ՌԴ-ն բալիստիկ հրթիռներով և ԱԹՍ-ներով զանգվածային հարվածներ է հասցրել Կիևին
Ռուսաստանը հուլիսի 19-ի գիշերը ԱԹՍ-ներով և հրթիռներով զանգվածային հարվածներ է հասցրել Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիևին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել են Ուկրաինային ռազմաօդային ուժերը։
Ուկրաինայի զինվորականների տվյալներով՝ Ռուսաստանը 41 հրթիռ և 125 ԱԹՍ է ուղարկել Կիևի ուղղությամբ։
Նշվում է, որ արձակված հրթիռներից 23-ը, և ԱԹՍ-ներից 10-ը հասել են իրենց թիրախներին։
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ հուլիսի 19-ի գիշերը Ռուսաստանը իրականացրել է Կիևի վրա ամենազանգվածային գրոհներից մեկը։
Զելենսկիի խոսքով՝ ՌԴ զինվորականները Ուկրաինայի ուղղութամբ տարբեր տեսակների ավելի քան 40 հրթիռ են արձակել, ինչպես նաև՝ 120 հարվածային ԱԹՍ։
Ուկրաինայի նախագահը նշել է, որ բալիստիկ հրթիռներից պաշտպանվելը շարունակում է մնալ Ուկրաինայի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը և կոչ է արել գործընկերներին արագացնել հրռիթ որսացող համակարգերի մատակարարումները։
Կիևի քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն էլ հայտնել է, որ ռուսական գրոհի հետևանքով Կիևում զոհվել է մեկ մարդ, 15 մարդ տուժել է։ Նա հայտնել է, որ Ռուսաստանի հարվածներից հետևանքով վիրավորված 9 մարդ գտնվում է հիվանդանոցում, նրանցից երեքի առողջական վիճակը գնահատվում է ծանր

Россия нанесла массированный удар по Киеву баллистическими ракетами и беспилотниками
В ночь на 19 июля Россия нанесла массированный удар по украинской столице Киеву с использованием беспилотников и ракет.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили ВВС Украины.
По данным украинских военных, Россия выпустила по Киеву 41 ракету и 125 беспилотников.
Отмечается, что 23 из запущенных ракет и 10 беспилотников достигли своих целей.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что в ночь на 19 июля Россия нанесла один из самых массированных ударов по Киеву.
По словам Зеленского, российские военные запустили в направлении Украины более 40 ракет различных типов, а также 120 ударных беспилотников.
Президент Украины отметил, что защита от баллистических ракет остается одним из главных приоритетов Украины, и призвал партнеров ускорить поставки систем перехвата ракет.
Мэр Киева Виталий Кличко сообщил, что в результате российского удара в Киеве один человек погиб и 15 получили ранения. Он сказал, что девять человек, пострадавших в результате российских ударов, находятся в больнице, трое из них в тяжелом состоянии.