ՇՄ նախարարը ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներին ներկայացրել է COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը
Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը հուլիսի 17-ին հանդիպել է Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ՝ ներկայացնելու ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության համաժողովի (CBD COP17) նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքն ու առաջիկա անելիքները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը։
«Սա արդեն երրորդ հանդիպումն էր նման ձևաչափով, ինչը մեզ հնարավորություն է տալիս շարունակել բաց, ներառական և արդյունավետ երկխոսությունը մեր գործընկերների հետ, ներկայացնել իրականացված աշխատանքները, լսել նրանց առաջարկներն ու պատասխանել կազմակերպչական և բովանդակային հարցերին։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձա COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքների առաջընթացին, վերջին ամիսներին միջազգային գործընկերների հետ իրականացված համագործակցությանը, ինչպես նաև համաժողովի առանցքային փուլերին։ Ներկայացրի նաև COP17 նախագահության նախաձեռնությունները, որոնք նպատակ ունեն համաժողովից հետո ևս նպաստել կենսաբազմազանության պահպանության ոլորտում միջազգային համագործակցության, նորարարական լուծումների և գործնական արդյունքների ձևավորմանը։
Հանդիպման ընթացքում գործընկերներին ներկայացվեցին նաև համաժողովի կազմակերպչական և լոգիստիկ նախապատրաստական աշխատանքները՝ ենթակառուցվածքների պատրաստվածությունը, տրանսպորտային ապահովման, անվտանգության, պատվիրակությունների ընդունելության, գրանցման, հաղորդակցության և այլ կազմակերպչական ուղղություններով իրականացվող աշխատանքները։
Շնորհակալ եմ Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելություններին և միջազգային կազմակերպություններին՝ շարունակական աջակցության, ակտիվ ներգրավվածության և կառուցողական համագործակցության համար»,- գրել է Մաթևոսյանը։

Представителям аккредитованных в Армении дипмиссий и международных организаций представлен ход подготовительных работ к COP17
Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян 17 июля встретился с представителями аккредитованных в Армении дипломатических миссий и международных организаций, чтобы представить ход подготовительных работ и предстоящие шаги по организации Конференции ООН по биоразнообразию (CBD COP17).
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян.
«Это была уже третьей встречей в подобном формате, что дает нам возможность продолжить открытый, инклюзивный и эффективный диалог с нашими партнерами, представить проделанную работу, выслушать их предложения и ответить на организационные и содержательные вопросы.
В ходе встречи я коснулся прогресса подготовительных работ COP17, сотрудничества с международными партнерами за последние месяцы, а также ключевых этапов конференции. Также представил инициативы председательства COP17, которые имеют целью и после конференции способствовать формированию международного сотрудничества, инновационных решений и практических результатов в сфере сохранения биоразнообразия.
В ходе встречи партнерам были представлены также организационные и логистические подготовительные работы конференции — готовность инфраструктур, работы, осуществляемые по направлениям транспортного обеспечения, безопасности, приема делегаций, регистрации, коммуникации и другим организационным направлениям.
Благодарен аккредитованным в Армении дипломатическим миссиям и международным организациям за постоянную поддержку, активную вовлеченность и конструктивное сотрудничество», — написал Матевосян.