Աստանայում մեծ շուքով մեկնարկեցին «Ապագայի խաղեր»-ը
Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում պաշտոնական բացման արարողությամբ մեկնարկեց ավանդական սպորտն ու ժամանակակից թվային տեխնոլոգիաները  համադրող «Ապագայի խաղեր» (Games of the Future) միջազգային նորարարական բազմամարզական միջոցառումը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` բացման արարողությունը համախմբեց հազարավոր հանդիսականների, մարզիկների և պատվիրակությունների ներկայացուցիչների աշխարհի տարբեր երկրներից։
Միջոցառման բացումը վերածվել էր տեխնոլոգիաների, արվեստի և սպորտի յուրօրինակ համադրության։ Ժամանակակից լուսային ու լազերային շոուները, երաժշտական կատարումները, պարային բեմադրություններն ու թվային էֆեկտները ներկայացնում էին մրցաշարի գլխավոր գաղափարը՝ միավորել ավանդական սպորտն ու նորարարական տեխնոլոգիաները մեկ հարթակում։
Բացման պաշտոնական արարողությանը ներկա Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, դիմելով ներկաներին, ասաց.
«Ապագայի խաղերը», որոնք միավորում են սպորտի էներգիան, մարդկային մտքի հզորությունն ու թվային դարաշրջանի անսահման հնարավորությունները, լիովին համահունչ են մեր զարգացման համատեղ ստեղծարար օրակարգին։ Այս մրցաշարը մեկ հարթակում համադրում է, առաջին հայացքից, անհամատեղելին՝ ստեղծելով ֆիզիկական և վիրտուալ աշխարհների միջև խելամիտ ու ներդաշնակ հավասարակշռություն։ «Ապագայի խաղերի» յուրաքանչյուր մասնակից անցել է լուրջ նախապատրաստություն և արժանիորեն ներկայացնում է իր թիմն ու երկիրը։ Ի վերջո, «Ապագայի խաղերի» գլխավոր առաքելությունը մարդկանց համախմբելն է, համագործակցության նոր կամուրջներ ստեղծելն ու նրանց նոր ձեռքբերումների և նվաճումների ներշնչելը։
Մեծ սպորտը բոլոր ժամանակներում եղել է տարբեր մշակույթների երկխոսության, ժողովուրդների ու պետությունների մերձեցման, փոխըմբռնման և բարեկամության կարևոր հենասյուներից մեկը:
Համոզված եմ, որ «Ապագայի խաղերը» կդառնան մեր երկրների միջև միասնության, բարեկամության և համերաշխության ևս մեկ «ոսկե կամուրջ»՝ ամրապնդելով համագործակցությունն ու փոխվստահությունը»:
Բացման արարողությանը ներկա էին նաև Ուզբեկստանի Հանրապետության նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը:
Առաջիկա օրերին «Ապագայի խաղերի» շրջանակում կանցկացվեն մրցումներ ինչպես դասական մարզաձևերում, այնպես էլ ֆիջիթալ ձևաչափում, որտեղ իրական սպորտն ու թվային տեխնոլոգիաները միավորվում են մեկ մրցակցային հարթակում։  Աստանայում կմրցեն ավելի քան 800 մարզիկ և կիբերսպորտային ներկայացուցիչ՝ ավելի քան 30 երկրից։

В Астане стартовали «Игры будущего»
В столице Казахстана Астане официальной церемонией открытия стартовал международный мультиспортивный турнир «Игры будущего – 2026» (Games of the Future), сочетающее в себе традиционный спорт и современные цифровые технологии.
Как сообщает корр. Арменпресс, церемония открытия объединила тысячи зрителей, спортсменов и представителей делегаций из разных стран мира.
Открытие мероприятия превратилось в уникальное сочетание технологий, искусства и спорта. Современные световые и лазерные шоу, музыкальные номера, танцевальные постановки и цифровые эффекты представляли главную идею турнира — объединить традиционный спорт и инновационные технологии на одной платформе.
Присутствовавший на официальной церемонии открытия президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, обращаясь к присутствующим, сказал:
«Игры будущего», которые объединяют энергию спорта, мощь человеческого разума и безграничные возможности цифровой эпохи, полностью созвучны нашей совместной созидательной повестке развития. Данный турнир соединяет воедино, казалось бы, несовместимое. В его основе разумный и реалистичный баланс между мирами – физическим и виртуальным. Каждый из участников Игр прошел серьезную подготовку и заслуженно представляет свою команду. Уверен, в ходе состязаний вы проявите свои лучшие качества, обретете новых друзей и вместе наметите много перспективных проектов. Ведь основная миссия «Игр будущего» — по-настоящему сплотить людей и вдохновлять их на новые свершения. Убежден, что «Игры будущего» станут еще одним «золотым мостом» единства, дружбы и солидарности наших стран» — сказал Касым-Жомарт Токаев.
На церемонии открытия также присутствовали президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, президент Кыргызстана Садыр Жапаров, президент Таджикистана Эмомали Рахмон.
С 29 июля по 9 августа Астана впервые станет площадкой проведения международного турнира, объединяющего киберспорт, традиционные виды спорта и современные технологии. В этом году планируется участие более 800 спортсменов из 34 стран.
Соревнования в Астане пройдут по восьми дисциплинам – это фиджитал-футбол, фиджитал-баскетбол, фиджитал-единоборства, фиджитал-шутер, фиджитал-танцы, Dota 2, Mobile Legends: Bang Bang и PUBG: Battlegrounds.