Տեղի է ունեցել Փաշինյան-Մակրոն հեռախոսազրույցը
Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, նախագահ Մակրոնը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է վարչապետ Փաշինյանին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի առիթով՝ մաղթելով հաջողություններ առաջիկա գործունեության ընթացքում։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան–Ֆրանսիա ռազմավարական գործընկերության օրակարգին վերաբերող հարցեր՝ վերահաստատելով երկկողմ հարաբերությունների հետևողական զարգացման և համագործակցության ընդլայնման փոխադարձ պատրաստակամությունը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Մակրոնին՝ Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին շարունակական աջակցության համար: Վարչապետն ընդգծել է նաև երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցության խորացման և Հայաստանի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման կարևորությունը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան–Եվրոպական միություն գործընկերության խորացման ընթացքին, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի հարցերին։
Քննարկվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը: Երկուստեք ընդգծվել է Հարավային Կովկասում կայուն և տևական խաղաղության հաստատման կարևորությունը։

Состоялся телефонный разговор Никола Пашиняна и Эммануэля Макрона
Состоялся телефонный разговор премьер-министра Никола Пашиняна с президентом Французской Республики Эммануэлем Макроном.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью администрации премьер-министра Армении, президент Макрон еще раз поздравил премьер-министра Пашиняна с победой на парламентских выборах, пожелав успехов в дальнейшей деятельности.
Собеседники обсудили вопросы повестки стратегического партнерства Армения — Франция, подтвердив взаимную готовность к последовательному развитию двусторонних отношений и расширению сотрудничества.
Премьер-министр Никол Пашинян поблагодарил президента Макрона за постоянную поддержку Францией повестки демократических реформ Армении. Премьер-министр также подчеркнул важность углубления двустороннего торгово-экономического сотрудничества и расширения экспортных возможностей Армении.
Были затронуты ход углубления партнерства Армения — Европейский союз, а также вопросы региональной и международной повестки.
Был обсужден мирный процесс между Арменией и Азербайджаном. Двусторонне была подчеркнута важность установления стабильного и прочного мира на Южном Кавказе.