ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ու ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը մտքեր են փոխանակել միջազգային անվտանգության հարցերի շուրջ
Միավորված ազգերի կազմակերպության կայուն զարգացման հարցերով բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի՝ քաղաքական և խաղաղաշինության հարցերով տեղակալ Ռոզմարի ԴիԿարլոյի հետ։
Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում հաստատված խաղաղության հետագա ամրապնդմանը միտված ջանքերը։ Կարևորվել է տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացմանը և փոխկապակցվածության խթանմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը՝ տարածաշրջանի ներուժի լիարժեք իրացման համատեքստում։
Նշվում է, որ զրուցակիցները քննարկել են «ՄԱԿ80» բարեփոխումների գործընթացը։ Այս համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է զարգացման համագործակցության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և կանխարգելման օրակարգերի շրջանակներում ՄԱԿ կառույցների արդյունավետ գործունեության շարունակականությունն ապահովելու կարևորությունը։
«ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը քննարկել են նաև հոկտեմբերին Հայաստանում անցկացվելիք Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) ընդառաջ իրականացվող աշխատանքները»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Armenian Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan met with UN Under-Secretary-General for Political and Peacebuilding Affairs Rosemary DiCarlo on the sidelines of the UN High-level Political Forum on Sustainable Development.
According to the Armenian Foreign Ministry, Abisoghomonyan presented Armenia's efforts aimed at further consolidating peace in the South Caucasus. The two sides underscored the importance of implementing projects to develop transport infrastructure and enhance regional connectivity as a means of unlocking the region's full potential.
The interlocutors also discussed the UN80 reform process. In this context, the Armenian deputy foreign minister emphasized the importance of ensuring the continued effective functioning of UN bodies in the areas of development cooperation, human rights protection and prevention.
According to the ministry, the two sides also discussed preparations for the 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), which Armenia will host in October.