Հայ ուսանողների հաջողությունը Կասաբլանկայում. «Շերտավոր սկյուռների լաբիրինթոսը»՝ միջազգային մրցանակակիր
Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի (ԵԹԿՊԻ) Գյումրիի մասնաճյուղի Լյուդվիգ Հարությունյանի արվեստանոցի ուսանողները հաջողությամբ մասնակցել են Կասաբլանկայում անցկացված Համալսարանական թատրոնների 38-րդ միջազգային փառատոնին (FITUC 2026):  Փառատոնի շրջանակում ուսանողների ներկայացրած «Շերտավոր սկյուռների լաբիրինթոսը» բեմադրությունն արժանացել է ինչպես հանդիսատեսի, այնպես էլ մասնագիտական ժյուրիի բարձր գնահատականին՝ հաղթող ճանաչվելով «Լավագույն ռեժիսուրա» անվանակարգում։ Ներկայացման բեմադրիչներն են Արտուշ Միքայելյանն ու Լյուդվիգ Հարությունյանը, իսկ բեմական խոսքի դասախոսը՝ Արսեն Միքայելյանը։
Բեմադրիչ Լյուդվիգ Հարությունյանը «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց, որ «Շերտավոր սկյուռների լաբիրինթոսը» բեմադրվել է ամերիկացի դրամատուրգ Դոն Նիգրոյի «Կենդանական պատմություններ» պիեսաշարի հիման վրա։ Բեմադրությունը մարդու հոգեբանական աշխարհի խորքային ուսումնասիրություն է, որտեղ կենդանական կերպարների բազմաշերտ խորհրդանշական համակարգի միջոցով բացահայտվում են ժամանակակից մարդու ներաշխարհն ու գոյաբանական որոնումները։ Մեկ ժամ տևողությամբ ներկայացումն անդրադառնում է անհատի և հասարակության բախմանը, ներքին մեկուսացմանը, կախվածություններին, մարդկային թուլություններին և ինքնության ճգնաժամին։ Հերոսները հայտնվում են հոգեբանական փակուղիներում, պայքարում անտարբերության դեմ և փորձում պահպանել հավատը սեփական երազանքների, ընտրության հնարավորության ու ներքին ազատության նկատմամբ։
Ուսանողների մասնակցությունը միջազգային այս հեղինակավոր փառատոնին հնարավոր է դարձել «Հովնանյան» հիմնադրամի աջակցությամբ։
FITUC-ը (Կասաբլանկայի Համալսարանական թատրոնների միջազգային փառատոն) 1988 թվականին Մարոկկոյում հիմնադրված և Կասաբլանկայի Հասան II համալսարանի կողմից կազմակերպվող երիտասարդական թատերական ոլորտի աշխարհի ամենահեղինակավոր հարթակներից մեկն է։ Անցկացվելով Մարոկկոյի թագավորի բարձր հովանու ներքո՝ այն ամեն տարի մեկտեղում է աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած ուսանողական թատերախմբերին, ոլորտի փորձագետներին ու արվեստասերներին՝ ծառայելով որպես մշակութային երկխոսության, փորձի փոխանակման և երիտասարդ տաղանդների բացահայտման յուրօրինակ կամուրջ։ Փառատոնի հարուստ ծրագիրը ներառում է ոչ միայն մրցութային ներկայացումներ ու մրցանակաբաշխություն տարբեր անվանակարգերում, այլև մասնագիտական վարպետության դասեր, գիտաժողովներ և քննարկումներ՝ թատերական արվեստի միջոցով միավորելով տարբեր ժողովուրդների ու մշակույթների ներկայացուցիչներին։

Успех армянских студентов в Касабланке: спектакль “Лабиринт полосатых белок” получил международную премию
Студенты студии Людвига Арутюняна Гюмрийского филиала Ереванского государственного института театра и кино выступили с успехом на в 38-м Международном фестивале университетских театров (FITUC 2026), проходившем в Касабланке. Спектакль “Лабиринт полосатых белок”, представленный студентами в рамках фестиваля, был высоко оценен как зрителями, так и профессиональным жюри, и признан победителем в номинации “Лучшая режиссура”. Постановщики спектакля - Артуш Микаелян и Людвиг Арутюнян, преподаватель сценического слова - Арсен Микаелян.
Режиссер Людвиг Арутюнян рассказал “Арменпресс”, что “Лабиринт полосатых белок” поставлен по мотивам серии пьес “Истории животных” американского драматурга Дона Нигро. Спектакль представляет собой глубокое исследование психологического мира человека, где внутренний мир и онтологические поиски современного человека раскрываются через многослойную символическую систему животных персонажей. Представление затрагивает столкновение личности и общества, внутреннюю изоляцию, зависимость, человеческие слабости и кризис идентичности. Герои оказываются в психологических тупиках, борются с безразличием и пытаются сохранить веру в собственные мечты, возможность выбора и внутреннюю свободу.
Участие студентов в этом престижном международном фестивале стало возможным благодаря поддержке Фонда “Овнанян”.
FITUC  - Международный фестиваль университетских театров Касабланки является одной из самых престижных молодежных театральных площадок в мире. Он основан в Марокко в 1988 году, проводится на базе Университета Хасана II, под высоким патронажем короля Марокко и ежегодно объединяет студенческие театральные группы, экспертов этой области и любителей искусства со всего мира, служа уникальным мостом для культурного диалога, обмена опытом и открытия молодых талантов. Насыщенная программа фестиваля включает в себя не только конкурсные выступления и церемонии награждения в различных категориях, но и профессиональные мастер-классы, конференции и дискуссии, объединяющие представителей разных народов и культур посредством театрального искусства.