Ադրբեջանում պահվող գերիների վերադարձի ուղղությամբ ամենօրյա աշխատանքը երբեք չի դադարում. ԱԺ նախագահ
Ադրբեջանում պահվող գերիների վերադարձի ուղղությամբ աշխատանքն իրականացվում է ամեն օր և երբեք չի դադարում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Ազգային ժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Գերիների և այլ պահվող անձանց վերաբերյալ գիտեք, որ այդ հարցն ամենօրյա աշխատանքի մաս է։ Այդ ամենօրյա աշխատանքի շնորհիվ է, որ տարիների ընթացքում ավելի քան 200 գերի է վերադարձել հայրենիք, և այդ աշխատանքը երբեք չի դադարում»,- ասել է Ռուբինյանը։
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ նախկինում ևս եղել են ժամանակահատվածներ, երբ վերադարձի գործընթացում տեսանելի առաջընթաց չի արձանագրվել, սակայն բանակցային աշխատանքը շարունակվել է։
«Եղել են ամիսներ, երբ որևէ շարժ չի եղել։ Քննարկումներ են եղել, թե կառավարությունը ոչինչ չի անում, բայց հանկարծ մի օր վերադարձել են հերթական գերիները։ Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ դա հնարավորինս արագ տեղի ունենա։ Բնականաբար, խորհրդարանական մակարդակում ևս, ինչպես աշխատել ենք այդ ուղղությամբ, այնպես էլ կաշխատենք»,- նշել է նա։
Ադրբեջանում շարունակում են ապօրինաբար պահել 19 հայ գերիների, որոնց թվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչները։ Նրանց նկատմամբ կեղծ մեղադրանքներով ազատազրկման դատավճիռներ են կայացվել։

Ежедневная работа по возвращению пленных, удерживаемых в Азербайджане, никогда не прекращается: спикер Национального Собрания
Работа по возвращению пленных, удерживаемых в Азербайджане, ведется ежедневно и никогда не прекращается. Об этом, как сообщает “Арменпресс”, заявил на брифинге спикер Национального Собрания Рубен Рубинян.
“Что касается пленных и других задерживаемых лиц, вы знаете, что этот вопрос является частью ежедневной работы. Именно благодаря этой ежедневной работе за эти годы на родину вернулось более 200 заключенных, и эта работа никогда не прекращается”, — сказал Рубинян.
По словам спикера НА, в прошлом были периоды, когда видимого прогресса в процессе возвращения не наблюдалось, но переговорная работа продолжалась.
“Бывали месяцы, когда не было никакой подвижки. Обсуждалось, что правительство ничего не делает, но вдруг возвращался очередной пленный. Мы сделаем все, чтобы это произошло как можно быстрее. Естественно, на парламентском уровне мы будем работать так же, как и раньше”, — отметил он.
Азербайджан продолжает незаконно удерживать 19 армянских пленных, в том числе представителей бывшего военного и политического руководства Нагорного Карабаха. Они были приговорены к тюремному заключению по ложным обвинениям.