Փոխըմբռնման հուշագրին ԱՄՆ-ի վերադառնալու դեպքում Իրանը նույն կերպ կվարվի. Փեզեշքիան
Բիշքեկում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովում իր ելույթում Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ իր երկիրն անմիջապես նույն կերպ կպատասխանի, եթե Միացյալ Նահանգները վերադառնա Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr գործակալությունը։
Փեզեշքիանը նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ 2025 թ. հունիսի 13-ին և 2026 թ. փետրվարի 28-ին իրականացված հարձակումներն ակնհայտ ագրեսիա էին ՄԱԿ-ի կանոնադրության և միջազգային իրավունքի դեմ։
Նա հիշեցրել է պատերազմի առաջին օրը Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի, Մինաբի դպրոցում 168 աշակերտների և ուսուցիչների սպանության և Լամերդում մարզադահլիճի վրա հարձակման մասին, որի հետևանքով զոհվեց և վիրավորվեց 200 մարդ։
Փեզեշքիանը նաև նշել է, որ Իրանը ծանր ռազմավարական կորուստներ է պատճառել Միացյալ Նահանգներին և Իսրայելին՝ «ստիպելով Վաշինգտոնին ընդունել հրադադարը՝ իր նախապես որոշված նպատակներից որևէ մեկին չհասնելուց հետո»։
Իրանի նախագահը նշել է, որ Պակիստանի և Կատարի միջնորդությամբ գրեթե երեք ամիս տևած բանակցությունները հանգեցրին հունիսի 18-ին Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմանը, որը, սակայն, տևեց երկու շաբաթից էլ պակաս։
«Ես հստակ ասում եմ՝ եթե Միացյալ Նահանգները վերադառնա փոխըմբռնման հուշագրում ստանձնած իր պարտավորություններին, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն անմիջապես նույն կերպ կպատասխանի դրան: Ի տարբերություն Ամերիկայի՝ իմ երկիրն ունի իր միջազգային պարտավորությունները կատարելու հիանալի փորձ և միշտ գործել է միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան», - նշել է նա։
Իրանի նախագահը նաև առաջարկել է ՇՀԿ-ի համար երեք տնտեսական նախաձեռնություն՝ ֆինանսական և բանկային համագործակցության խորացում, ներառյալ ազգային արժույթների ավելի լայն օգտագործումը և ՇՀԿ բանկի ստեղծումը, ՇՀԿ արտահանման ապահովագրության և ներդրումների միության ստեղծումը և ՇՀԿ էներգետիկ կոնսորցիումի ձևավորումը։
Նա նաև առաջարկել է ստեղծել ՇՀԿ ռազմավարական անվտանգության ուսումնասիրությունների կենտրոն և ՇՀԿ անդամ պետությունների խորհրդարանական ֆորում։
Փեզեշքիանը նշել է, որ անվտանգությունն ու զարգացումն անբաժանելի են, և կազմակերպությունը պետք է միաժամանակ հասցեագրի ինչպես անվտանգության, այնպես էլ տնտեսական ասպեկտները՝ բազմակողմանիության գործում արդյունավետ դեր խաղալու համար։

Как только США вернутся к исполнению своих обязательств по Исламабадскому меморандуму, Иран сразу же ответит взаимностью: Пезешкиан
Выступая на саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Бишкеке президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что его страна немедленно ответит взаимностью, если Соединенные Штаты вернутся к Исламабадскому меморандуму о взаимопонимании. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство Mehr.
Пезешкиан отметил, что нападения, совершенные Соединенными Штатами и Израилем против Ирана 13 июня 2025 года и 28 февраля 2026 года, были очевидной агрессией против устава ООН и международного права.
Он напомнил об убийстве 168 учениц и учителей в школе Минаб в первый день войны, верховного лидера Ирана Али Хаменеи и об ударе по тренажерному залу в Ламерде, в результате которого погибли и получили ранения 200 человек.
Пезешкиан также отметил, что Иран нанес Соединенным Штатам и Израилю тяжелые стратегические потери, “вынудив Вашингтон согласиться на прекращение огня после того, как не удалось достичь ни одной из заранее определенных целей”.
Президент Ирана отметил, что почти три месяца переговоров, организованных Пакистаном и Катаром, привели к подписанию 18 июня Исламабадского меморандума о взаимопонимании, условия которого были соблюдены менее двух недель.
“Я четко заявляю, что как только США вернутся к исполнению своих обязательств по упомянутому меморандуму, Иран сразу же ответит взаимностью. В отличие от Америки, моя страна имеет безупречный опыт соблюдения своих международных обязательств и договоров и всегда действовал на основе принципов международного права”, — отметил он.
Президент Ирана также предложил три экономические инициативы для ШОС: углубление финансового и банковского сотрудничества, включая более широкое использование национальных валют и создание банка ШОС, создание экспортно-страхового и инвестиционного союза ШОС, а также формирование энергетического консорциума ШОС.
Он также предложил создание Центра стратегических исследований в области безопасности ШОС и парламентского форума государств-членов ШОС.
Пезешкиан отметил, что безопасность и развитие неразделимы, и организация, чтобы играть эффективную роль в многосторонности, должна одновременно заниматься как аспектами безопасности, так и экономическими аспектами.