Իրանի խորհրդարանը քննարկում է Հորմուզի նեղուցով անցման ծրագիրը
Իրանի խորհրդարանի հանձնաժողովը հաստատել է Հորմուզի նեղուցում և Պարսից ծոցում անվտանգության և զարգացման ապահովմանն ուղղված ռազմավարական ծրագրի հիմնական կետերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը։
Խորհրդարանի խորհուրդների և ներքին գործերի հանձնաժողովի խոսնակ Վալիոլլահ Բայաթին Tasnim-ին հայտնել է, որ հանձնաժողովը քննարկել է «Հորմուզի նեղուցում և Պարսից ծոցում անվտանգության և զարգացման ապահովման ռազմավարական գործողությունների ծրագիրը» և հաստատել դրա ընդհանուր սկզբունքները։
Նաև հաստատվել է ծրագրի 14 հոդվածից 7-ը, որոնցից մեկը վերաբերում է Հորմուզի նեղուցով ԱՄՆ-ի, Իսրայելի և թշնամական երկրների հետ կապված «օբյեկտների և սարքավորումների անցմանը, ինչն արգելվել է»։
Բայաթին նշել է, որ ծրագրի մնացած դրույթները կքննարկվեն և կհաստատվեն հանձնաժողովի՝ հաջորդ շաբաթ կայանալիք նիստերում։
Իրանը և ԱՄՆ-ն իրարամերժ հայտարարություններ են արել Հորմուզի նեղուցի հետ կապված։ Օգոստոսի 13-ին Իրանի զինված ուժերի կենտրոնական շտաբը հայտարարել է, որ Հորմուզը գտնվում է երկրի լիակատար վերահսկողության տակ, և նավերը չեն կարող անվտանգ անցնել դրանով՝ առանց իրանական զինված ուժերի թույլտվության ու վերահսկողության։ Իր հերթին, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն օգոստոսի 12-ին հայտարարել է Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ ամերիկյան լիակատար վերահսկողության մասին՝ հայտարարելով, որ Վաշինգտոնը մտադիր է պահպանել այդ վերահսկողությունը։

Парламент Ирана обсудил план прохода через Ормузский пролив
Комиссия иранского парламента утвердила основные пункты стратегического плана, направленного на обеспечение безопасности и развития в Ормузском проливе и Персидском заливе. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Tasnim.
Пресс-секретарь парламентской комиссии по делам советов и внутренних дел Валиолла Баяти сообщил Tasnim, что комиссия обсудила «Стратегический план действий по обеспечению безопасности и развития в Ормузском проливе и Персидском заливе» и утвердила его общие принципы.
Семь из 14 статей плана также были утверждены, одна из которых касается «прохода объектов и оборудования, принадлежащих Соединенным Штатам, Израилю и враждебным странам, через Ормузский пролив, что запрещено».
Баяти отметил, что остальные положения плана будут обсуждены и утверждены на заседаниях комиссии на следующей неделе.
Иран и Соединенные Штаты сделали противоречивые заявления относительно Ормузского пролива. 13 августа Центральное командование иранских вооруженных сил объявило, что Ормузский пролив находится под полным контролем страны, и суда не могут безопасно проходить через него без разрешения и контроля иранских вооруженных сил. В свою очередь, президент США Дональд Трамп 12 августа заявил, что Америка полностью контролирует Ормузский пролив, и подчеркнул намерение Вашингтона сохранить этот контроль.