«ԱՊՐԻ Արմենիա» վերլուծական կենտրոնը կազմակերպել էր «Վաշինգտոնյան գագաթաժողովից մեկ տարի անց. ի՞նչ ունենք այսօր և ի՞նչ ակնկալել» խորագրով ասուլիս՝ ամփոփելու վաշինգտոնյան գագաթաժողովից հետո հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացներում, ինչպես նաև հայ-ամերիկյան հարաբերություններում տեղի ունեցած զարգացումները, դրանց ազդեցությունը տարածաշրջանային կայունության և բարգավաճման վրա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «ԱՊՐԻ Արմենիա» վերլուծական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Բենիամին Պողոսյանը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ընդունված փաստաթղթերի ազդեցության համատեքստում առանձնացրեց երկու գործոն։
«Առաջին գործոնն ունի աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ, որտեղ հիմնականը հայ-ադրբեջանական հնարավոր նոր էսկալացիայի, ավելի կոնկրետ՝ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ռազմական ագրեսիայի հավանականության էական նվազումն է։ Բոլորս հիշում ենք, թե 2025 թվականի առաջին ամիսներին ինչպիսի լարված իրավիճակ էր հատկապես խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումից հետո, երբ Ադրբեջանը գերթե ամեն օր տարածում էր կեղծ լուրեր Հայաստանի կողմից հրադադարի խախտման մասին և ադրբեջանական մամուլում, այդ թվում՝ պետական ինստիտուտների հետ կապված ԶԼՄ-ներում նշվում էր, որ Ադրբեջանն  ունի իրավունք՝ դիմելու պատասխան գործողությունների։ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ից հետո այդ վտանգն էականորեն նվազեց և այս պահի դրությամբ՝ գրեթե մոտ է զրոյի ու, ամենայն հավանականությամբ, այդպես կլինի մինչև նախագահ Թրամփի պաշտոնավարման ավարտը»,- ասաց Պողոսյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ վերոհիշյալ փաստաթղթերի նշանակությունը միայն դրանում չէր։ Ըստ նրա՝ դրանք էականորեն խթանեցին նաև հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունները։ 2025 թվականին ստորագրվեցին երեք հուշագրեր տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ թվային տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ, իսկ 2026 թվականի մայիսին ստորագրվեց երկկողմ համապարփակ ռազմավարական համագործակցության մասին համաձայնագիրը, որը փոխարինեց մեկ տարի առաջ, հունվարի սկզբին ստորագրված փաստաթղթին։
«Այժմ տեսնում ենք, որ նշված հուշագրերը ոչ միայն թղթի վրա են, այլև տալիս են որոշակի արդյունք։ Ընդամենը երեք օր առաջ Հայաստանում տեղի ունեցավ արհեստական բանականության առաջին խոշոր գործարանի բացումը, ինչն ուղղակիորեն պայմանավորված էր նախապես ստորագրված հուշագրերով»,- ասաց Պողոսյանը։
«ԱՊՐԻ Արմենիա» վերլուծական կենտրոնի գիտաշխատող Սերգեյ Մելքոնյանն իր հերթին տեղեկացրեց, որ իրենք ԹՐԻՓՓ նախագծի վերաբերյալ ներկայացրել են համապատասխան զեկույց, որում շեշտը դրվել է նշված նախագծի աշխարհաքաղաքական և տնտեսական բաղադրիչների վրա։
«Մենք եկել ենք այն եզրակացության, որ ԹՐԻՓՓ-ը նախևառաջ աշխարհաքաղաքական նախագիծ է, այլ ոչ թե տնտեսական։ Նաև հաշվել ենք, թե որքան գումար կարող է վաստակել Հայաստանը, եթե Հարավային Կովկասում տեղի ունենա ընդհանուր ապաշրջափակում, և ինչ կփոխվի զուտ ֆինանսական առումով, եթե գործի միայն ԹՐԻՓՓԸ։ Վերջին պարագայում Հայաստանի շահույթը կլինի տարեկան մոտ 23 միլիոն դոլար, ինչը մեծ թիվ չէ։ Իսկ եթե լինի համընդհանուր ապաշրջափակում, ապա շահույթը կարող է հասնել տարեկան մինչև 388 միլիոն դոլարի»,- ասաց Մելքոնյանը։
Նա հավելեց, որ Հայաստանի համար անչափ կարևոր են ելքերը դեպի արտաքին աշխարհ, դեպի Պարսից ծոց և Միջերկրական ծով, առավել ևս, եթե խոսվում է դիվերսիֆիկացիայի մասին։
«Այդ պարագայում պետք է բացվեն բոլոր երկաթուղային հաղորդակցությունները։ Վաշինգտոնյան փաստաթղթի համաձայն՝ եթե ԹՐԻՓՓԸ իրագործվի, դրա համար անհրաժեշտաբար պետք է գործեն բոլոր ուղիները։ Այդ առումով դեռ լուրջ քաղաքական որոշումներ չենք տեսնում։ Եթե բոլոր կողմերը շահագրգռված են խաղաղության հեռանկարով, ապա պետք է կենտրոնանան ոչ միայն ԹՐԻՓՓ-ի շուրջ։ Կա նաև երրորդ բաղադրիչը, որի համաձայն՝ հավանական է այն սցենարը, երբ ապաշրջափակման համատեքստում իրականացվի միայն ԹՐԻՓՓ-ը, իսկ մյուս ճանապարհները չբացվեն, կամ եթե բացվեն, հնարավոր լինի միակողմանի փակել։ ԹՐԻՓՓԻ պարագայում նման օպցիա չկա, ուստի կարող է լեգիտիմացվել փաստացի Հայաստանի նոր շրջափակման ձևաչափը, երբ գործի միայն ԹՐԻՓՓԸ, իսկ մյուս ուղիները մնան փակ»,- նշեց Մելքոնյանը։
Անդրադառնալով առկա մարտահրավերներին՝ Պողոսյանն իր խոսքում նշեց, որ Ադրբեջանը ձգձգում է խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կանխելու համար, որովհետև Ադրբեջանից շարունակաբար ուղերձներ են ուղարկվում Թուրքիա, որոնց համաձայն՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների ամբողջական կարգավորում, ներառյալ ցամաքային սահմանի բացում և երկաթգծի գործարկում, կարող է տեղի ունենալ բացառապես Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո։
«Մենք «ԱՊՐԻ Արմենիայում» այս գործընթացը կոչում ենք «արատավոր շրջան», և այդ տերմինն արդեն սկսել է օգտագործվել ադրբեջանական և թուրքական փորձագիտական շրջանակներում։ Մի կողմից Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է, որպեսզի չստորագրի խաղաղության պայմանագիրը, մյուս կողմից անում է ամեն ինչ, որպեսզի թույլ չտա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորում՝ առանց խաղաղության պայմանագրի ստորագրման։ Առայժմ խոսել ինստիտուցիոնալիզացված խաղաղության մասին  հնարավոր չէ, քանի դեռ ստորագրված չէ խաղաղության պայմանագիրը։ «Արատավոր շրջանը» կոտրելու համար անհրաժեշտ է արտաքին ներգրավում։ Կա հնարավորությունների պատուհան, որից կարող է օգտվել ԱՄՆ-ն՝ ավելի ակտիվորեն ներգրավվելով տարածաշրջանային գործընթացներում՝ այդ «արատավոր շրջանը» կոտրելու համար։ ԱՄՆ-ն պետք է քայլեր ձեռնարկի, որպեսզի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը դառնա ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների բաղկացուցիչ մաս»,- նշեց Պողոսյանը։
Խոսելով խնդրահարույց թեմային մասին, որն առնչվում է հայկական երկաթուղիների ռուսական կոնցեսիոն կառավարմանը՝ Պողոսյանն ընդգծեց, որ այդ կոնցեսիան ապաշրջափակման գործում խոչընդոտ համարելու կամ չհամարելու համար պետք է նախ ունենալ հստակ երաշխիքներ, որ բացվելու են Հայաստան-Թուրքիա և Հայաստան-Նախիջևան սահմանները։
«Քանի դեռ այդ որոշումները չկան, դժվար է հստակ պնդումներ անել։ Սահմանների բացման վերաբերյալ գոնե որոշումների առկայության պարագայում կարելի է խոսել այն մասին, որ ռուսական կոնցենսիան կարող է Հայաստանի համար լինել խոչընդոտ միջին միջանցքի բաղկացուցիչ մաս դառնալու ճանապարհին։ Քննարկումներն այժմ կրում են ավելի շատ քաղաքական, քան պրակտիկ բնույթ»,- ասաց Պողոսյանը։
«ԱՊՐԻ Արմենիա» վերլուծական կենտրոնի գիտաշխատողները պնդեցին, որ Հարավային Կովկասի ամբողջական ապաշրջափակման դեպքում կգործարկվի նաև Հայաստանն Իրանին Նախիջևանի տարածքով կապող երկաթգիծը, և այդ դեպքում Հայաստանը կդառնա նաև Հյուսիս-Հարավ տարանցիկ միջանցքի բաղկացուցիչ մաս, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է նաև, որ Իրանում դադարեն պատերազմական գործողությունները։

The APRI Armenia analytical center organized a press conference entitled “One Year After the Washington Summit: What Do We Have Today and What Should We Expect?” to summarize the developments that have taken place in the Armenian-Azerbaijani and Armenian-Türkiye normalization processes, as well as in Armenian-American relations, following the Washington Summit, and their impact on regional stability and prosperity.
Benjamin Poghosyan, Senior Research Fellow at the APRI Armenia analytical center, singled out two factors in assessing the impact of the documents adopted on August 8, 2025.
“The first factor has a geopolitical dimension, the main point of which is the significant reduction in the likelihood of a possible new escalation between Armenia and Azerbaijan, more specifically, the likelihood of military aggression by Azerbaijan against Armenia. We all remember how tense the situation was, particularly in the first months of 2025, especially after the text of the peace agreement had been agreed upon, when Azerbaijan was spreading false reports almost every day about ceasefire violations by Armenia, and Azerbaijani media, including outlets linked to state institutions, were stating that Azerbaijan had the right to resort to retaliatory actions. After August 8, 2025, that threat decreased significantly and, as of now, is almost close to zero and, most likely, will remain so until the end of President Trump’s term in office,” Poghosyan said.
He highlighted that the documents also significantly advanced bilateral Armenian-American relations. In 2025, three memoranda of understanding were signed in various fields, including cooperation in digital technologies and artificial intelligence, while in May 2026, an agreement on comprehensive bilateral strategic cooperation was signed, replacing the document signed one year earlier, at the beginning of January.
“We now see that the aforementioned memoranda are not only on paper but are also producing certain results. Just three days ago, the opening of the first major artificial intelligence facility took place in Armenia, which was directly facilitated by the memoranda signed previously,” Poghosyan said, referring to the opening of the Firebird AI data center.
Sergey Melkonyan, a Research Fellow at the APRI Armenia analytical center, in turn, said that they had presented a relevant report on the TRIPP project, focusing on its geopolitical and economic components.
“We came to the conclusion that TRIPP is primarily a geopolitical project rather than an economic one. We also calculated how much money Armenia could earn if there were comprehensive unblocking in the South Caucasus, and what would change in purely financial terms if only TRIPP were implemented. In the latter case, Armenia’s profit would be approximately $23 million annually, which is not a large amount. Whereas if there were comprehensive unblocking, the profit could reach up to $388 million annually,” Melkonyan said.
He added that for Armenia, access to the outside world, including the Persian Gulf and the Mediterranean Sea, is extremely important, especially when diversification is being discussed.
“In that case, all railway connections should be opened. According to the Washington document, if TRIPP is implemented, all routes must necessarily be operational for this to happen. In this regard, we still do not see serious political decisions. If all sides are interested in the prospect of peace, they should focus not only on TRIPP. There is also a third component, according to which a scenario is possible in which, in the context of unblocking, only TRIPP is implemented while the other routes are not opened, or, if they are opened, it is possible to close them unilaterally. In the case of TRIPP, there is no such option, and therefore a de facto new format of blockade of Armenia could be legitimized, in which only TRIPP operates while the other routes remain closed,” Melkonyan noted.
Addressing the existing challenges, Poghosyan said that Azerbaijan is delaying the signing of the peace agreement in order to prevent the normalization of Armenian-Türkiye relations, because messages are continuously being sent from Azerbaijan to Türkiye according to which the full normalization of Armenian-Türkiye relations, including the opening of the land border and the launch of the railway, can take place exclusively after the signing of the Armenia-Azerbaijan peace agreement.
“At APRI Armenia, we call this process a ‘vicious circle,’ and this term has already begun to be used in Azerbaijani and Türkiye expert circles. On the one hand, Azerbaijan is doing everything to avoid signing the peace agreement; on the other hand, it is doing everything to prevent the normalization of Armenian-Türkiye relations without the signing of the peace agreement. For now, it is impossible to speak of institutionalized peace as long as the peace agreement has not been signed. External engagement is necessary to break the ‘vicious circle.’ There is a window of opportunity that the United States can use by becoming more actively involved in regional processes in order to break that ‘vicious circle.’ The United States should take steps so that the normalization of Armenian-Türkiye relations becomes an integral part of US-Türkiye relations,” Poghosyan noted.
Speaking about the problematic issue related to the Russian concession management of the Armenian railways, Poghosyan emphasized that, in order to determine whether this concession is an obstacle to unblocking, there must first be clear guarantees that the Armenia-Türkiye and Armenia-Nakhchivan borders will be opened.
“As long as those decisions do not exist, it is difficult to make clear assertions. At least in the presence of decisions concerning the opening of the borders, it would be possible to speak of the Russian concession potentially being an obstacle for Armenia on its path to becoming a component of the Middle Corridor. The discussions currently are more political than practical in nature,” Poghosyan said.
The researchers of the APRI Armenia analytical center argued that, in the event of comprehensive unblocking in the South Caucasus, the railway connecting Armenia to Iran through the territory of Azerbaijan's Nakhchivan would also be put into operation, in which case Armenia would also become a component of the North-South transit corridor; for this, hostilities in Iran would also need to cease.