Խանդանյանը հերքել է պնդումները, թե ՀՀ իշխանությունները դեմ են այլ պետությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում որպես առաջնահերթություն չկա և չպետք է լինի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Սարգիս Խանդանյանը։
Անդրադառնալով ընդդիմադիր որոշ պատգամավորների կողմից արված հայտարարություններին, թե Հայաստանի իշխանությունները դեմ են, որպեսզի այլ պետությունները ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը՝ Սարգիս Խանդանյանը հերքել է այդ պնդումները։
«Մենք ողջունում ենք բոլոր այն պետություններին, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը և կշարունակենք ողջունել ճանաչման գործընթացը։ Սակայն, իմ կարծիքով, Ցեղասպանության ճանաչման հարցը յուրաքանչյուր պետության ներքին օրակարգի հարցն է՝ որքանով է այդ պետությունը հավատարիմ միջազգային հումանիտար իրավունքին ու սկզբունքներին և իր արժեքներով որքանով է նպաստում այդ գործընթացին»,- ասաց Խանդանյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը կարևոր դերակատարություն ունի ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերում, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի կառույցներում։ Նա հիշեցրեց, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունն ամեն տարի կազմակերպում է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» համաժողովը։
Խանդանյանը նաև պարզաբանեց Հայոց ցեղասպանության հարցի գործիքայնացման և զենքայնացման վերաբերյալ իր դիրքորոշումը։
«Մենք չենք ասում, որ ուզում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը գործիքայնացնի կամ զենքայնացնի այդ հարցը։ Այո՛, չպետք է անի։ Մենք ասում ենք, որ ուրիշներն են դա անում՝ իրենց այլ հարաբերություններում այլ հարցեր լուծելու համար։ Դա շատ վիրավորական է Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի համար»,- հայտարարեց նա։

Ханданян опроверг утверждения о том, что власти Армении выступают против международного признания Геноцида армян
Вопрос международного признания Геноцида армян не является и не должен быть приоритетом во внешнеполитической повестке дня Армении.
По сообщению Арменпресс, об этом заявил в Национальном Собрании кандидат на пост председателя постоянного комитета НС по иностранным делам Саргис Ханданян.
Саргис Ханданян опроверг утверждения некоторых оппозиционных депутатов о том, что армянские власти якобы выступают против признания Геноцида армян другими государствами.
«Мы приветствуем все государства, которые признали Геноцид армян, и будем продолжать приветствовать процесс признания. Однако, на мой взгляд, вопрос признания Геноцида — это вопрос внутренней повестки дня каждого государства: в какой степени это государство привержено международному гуманитарному праву и принципам и в какой степени оно содействует этому процессу своими ценностями», — сказал Ханданян.
По его словам, Армения играет важную роль в международных усилиях по предотвращению геноцидов, особенно в структурах ООН. Он напомнил, что Министерство иностранных дел РА ежегодно организует конференцию «Против преступления геноцида».
Ханданян также разъяснил свою позицию относительно использования вопроса о Геноциде армян в качестве инструмента и оружия.
«Мы не говорим, что хотим, чтобы Республика Армения использовала или применяла этот вопрос в качестве оружия. Да, этого делать не следует. Мы говорим, что другие делают это для решения других проблем в своих отношениях. Это очень оскорбительно для Республики Армения и армянского народа», — заявил он.