«Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցի ԱԺ նախագահի ընտրության փակ քվեարկությանը
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցի Ազգային ժողովի նախագահի ընտրության հարցով անցկացվելիք փակ քվեարկությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Աննա Գրիգորյանը։
««Հայաստան» դաշինքի անունից ուզում եմ հայտարարել, որ մենք չենք մասնակցելու փակ քվեարկությանը»,-ասաց Գրիգորյանը։
Օգոստոսի 2-ից մեկնարկել են ՀՀ 9-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի աշխատանքները։
Առաջին նիստի ընթացքում պատգամավորները սկսել են Ազգային ժողովի նախագահի ընտրության հարցի քննարկումը։ Առաջադրված միակ թեկնածուն իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանն է։
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ձևավորված խորհրդարանում ներկայացվածություն ունեն իշխող    «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը (64 մանդատ) և ընդդիմադիր «Ուժեղ Հայաստան» (29 մանդատ) և «Հայաստան» (12 մանդատ) դաշինքները։

Фракция НС “Айастан” не будет участвовать в закрытом голосовании по выборам спикера
Фракция “Айастан” Национального Собрания не будет участвовать в закрытом голосовании по избранию председателя НС.
Как передает “Арменпресс”, об этом в Национальном Собрании заявила глава фракции “Айастан” Анна Григорян.
“От имени блока “Айастан” я хочу объявить, что мы не будем участвовать в закрытом голосовании”, — сказала Григорян.
Работа первой сессии Национального Собрания 9-го созыва Республики Армения началась 2 августа.
В ходе первого заседания депутаты вели обсуждение вопроса избрания председателя Национального Собрания. Единственным выдвинутым кандидатом является Рубен Рубинян, депутат от правящей фракции “Гражданский договор”.
В Национальном Собрании, сформированном по итогам парламентских выборов в Армении, состоявшихся 7 июня, представлены правящая партия “Гражданский договор” (64 мандата) и оппозиционные блоки “Сильная Армения” (29 мандатов) и “Айастан” (12 мандатов).