Միացյալ Նահանգները թուրքական բանկ են ներառել Իրանին առնչվող պատժամիջոցների ցանկում
Թուրքական Golden Global բանկը և դրա դուստր ստորաբաժանումները ներառվել են Իրանի նկատմամբ ամերիկյան պատժամիջոցների ցանկում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան ծանուցումը ներկայացված է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության վարչության կայքում։
Սահմանափակումների ներքո են հայտնվել նաև բանկի երկու մասնաճյուղերը, որոնք նույնպես գործում են Թուրքիայում։
Ընդ որում, ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը նաև տրամադրել է գլխավոր արտոնագիր, որը ԱՄՆ ներկայացուցիչներին թույլատրում է մինչև սեպտեմբերի 19-ը կատարել Golden Global-ի մասնակցությամբ ֆինանսական գործարքները դադարեցնելու համար անհրաժեշտ գործողություններ։

Turkish bank Golden Global and its subsidiaries have been added to the US sanctions list concerning Iran, according to a notice published on the website of the US Treasury Department’s Office of Foreign Assets Control.
Two of the bank’s branches, which also operate in Türkiye, have also been placed under restrictions.
At the same time, the US Treasury Department issued a general licence allowing US persons until September 19 to take the necessary steps to wind down financial transactions involving Golden Global.