Ադրբեջանում պահվող գերիների վերադարձի ուղղությամբ ամենօրյա աշխատանքը երբեք չի դադարում. ԱԺ նախագահ
Ադրբեջանում պահվող գերիների վերադարձի ուղղությամբ աշխատանքն իրականացվում է ամեն օր և երբեք չի դադարում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Ազգային ժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Գերիների և այլ պահվող անձանց վերաբերյալ գիտեք, որ այդ հարցն ամենօրյա աշխատանքի մաս է։ Այդ ամենօրյա աշխատանքի շնորհիվ է, որ տարիների ընթացքում ավելի քան 200 գերի է վերադարձել հայրենիք, և այդ աշխատանքը երբեք չի դադարում»,- ասել է Ռուբինյանը։
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ նախկինում ևս եղել են ժամանակահատվածներ, երբ վերադարձի գործընթացում տեսանելի առաջընթաց չի արձանագրվել, սակայն բանակցային աշխատանքը շարունակվել է։
«Եղել են ամիսներ, երբ որևէ շարժ չի եղել։ Քննարկումներ են եղել, թե կառավարությունը ոչինչ չի անում, բայց հանկարծ մի օր վերադարձել են հերթական գերիները։ Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ դա հնարավորինս արագ տեղի ունենա։ Բնականաբար, խորհրդարանական մակարդակում ևս, ինչպես աշխատել ենք այդ ուղղությամբ, այնպես էլ կաշխատենք»,- նշել է նա։
Ադրբեջանում շարունակում են ապօրինաբար պահել 19 հայ գերիների, որոնց թվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչները։ Նրանց նկատմամբ կեղծ մեղադրանքներով ազատազրկման դատավճիռներ են կայացվել։

Speaker says efforts to secure release of Armenian prisoners in Azerbaijan continue daily
Newly elected Speaker of Parliament Ruben Rubinyan said on Monday that the government’s efforts to secure the release of the remaining Armenian POWs held in Azerbaijan continue on a daily basis.
“As you know, issues related to prisoners of war and other detainees are part of our daily work,” Rubinyan, a member of the ruling Civil Contract faction, told reporters at a press briefing shortly after being elected Speaker of Parliament. “It is thanks to this daily work that, over the years, more than 200 prisoners have returned to their homeland, and this work never stops,” he said.
He added that there have also been periods in the past when no visible progress was recorded in the return process, but negotiations continued.
“There have been months when there was no movement at all. There were discussions claiming that the government was doing nothing, but then suddenly, one day, another group of prisoners returned. We will do everything possible to make this happen as quickly as possible. Naturally, we will continue working at the parliamentary level as well, just as we have worked in this direction before,” he noted.
Nineteen Armenian prisoners remain unlawfully detained in Azerbaijan, including representatives of the former leadership of Karabakh. They have been sentenced to imprisonment based on fabricated charges.