«Եվրատեսիլ-2027»-ը կհյուրընկալի բուլղարական Բուրգասը
Սև ծովի ափին գտնվող Բուլղարիայի Բուրգաս քաղաքն ընտրվել է հաջորդ տարվա մայիսին «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը հյուրընկալելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է Եվրոպական հեռարձակողների միությունը (EBU)։
Բուլղարիան մայիսին առաջին անգամ հաղթել էր «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթում։ Եզրափակիչը ստվերվել էր մրցույթը բոյկոտող հինգ երկրների արտահայտած դիրքորոշմամբ. նրանք հրաժարվել էին մասնակցել՝ ի նշան Գազայում Իսրայելի ռազմական գործողությունների դեմ բողոքի։ Բուլղարիան հաղթանակ էր տարել՝ չնայած Իսրայելի օգտին կրկին գրանցված քվեարկության բարձր արդյունքին, որի շնորհիվ վերջինս երկրորդ տեղն էր զբաղեցրել։
Բուլղարիայի չորրորդ խոշոր քաղաքում գտնվող «Արենա Բուրգասը» 2027 թվականին կընդունի աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած հազարավոր երկրպագուների։ Ելույթներին ուղիղ եթերում կհետևեն միլիոնավոր մարդիկ։
Բուլղարական BTA լրատվական գործակալությունը հայտնում է, որ մրցույթը հյուրընկալելու հայտ էին ներկայացրել բուլղարական չորս քաղաք՝ Բուրգասը, Վառնան, Պլովդիվը և Սոֆիան։
Բուրգասը, որը հայտնի է իր լողափերով և մշակութային կյանքով, ընտրվել է՝ հաշվի առնելով քաղաքի հյուրանոցային հնարավորությունները, միջոցառման անցկացման վայրի տարողունակությունը և մրցույթի համար քաղաքը վերափոխելու ընդհանուր տեսլականը։
«Բուրգասը իսկապես յուրահատուկ բան է բերում «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթին։ Այն աշխույժ և հյուրընկալ քաղաք է Սև ծովի ափին՝ ուժեղ երաժշտական և մշակութային ինքնությամբ։ Քաղաքն ունի «Եվրատեսիլ»-ի ընտանիքին ընդունելու համար անհրաժեշտ հավակնությունը, ենթակառուցվածքներն ու կիրքը», - հայտարարել է Եվրատեսիլ երգի մրցույթի տնօրեն Մարտին Գրինը։
Մրցույթի երկու կիսաեզրափակիչները կանցկացվեն 2027 թվականի մայիսի 11-ին և մայիսի 13-ին, իսկ եզրափակիչը՝ մայիսի 15-ին։

The European Broadcasting Union (EBU) and Bulgarian National Television (BNT) revealed that Burgas has been selected to host the 71st Eurovision Song Contest in May 2027.
Bulgaria’s Black Sea city Burgas will welcome artists, delegations, fans, journalists and millions of viewers from around the world for three spectacular live shows on Tuesday 11 May, Thursday 13 May and Saturday 15 May 2027, EBU said in a press release.
The Contest will be staged at Bulgaria’s newest sports and entertainment venue, Arena Burgas, which was opened in 2023.
A full schedule of activities will take place around the Contest in Burgas during Eurovision week. More details about Eurovision Village, EuroClub and the wider cultural and entertainment programme will be revealed in the coming weeks and months.
BNT and Burgas will host the Contest following DARA’s historic victory for Bulgaria at the Eurovision Song Contest 2026 in Vienna with “Bangaranga”, securing the country’s first-ever Eurovision win and bringing the Contest to Bulgaria for the first time.
The Grand Final of the 71st Eurovision Song Contest will take place on Saturday 15 May, with two Semi-Finals on Tuesday 11 and Thursday 13 May.
Bulgaria’s 4th largest city is known for its beaches, parks, cultural life and vibrant summer events. The city has built a strong reputation for hosting music, arts and international cultural festivals, and its location will offer Eurovision fans a very unique setting for the world’s largest live music event.
Burgas was selected following a competitive Host City process involving four Bulgarian cities. A dedicated international working group comprising representatives of BNT and the EBU, together with international experts who have worked on the Eurovision Song Contest in recent years, reviewed the submitted documentation, visited the proposed venues, held additional meetings with the municipal teams and conducted numerous working sessions throughout the evaluation process.
The assessment examined the proposed venues, technical and production requirements, local infrastructure, accommodation, transport and the ability of each city to welcome the thousands of artists, delegations, production staff, journalists and fans who will travel to Bulgaria for the Contest.