ՀՀ պատվիրակությունը խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ հայտարարությամբ է հանդես եկել ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի 1568-րդ նիստում
ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի 1568-րդ նիստում հայտարարությամբ է հանդես եկել հունիսի 7-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարությունը հրապարակել է Ավստրիայում Հայաստանի դեսպանությունը, որը ներկայացնում ենք ստորև՝ ամբողջությամբ.
«2026թ. հունիսի 7-ին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցան Ազգային ժողովի ընտրություններ, որոնք ժողովրդավարական գործընթացների և հասարակական մասնակցության կարևոր դրսևորում հանդիսացան և արտացոլեցին Հայաստանի շարունակական հանձնառությունը՝ անցկացնելու ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրություններ՝ միջազգային պարտավորություններին և ԵԱՀԿ հանձնառություններին համապատասխան։
Երկրի ամբողջ տարածքում բացվել էին 2,005 ընտրատեղամասեր, այդ թվում՝ 9 ընտրատեղամասեր, որոնք գործում էին քրեակատարողական հիմնարկներում։ Առանձնահատուկ ուշադրություն էր հատկացվել ընտրական ենթակառուցվածքների և ընթացակարգերի մատչելիության ապահովմանը՝ նպաստելով ընտրելու իրավունք ունեցող բոլոր քաղաքացիների մասնակցությանը։
Ընտրությունների անցկացմանը հետևում էին մեծ թվով տեղական և միջազգային դիտորդական առաքելություններ։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հավատարմագրել էր 13 տեղական դիտորդական կազմակերպությունների և ավելի քան 600 միջազգային դիտորդների 8 կազմակերպություններից, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի, Եվրոպական խորհրդարանի, ԱՊՀ-ի, ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչների։ Բացի այդ, ընտրություններին դիտորդի և այցելուի կարգավիճակով հետևել են Հայաստանում հավատարմագրված 35 դիվանագիտական և հյուպատոսական ներկայացուցչությունների անդամներ, ինչպես նաև 14 օտարերկրյա ընտրական կառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ։
Ընտրական գործընթացը նաև լայնորեն լուսաբանվել է լրատվամիջոցների կողմից։ Ընտրությունների լուսաբանման համար հավատարմագրվել էին 71 տեղական լրատվամիջոցներ և շուրջ 180 օտարերկրյա լրագրողներ ու լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ։
Ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունեցողների ցուցակում ընդգրկվել էր 2,505,228 քաղաքացի։ Ընտրություններին մասնակցել է ընդամենը 1,477,736 քաղաքացի, ինչը կազմում է ընտրողների 58.94 տոկոսը։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած նախնական արդյունքների համաձայն՝ երեք քաղաքական ուժ հաղթահարել է ընտրական շեմը և ներկայացված կլինի Ազգային ժողովում։ Այդ ուժերն են՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը և «Հայաստան» դաշինքը։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է խորհրդարանական մեծամասնություն և կձևավորի Հայաստանի Հանրապետության հաջորդ կառավարությունը։
Ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները, Ընտրական օրենսգրքին համապատասխան, վերջնականացվելու և պաշտոնապես հաստատվելու են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից 2026թ. հունիսի 14-ին։
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության նախնական եզրակացություններում նշվել է, որ Հայաստանի ընտրողներին տրվել է և նրանք օգտվել են իրական ընտրություն կատարելու հնարավորությունից՝  պրոֆեսիոնալ կերպով կազմակերպված ընտրական գործընթացում՝ կենսունակ և բազմակարծիք քաղաքական միջավայրում։ Հայաստանը բարձր է գնահատում իր համագործակցությունը ԺՀՄԻԳ-ի և այլ միջազգային դիտորդական առաքելությունների հետ և բարեխղճորեն կդիտարկի բոլոր այն առաջարկությունները, որոնք ուղղված են ընտրական գործընթացների, ժողովրդավարական հաստատությունների և հանրային վստահության հետագա ամրապնդմանը։
Հարգելի գործընկերներ, այս ընտրությունների անցկացումը ևս մեկ անգամ ի ցույց դրեց ինչպես Հայաստանի ժողովրդավարական հաստատությունների դիմակայունությունը, այնպես էլ՝ այն մարտահրավերները, որոնց առավել հաճախ են սկսել բախվել ժողովրդավարությունները ԵԱՀԿ ամբողջ տարածքում։ Ինչպես ընդգծել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելությունը, Հայաստանում ընտրությունն իրականացել են օտարերկրյա աննախադեպ միջամտության և ճնշումների պայմաններում։ Ընտրական ամբողջ ժամանակահատվածում ակտիվորեն կիրառվել են օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիաներ և միջամտություն (FIMI), ապատեղեկատվական արշավներ, կիբեռանվտանգությանն առնչվող սպառնալիքներ և այլ հիբրիդային գործողություններ՝ ուղղված հանրային կարծիքի վրա ազդեցության գործադրմանը, ժողովրդավարական հաստատությունների նկատմամբ վստահության խաթարմանը և հասարակության բևեռացմանը։ Հայաստանը բարձր է գնահատում համախոհ գործընկերների բազմակողմանի աջակցությունը, գերազանց համագործակցությունը և ցուցաբերած օժանդակությունը։
Կարևոր է նշել, որ նշված գործողությունները չեն դադարել քվեարկության ավարտից հետո։ Դրանք շարունակվում են հետընտրական շրջանում՝ նպատակ ունենալով կասկածի տակ դնել ընտրությունների արդյունքները, թուլացնել հանրային վստահությունը ժողովրդավարական հաստատությունների նկատմամբ և խորացնել հասարակության ներսում առկա բաժանարար գծերը։ Այս սպառնալիքներին դիմակայելու կարողությունների ամրապնդումը շարունակում է կարևոր խնդիր մնալ ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից պետությունների համար։
Եզրափակելով՝ ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի հանձնառությունը՝ շարունակելու ամրապնդել իր ժողովրդավարական հաստատությունները, ապահովել օրենքի գերակայությունը և պաշտպանել ընտրական գործընթացի ամբողջականությունը։ Այս ընտրությունները ևս մեկ կարևոր քայլ են երկրի ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին և վերահաստատում են Հայաստանի հանձնառությունը ժողովրդավարական կառավարմանը, ինչպես նաև իր քաղաքացիների ինքնիշխան իրավունքին՝ ազատ և ժողովրդավարական ընտրությունների միջոցով որոշելու իրենց ապագան։ Ընտրությունների արդյունքները և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին ցուցաբերված աջակցությունը հստակորեն արտահայտում են Հայաստանի ժողովրդի կամքը՝ շարունակելու խաղաղության և բարեկեցության ուղին»։

Armenia delivers statement on elections at OSCE Permanent Council meeting
The Armenian delegation delivered a statement at the 1,568th meeting of the OSCE Permanent Council on the parliamentary elections held in Armenia on June 7, 2026.
Below is the full statement, as published by the Permanent Mission of Armenia to the OSCE.
“On 7 June 2026, elections to the National Assembly were held in the Republic of Armenia. The elections constituted an important exercise of democratic participation and reflected Armenia's continued commitment to conducting free, fair and transparent electoral processes in line with its international obligations and OSCE commitments.
A total of 2,005 polling stations were established throughout the country, including nine polling stations operating in penitentiary institutions. Particular attention was devoted to ensuring the accessibility of electoral infrastructure and procedures, facilitating the participation of all eligible voters.
The elections were conducted under broad domestic and international observation. The Central Electoral Commission accredited 13 local observer missions and more than 600 observers from eight international observation missions, including the OSCE/ODIHR, the OSCE Parliamentary Assembly, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the European Parliament, the CIS, the CIS Inter-Parliamentary Assembly and the International Organisation of La Francophonie. In addition, members of 35 diplomatic and consular missions accredited in Armenia, as well as representatives of 14 foreign electoral management bodies, followed the elections in observer and visitor capacities.
The electoral process also benefited from extensive media coverage. Seventy-one local media outlets and approximately 180 foreign journalists and media representatives were accredited to cover the elections.
A total of 2,505,228 citizens were eligible to vote. Voter turnout reached 1,477,736, representing 58.94 per cent of the electorate.
According to the preliminary results announced by the Central Electoral Commission, three political forces passed the electoral threshold and will be represented in the National Assembly: the Civil Contract Party, the Strong Armenia Alliance and the Armenia Alliance. The Civil Contract Party secured a parliamentary majority and will form the next Government of the Republic of Armenia.
The official results of the elections will be finalized and formally certified by the Central Electoral Commission on 14 June 2026, in accordance with the Electoral Code.
Mr. Chairman,
The preliminary findings of the OSCE/ODIHR Election Observation Mission noted that Armenian voters were given, and took, the opportunity to make a genuine choice in a professionally managed election process and a vibrant and pluralistic political environment. Armenia highly values its cooperation with the ODIHR and other international observation missions and remains committed to carefully considering all recommendations aimed at further strengthening electoral processes, democratic institutions and public trust.
The conduct of these elections once again demonstrated both the resilience of Armenia's democratic institutions and the growing challenges faced by democracies across the OSCE area. As highlighted by the OSCE/ODIHR Election Observation Mission, Armenian voters made their choice against the backdrop of unprecedented foreign interference and pressure. Foreign information manipulation and interference, disinformation campaigns, cyber-related threats and other hybrid activities aimed at influencing public opinion, undermining confidence in democratic institutions and polarizing society were actively employed throughout the electoral period. Armenia commends the multidimensional support of like-minded partners for excellent cooperation and support extended.
Importantly, such activities did not cease with the conclusion of voting. They continue in the post-electoral period, seeking to cast doubt on the outcome of the elections, weaken public trust in democratic institutions and deepen societal divisions. Strengthening resilience against these threats remains an important task for all participating States.
In conclusion, I would like to reconfirm the commitment of Armenia to continue strengthening its democratic institutions, upholding the rule of law and safeguarding electoral integrity. These elections represent another important step in the country's democratic development and reaffirm Armenia's commitment to democratic governance and the sovereign right of its citizens to determine their future through free and democratic elections. The results of the elections and support to the PM of Armenia clearly demonstrate the will of the people of Armenia to pursue the path of peace and prosperity.”