Ռուբինյանն ու Մատվիենկոն քննարկել են միջխորհրդարանական համագործակցության օրակարգը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջխորհրդարանական համագործակցության օրակարգին առնչվող հարցեր՝ ընդգծելով խորհրդարանական երկխոսության շարունակականության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ համագործակցության կարևորությունը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների ներկա փուլի մի շարք հարցերի։ Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է, որ հայաստանյան ապրանքների՝ Ռուսաստանի Դաշնության շուկա արտահանման անհիմն սահմանափակումները մտահոգիչ են և կարևորել խնդրի կարգավորումը՝ երկու երկրների միջև գործող իրավապայմանագրային հիմքի և Եվրասիական տնտեսական միության կարգավորումների շրջանակներում։
Քննարկվել է նաև Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության հարաբերությունների օրակարգը։ Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ակնկալվող՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միությանն անդամակցելու հարցով հանրաքվեի անցկացումը կարող է գործնականում հնարավոր դառնալ միայն Հայաստանի կողմից Եվրոպական միությանը պաշտոնական դիմում ներկայացնելուց և գործընթացի՝ առարկայական փուլ մտնելուց հետո։
Զրուցակիցները վերահաստատել են պատրաստակամությունը շարունակելու բաց երկխոսությունը՝ միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացման և երկկողմ օրակարգի հարցերի շուրջ փոխըմբռնման ամրապնդման նպատակով։

Speaker of the National Assembly of Armenia Ruben Rubinyan held a telephone conversation with Chairwoman of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation Valentina Matviyenko.
The two discussed issues related to the agenda of interparliamentary cooperation between Armenia and Russia, highlighting the importance of maintaining parliamentary dialogue and cooperation on matters of mutual interest.
They also discussed a number of issues related to the current stage of bilateral relations between Armenia and Russia.
Rubinyan said the unjustified restrictions on the export of Armenian goods to the Russian market were a matter of concern and stressed the importance of resolving the issue within the framework of the existing legal agreements between the two countries and the regulations of the Eurasian Economic Union.
The agenda of relations between Armenia and the European Union was also discussed.
Rubinyan noted that the referendum expected by the Russian Federation on Armenia’s accession to the European Union could become practically possible only after Armenia formally applies for membership of the European Union and the process enters a substantive stage.
The two reaffirmed their readiness to continue an open dialogue with a view to further developing interparliamentary cooperation and strengthening mutual understanding on issues on the bilateral agenda.