Իրանն անհիմն է որակել ԱՄԷ-ի ուղղությամբ հրթիռներ արձակելու մեղադրանքը
Իրանը մերժել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պնդումն այն մասին, որ երկրի տարածքից հրթիռներ են արձակվել դեպի ԱՄԷ։ Ըստ Թեհրանի՝ այդ մեղադրանքը հակասում է բարիդրացիական քաղաքականությանը և տարածաշրջանային վստահության կառուցման ջանքերին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr գործակալությունը։
Ըստ հրապարակման՝ արտգործնախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային ափսոսանք է հայտնել մեղադրանքի կապակցությամբ և կոչ արել տարածաշրջանային բոլոր կողմերին խուսափել Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ անհիմն մեղադրանքներից։
Նա հիշատակել է «Ամերիկայի և սիոնիստական ռեժիմի կողմից տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության դեմ շարունակական չարագործությունների հետևանքով առաջացած առկա բարդությունները»։
Բաղային նշել է, որ նման մեղադրանքները վնասում են տարածաշրջանում անապահովության սրացումը կանխելուն ուղղված և տարածաշրջանային պետությունների միջև վստահության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող շարունակական ջանքերը։
Ավելի վաղ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները հայտարարել էր անորոշ ժամկետով Իրանի հետ առևտուրը դադարեցնելու մասին։ Նման որոշում է կայացվել այն բանից հետո, երբ ԱՄԷ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Իրանը երկու բալիստիկ հրթիռ է արձակել՝ ուղղված ծովային երթևեկության դեմ. դրանցից մեկն ընկել է ԱՄԷ տարածքային ջրերում, իսկ մյուսն՝ այդ տարածքից դուրս՝ ծովում։

Иран отверг обвинения в запуске ракет в сторону ОАЭ как безосновательные
Иран отверг утверждение Объединенных Арабских Эмиратов о том, что с его территории в сторону ОАЭ были запущены ракеты. Тегеран считает, что это обвинение противоречит политике добрососедства и усилиям по укреплению регионального доверия. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Mehr.
По данным издания, представитель МИД Исмаил Багаи выразил сожаление по поводу обвинений и призвал все региональные стороны воздержаться от безосновательных обвинений в адрес Исламской Республики Иран.
Он упомянул «текущую сложность, являющуюся результатом непрекращающихся злодеяний Америки и сионистского режима против регионального мира и безопасности».
Багаи отметил, что подобные обвинения наносят ущерб текущим усилиям, направленным на предотвращение эскалации нестабильности в регионе и укрепление доверия между региональными государствами.
Ранее Объединенные Арабские Эмираты объявили о бессрочной приостановке торговли с Ираном. Решение было принято после того, как Министерство обороны ОАЭ объявило о запуске Ираном двух баллистических ракет, нацеленных на морские суда: одна из них упала в территориальные воды ОАЭ, а другая — в море за пределами этой территории.