից հետո կառուցում է առևտրային և էներգետիկ այլընտրանքային ուղիներ
Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, իրանական պատերազմի հետևանքները հաշվի առնելով, ստեղծում է էներգակիրների արտահանման և առևտրի այլընտրանքային ուղիներ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այս մասին սեպտեմբերի 7-ին հայտարարել է ԱՄԷ նախագահի խորհրդական Անվար Գարգաշը։
«Ոչ մեր էներգակիրների արտահանումը, ոչ էլ մեր առևտրային և տնտեսական գործունեությունը պատանդ չեն դառնա», - Աբու Դաբիում անցկացվող Hili Forum-ում ասել է Գարգաշը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄԷ-ն ընդլայնում է իր արևելյան ափի երկայնքով նավահանգիստների կարողությունները, ինչպես նաև զարգացնում է խողովակաշարերը, երկաթուղային ցանցը և այլընտրանքային միջանցքների առևտրային ուղիները։
Գարգաշը նշել է, որ թեև Իրանի հետ հարաբերությունները հնարավոր է վերականգնել, սակայն վստահության վերականգնումը հարևան երկրների հետ կարող է տևել տասնամյակներ։
«Իրանի հետ ֆունկցիոնալ հարաբերությունները կարող է և պետք է վերականգնվեն, սակայն վստահության վերականգնումն այլ հարց է», - ասել է Գարգաշը։
ԱՄԷ-ն, որը Իրանի համար կարևոր տնտեսական օղակ է, օգոստոսին դադարեցրել էր Իսլամական Հանրապետության հետ բոլոր ֆինանսական և տնտեսական գործարքները՝ պայմանավորելով դա Թեհրանի կողմից ռազմական էսկալացիայով և իրանական կողմից եկող հրթիռային սպառնալիքներով։
Գարգաշը նաև քննադատել է արաբական ծոցի երկրների արձագանքը Իրանի հարձակումներին՝ նշելով, որ նրանց համատեղ գործողությունները բավարար չեն եղել։
«Երկար տարիներ մենք ընդհանուր առմամբ համաձայն ենք եղել Իրանի կողմից ստեղծվող մարտահրավերի բնույթի շուրջ։ Հետևաբար խնդիրը իրավիճակը հասկանալու պակասը չէր։ Այս պատմական մարտահրավերին դիմակայելիս մեր թերությունն այն էր, որ ընդհանուր ըմբռնումը չկարողացանք վերածել բավականաչափ միասնական և ռազմավարական արձագանքի»,- ասել է նա։

ОАЭ после иранских атак создают альтернативные торговые и энергетические маршруты
Объединенные Арабские Эмираты, учитывая последствия войны с Ираном, создают альтернативные маршруты для экспорта энергоносителей и торговли. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, об этом 7 сентября заявил советник президента ОАЭ Анвар Гаргаш.
«Ни наш экспорт энергоносителей, ни наша торгово-экономическая деятельность не будут заложниками», — заявил Гаргаш на форуме в Хили, Абу-Даби.
По его словам, ОАЭ расширяют мощности портов вдоль своего восточного побережья, а также развивают трубопроводы, железнодорожную сеть и альтернативные торговые коридоры.
Гаргаш отметил, что хотя отношения с Ираном можно восстановить, восстановление доверия с соседними странами может занять десятилетия.
«Функциональные отношения с Ираном можно и нужно восстановить, но восстановление доверия — это уже другой вопрос», — сказал Гаргаш.
ОАЭ, ключевой экономический союзник Ирана, в августе приостановили все финансовые и экономические операции с Исламской Республикой, сославшись на военную эскалацию со стороны Тегерана и угрозы иранских ракет.
Гаргаш также раскритиковал реакцию арабских государств Персидского залива на атаки Ирана, заявив, что их совместные действия были недостаточными.
«В течение многих лет мы в целом сходились во мнении о характере вызова, исходящего от Ирана. Поэтому проблема заключалась не в непонимании ситуации. Наша неудача в противостоянии этому историческому вызову заключалась в том, что мы не смогли преобразовать это общее понимание в достаточно согласованный и стратегический ответ», — сказал он.