ԵՄ-ն խստացրել է ուկրաինացի փախստականների ժամանակավոր պաշտպանության կանոնները
ԵՄ-ն ուկրաինացի ապաստան հայցողների ժամանակավոր պաշտպանության կարգավիճակի գործողությունը երկարաձգել է ևս մեկ տարով՝ մինչև 2028 թ. մարտի 4-ը։ Սակայն այժմ այդ կարգավիճակի տրամադրման կանոնները կդառնան ավելի խիստ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարություն է տարածվել Եվրոպական խորհրդի կայքում։
ԵՄ երկրները համաձայնել են, որ հետագայում ժամանակավոր պաշտպանություն կտրամադրվի բացառապես Ուկրաինայի այն քաղաքացիներին, որոնք կատարում են իրենց զինվորական պարտականությունները պետության հանդեպ։
«Ճանաչելով ինչպես տեղահանված անձանց պաշտպանության իրավունքը, այնպես էլ Ուկրաինայի պաշտպանության իրավունքը, Ռուսաստանի անօրինական պատերազմից, ԵՄ երկրները համաձայնել են, որ ժամանակավոր պաշտպանություն կտրամադրվի միայն նրանց, ովքեր կատարում են իրենց զինվորական ծառայության պարտավորություններն Ուկրաինայում», - նշվում է փաստաթղթում:
Նոր կանոնները կվերաբերվեն միայն ժամանակավոր պաշտպանության համար նոր դիմորդներին և չեն կիրառվի նրանց նկատմամբ, ովքեր արդեն օգտվում են ԵՄ տարածքում ժամանակավոր պաշտպանությունից:

ЕС ужесточил правила временной защиты украинских беженцев
ЕС продлил на один год, до 4 марта 2028 года, статус временной защиты украинских беженцев. Но правила предоставления этого статуса будут строже. Как передает “Арменпресс”, это сообщение опубликовано на сайте Евросовета.
Страны ЕС договорились, что в будущем временная защита будет предоставляться исключительно гражданам Украины, выполняющим свои воинские обязанности перед государством.
“Признавая как право на защиту перемещенных лиц, так и право Украины защищать себя от незаконной войны России, страны ЕС договорились, что временная защита будет предоставляться только тем, кто выполняет свои воинские обязанности на Украине”, — говорится в документе.
Новые правила будут применяться только к новым заявителям на временную защиту и не будут распространяться на тех, кто уже пользуется временной защитой в ЕС.