ԵԱՏՄ-ում ակնկալում են, որ Հայաստանը հանրաքվեի մասին կհայտարարի մինչև դեկտեմբեր. Գալուզին
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ Հայաստանը պետք է Եվրամիությանը միանալու կամ Եվրասիական տնտեսական միության կազմում մնալու հարցով համազգային հանրաքվե անցկացնելու հարցում կողմնորոշվի մինչև 2026 թվականի դեկտեմբեր, երբ Երևանի նկատմամբ հետագա հնարավոր քայլեր ձեռնարկելու հարցը քննարկվելու է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների ղեկավարների հանդիպման ժամանակ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՌԴ ԱԳ նախարարն այդ մասին ասել է ՏԱՍՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում։
«Ակնհայտ է, որ եթե մինչև այդ պահը հանրաքվեի վերաբերյալ կոչն անտեսվի, ղեկավարներն այդ փաստն ուշադրության կենտրոնում կպահեն հետագա համատեղ քայլերի հարցում կողմնորոշվելու առումով»,- ասել է Գալուզինը։
ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի նախագահների՝ մայիսի 29-ի համատեղ հայտարարության մեջ խոսք է գնում Հայաստանում հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում համազգային հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտության մասին՝ Եվրամիությանն անդամակցելու կամ Եվրասիական տնտեսական միության կազմում մնալու հարցով։
«Ընդ որում, արդեն իսկ նախանշվել է, որ այդ հարցը քննարկվելու է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի՝ դեկտեմբերին կայանալիք նիստի ժամանակ, երբ երկրների ղեկավարներին պետք է զեկույց ներկայացվի Հայաստանի նկատմամբ ԵԱՏՄ-ի պայմանագրի դրույթների կասեցման հնարավոր հետևանքների վերաբերյալ»,- ասել է Գալուզինը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն օրերս հայտարարեց, որ այս պահին Հայաստանում նման հանրաքվեի անցկացումը հնարավոր չէ, քանի որ չկա այդ հանրաքվեի առարկան։ «Հանրաքվե, իհարկե կլինի, սակայն միայն այն բանից հետո, երբ Հայաստանը պաշտոնապես կդիմի ԵՄ-ին անդամակցության հարցով, և պետք է դրա ուղղությամբ ինստիտուցիոնալ աշխատանք տանել։ Այսօր հանրաքվեի անցկացումն անհնար է, որովհետև գոյություն չունի այդ հանրաքվեի առարկան։ Եկեք պատկերացնենք, հիմա մենք կազմակերպում ենք հանրաքվե և ասում ենք, որ հարկավոր է կողմնորոշվել ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև։ Ինչպիսի՞ն կլինի մեր քաղաքացիների ռեակցիան. նրանք կհարցնեն՝ իսկ մենք ի՞նչ հեռանկարներ ունենք ԵՄ անդամ դառնալու, իսկ ո՞րն է մեր ճանապարհային քարտեզը և այլն։ Եվ շատ հարցեր կլինեն, որոնց պատասխանները մենք չունենք, և ոչ ոք չունի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Moscow has once again insisted that Armenia should decide whether to hold a referendum on remaining part of the Eurasian Economic Union (EAEU) or pursuing EU membership, despite Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan making clear as recently as last week that no such agenda exists.
Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin told the TASS news agency that Moscow expects Armenia to make a decision regarding the proposed referendum by December this year, when potential actions against Armenia will be discussed at an EAEU summit.
“It is obvious that if the call for a referendum is ignored by that time, the leaders will take this fact into consideration when deciding on further joint steps,” Galuzin said.
“Moreover, it has already been indicated that the issue will be discussed at the December meeting of the Supreme Eurasian Economic Council, when the leaders of the member states are expected to receive a report on the possible consequences of suspending the provisions of the EAEU treaty with regard to Armenia,” Galuzin said.
Amid Yerevan’s deepening ties with the EU, as well as the parliament’s adoption of a law calling on the government to start the process of EU integration, Armenia’s fellow EAEU members, including Russia, Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan, announced earlier this year that Yerevan should hold a referendum on the matter to clarify its stance, arguing that simultaneous membership in both unions is incompatible. However, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan rejected the proposal, insisting that putting a theoretical matter to a referendum is not possible at this stage, as Yerevan has not even officially applied for EU membership.
“A referendum, of course, will take place, but only after Armenia officially applies for EU membership, and institutional work must be carried out in that direction. Holding a referendum today is impossible because the subject of such a referendum does not exist,” Pashinyan said last week.