Պետր Պավելը Հարավային Կովկասում կապակցվածության նախագծերում Չեխիայի համար տնտեսական նոր հնարավորություններ է տեսնում
Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելն անդրադարձել է հարցին, թե ինչպես կարող է Չեխիան մասնակից լինել Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը, որը տարածաշրջանային կապակցվածության և տնտեսական համագործակցության նոր հնարավորություններ է առաջարկում։
Չեխիայի նախագահը թեմային անդրադարձել է Պրահայում ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին։
Նրա խոսքով՝ տնտեսական և մարդկային կապերը նպաստում են կայունության ամրապնդմանը։
«Երբ երկրների, մարդկանց միջև հարաբերություններ ու համագործակցություն կա, նվազում են կոնֆլիկտների հնարավորություններն ու վտանգները։ Կարծում եմ՝ Եվրոպայի և տարածաշրջանային կայունության համար անհրաժեշտ է այդ կապերն ընդլայնել։ Ես իմ կողմից կանեմ ամեն ինչ, որպեսզի Չեխիայի Հանրապետությունը մեծացնի այդ հնարավորություններին իր աջակցությունը»,-նշել է Չեխիայի նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ խոսքը միայն «Խաղաղության խաչմերուկ» կամ TRIPP նախագծերի մասին չէ, այլ նաև եվրոպական նախաձեռնությունների մասին է, որոնք կարող են նպաստել տարածաշրջանային կապերի ընդլայնմանը։
«Լավ կլինի, եթե կարողանանք ընդլայնել այդ բոլոր նախաձեռնությունները, որովհետև ակնհայտ է, որ դրանք բերելու են կայունության և զարգացման։ Կարծում եմ՝ Չեխիայի Հանրապետությունը կարող է տարբեր ձևաչափերով մասնակցել այդ նախաձեռնություններին, քանի որ դրանք մեր տնտեսության համար նույնպես կարող են նոր հնարավորություններ ստեղծել»,-ասել է Պավելը։
Նախագահների համատեղ ասուլիսին հաջորդել է Վահագն Խաչատուրյանի հանդիպումը Չեխիայի Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստրչիլի հետ։ Մասնակցում են նաև Սենատի փոխնախագահները, Արտաքին կապերի, պաշտպանության և անվտանգության, ինչպես նաև ԵՄ հարցերով հանձնաժողովների նախագահները։ Ապա քննարկումները շարունակվել են նաև Պատգամավորների պալատում. ՀՀ նախագահին ողջունել է Պատգամավորների պալատի նախագահ Տոմիո Օկամուրան, տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպում։  ՀՀ նախագահի պատվիրակության կազմում է նաև ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
Պաշտոնական այցի ընթացքում նախատեսված է նաև հանդիպում Չեխիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև տեղի կունենա «Համերաշխություն. ի նշանավորումն 1988 թվականի երկրաշարժից հետո Հայաստանին ցուցաբերած Չեխիայի աջակցության» խորագրով միջոցառումը։Պրահայի ամրոցի «Ռոթմայեր» սրահում պլանավորված միջոցառման շրջանակներում նախատեսված է հանդիպում 1988-ի դեկտեմբերի 7-ի ավերիչ երկրաշարժից հետո Հայաստանում փրկարարական առաքելություն իրականացրած հրշեջների և մարդասիրական դրամահավաքի կազմակերպիչների հետ։

Президент Чехии видит новые экономические возможности для своей страны в проектах взаимосвязанности на Южном Кавказе
Президент Чехии Петр Павел коснулся вопроса о том, как Чехия может принять участие в армянской инициативе «Перекресток мира», которая предлагает новые возможности региональной взаимосвязанности и экономического сотрудничества.
Президент Чехии коснулся этой темы в Праге в ходе совместной пресс-конференции с президентом Республики Армения Ваагном Хачатуряном, отвечая на вопрос «Арменпресс».
По его словам, экономические и человеческие связи способствуют укреплению стабильности.
«Когда между странами, людьми есть отношения и сотрудничество, возможности и риски конфликтов снижаются. Думаю, что для Европы и региональной стабильности необходимо расширять эти связи. Я со своей стороны сделаю все возможное, чтобы Чешская Республика увеличила свою поддержку этим возможностям», — отметил президент Чехии.
Он подчеркнул, что речь идет не только о проектах «Перекресток мира» или TRIPP, но и о европейских инициативах, которые могут способствовать расширению региональных связей.
«Было бы хорошо, если бы мы смогли расширить все эти инициативы, потому что очевидно, что они принесут стабильность и развитие. Думаю, что Чешская Республика может участвовать в этих инициативах в различных форматах, так как они также могут создать новые возможности для нашей экономики», — сказал Павел.
За совместной пресс-конференцией президентов последовала встреча Ваагна Хачатуряна с председателем Сената Чехии Милошем Выстрчилом. Во встрече также принимают участие вице-председатели Сената, председатели комитетов по внешним связям, обороне и безопасности, а также по вопросам ЕС.
Затем обсуждения продолжились в Палате депутатов: президента Республики Армения поприветствовал председатель Палаты депутатов Томио Окамура, состоялась встреча в расширенном составе.