ԵԱՀԿ-ն կորցնում է Վրաստանի հասարակության վստահությունը. Կոբախիձե
ԵԱՀԿ-ն ընդունած՝ Վրաստանին քննադատող հռչակագրի պատճառով կորցնում է վստահությունը վրացական հասարակության աչքերում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն:
«Նման փաստաթղթերի պատճառով, ցավոք, վրացական հասարակության վստահությունը ոչ միայն ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի, այլև ամբողջությամբ վերցված ԵԱՀԿ-ի նկատմամբ թուլանում է, ինչը շատ ցավալի է: Մենք տեսնում ենք, որ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովն իջել է (ԱՄՆ կոնգրեսական) Ջո Ուիլսոնի մակարդակին: Դա շատ ողբերգական երևույթ է: Իհարկե, մենք համապատասխան եզրակացություններ կանենք դրանից», - ասել է Կոբախիձեն:
ԵԱՀԿ ԽՎ-ն ընդունել է հռչակագիր Վրաստանի վերաբերյալ: Փաստաթղթում ներառված է ԱՄՆ կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնի կողմից պատրաստված բանաձևը, որտեղ, մասնավորապես, ասվում է, որ Վրաստանի 2024 թվականի խորհրդարանական և 2025 թվականի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները եղել են խնդրահարույց, չեն արտացոլել ժողովրդի կամքը: Բացի այդ, փաստաթղթում Վրաստանին կրկին քննադատում են իբրև ժողովրդավարության բնագավառում գոյություն ունեցող խնդիրների,  հավաքների ազատության սահմանափակումների համար: Վրաստանի պատվիրակությունը մինչև քվեարկությունը լքել է նիստերի դահլիճն ի նշան բողոքի:

ОБСЕ теряет доверие грузинского общества: Кобахидзе
ОБСЕ теряет доверие грузинского общества из-за принятой ею декларации, критикующей Грузию. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил журналистам премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе.
“Конечно же, из-за таких документов, к сожалению, доверие грузинского общества не только к Парламентской ассамблее ОБСЕ, но и к ОБСЕ в целом ослабевает, что очень жаль. Мы видим, что Парламентская ассамблея ОБСЕ опустилась до уровня [конгрессмена США] Джо Уилсона. Это очень трагическое явление. Конечно же, мы сделаем соответствующие выводы из этого”, — сказал Кобахидзе.
Парламентская ассамблея ОБСЕ приняла декларацию по Грузии. Документ включает резолюцию, подготовленную американским конгрессменом Джо Уилсоном, в которой, в частности, говорится, что парламентские выборы 2024 года и местные выборы 2025 года в Грузии были проблематичными и не отражали волю народа. Кроме того, в документе вновь критикуется Грузия за предполагаемые проблемы в области демократии и ограничения свободы собраний. Грузинская делегация в знак протеста покинула зал заседаний до голосования.